Polskie cmentarzyska samochodów

31 maj 2019
car-1576854_960_720

Złomowisko czy cmentarz? Jak nazwać miejsce, w którym znajdują się stare, zniszczone pojazdy nie nadające się do użytku? Bez względu na nazwę, miejsca te stanowią nie lada gratkę dla miłośników samochodów.

classic-car-574864_960_720Są takie miejsca w naszym kraju, o których nie śniło się nawet filozofom. Opuszczone, zniszczone i zapomniane, a jednak fascynujące, tajemnicze, przyciągające wybraną grupę podróżników- pasjonatów. Mowa o nekropoliach starych aut. Są ludzie, którzy uważają je za nielegalne złomowiska, niszczące naturę, ale są i tacy, którzy potrafią odnaleźć w nich piękno i swoistą magię.

Zacznijmy od tego, że cmentarzyska samochodów powstają zazwyczaj na prywatnych terenach miłośników zabytkowych aut. Skupują oni takowe, czasem w dobrym, czasem w złym stanie, restaurują je, spuszczają wszystkie płyny, a wszystko najczęściej po to, aby stworzyć własną kolekcję muzealną, którą potem mogliby udostępniać do oglądania turystom. Nie zawsze jednak udaje się wcielić zamierzenia i plany w realia. Czasem przeszkodą jest wiek pasjonata, czasem brak funduszy. Zazwyczaj stare auta umieszczane są pod wiatami, w halach czy garażach, zatem proces ich niszczenia trwa dość wolno, jednak są i takie pojazdy, które od początku wystawione są na czynniki atmosferyczne, czyli stoją pod tak zwaną „chmurką”. Wtedy dość szybko pokrywa je korozja, jak również narażone są na dewastacje i kradzieże.

Wszystkie auta na cmentarzyskach mają swoją historię. Jedne miały kilku właścicieli, inne kilkunastu, każde ma za sobą przejechane różne ilości kilometrów, każde służyło do czegoś innego. Były taksówkami, samochodami rodzinnymi, karetkami, autami dostawczymi itp.

classic-car-574969_960_720Cmentarzyska samochodów mają tą zaletę, że można na nich obejrzeć naprawdę stare i zabytkowe modele, takie, jakie trudno już znaleźć w realnym świecie, a wielu z nas widziało je tylko na zdjęciach, są to między innymi Fiaty 126p, Syrenki, Trabanty, Nyski, stare Mercedesy-Benz, Garbuski, Warszawy itp.

Najsłynniejszym cmentarzyskiem samochodów w Polsce jest to usytuowane w Grodzisku Mazowieckim, pod Warszawą. Teren, na którym się znajduje oraz wszelkie auta tam pozostające należały do jednego z byłych urzędników ministerstwa transportu, Tadeusza Tabenckiego. Można zatem przypuszczać, że samochody były wielką pasją i miłością tego człowieka. Swoją bogatą kolekcję motoryzacyjną pozostawił samotną, na tak zwaną „pastwę losu”, trzydzieści lat temu, w chwili swojej śmierci. Od tej pory klasykami nikt się nie zajmuje i z roku na rok widać jak coraz bardziej niszczeją, nie tylko przez upływ czasu, ale też ze względu na działanie natury: deszczu, wilgoci, wiatrów oraz roślinności. W lepszym stanie pozostają auta znajdujące się w tutejszych halach i garażach. Jest tu co oglądać. Większość samochodów to auta, które na co dzień można było spotkać na ulicach w czasach PRL.

Kolejna nekropolia starych aut znajduje się w Kędzierzyn- Koźle. Wygląda jak strzeżony parking samochodowy na jednym z osiedli. Część pojazdów stoi pod wiatami. Można by powiedzieć, ot zwykłe miejsca postojowe za płotem. Różnica polega na tym, że na nich stoją zabytkowe auta. Jedne bardzo zniszczone, inne w całkiem jeszcze dobrym stanie.  Co ciekawe, oprócz polskich klasyków, można tu znaleźć te sprowadzone z Anglii, Stanów Zjednoczonych i innych krajów.

A Ty znasz jeszcze inne polskie cmentarzyska samochodów? Jeśli tak podziel się nimi z nami w komentarzu.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję