Pikantna kuchnia meksykańska

6 sierpień 2017
https://pixabay.com/pl/meksyka%C5%84skie-jedzenie-279892/

Kuchnia meksykańska to przede wszystkim połączenie kuchni mezoamerykańskiej i europejskiej. Charakteryzuje się bogactwem smaków, zapachów i kolorów. Aczkolwiek Europejczycy twierdzą, że dla ich podniebienia jest ona często za ostra, a to dlatego, że jedną z ulubionych przypraw stosowanych przez Meksykanów jest pieprz chilli.

Kuchenne zwyczaje Meksykanów

kuchnia meksykańskaMeksykanie zazwyczaj gotują w domach. Za przygotowanie posiłków odpowiedzialne są kobiety. Istnieje nawet przekonanie, że im lepiej one gotują, tym bardziej są wartościowe jako kandydatki na żony. Głównym posiłkiem w tym kraju jest obiad czyli la comida.  Podaje się go pomiędzy godziną 13 a 16 i najczęściej jest to zupa oraz danie główne, składające się z ryżu oraz mięsa, a także fasoli i tortilli. Ta ostatnia jest cienkim plackiem wyrobionym z mąki kukurydzianej i wody i w niczym nie przypomina swojego hiszpańskiego odpowiednika. Zimne resztki z dania głównego podawane są na kolację. Czasem serwowany jest też słodki chleb, a do tego wszystkiego kawa lub sok owocowy. Śniadanie proponowane w Meksyku turystom, znacznie różni się od tego, które zjadają mieszkańcy. Ci bowiem na talerzach zazwyczaj mają mięso oraz wędliny. Gościom natomiast serwuje się typowy posiłek śródziemnomorski czyli słodkie bułeczki podawane z dżemem i słabą kawą oraz sałatki owocowe. Między posiłkami dość popularne jest zajadanie przekąsek czyli tak zwanych antojitos. Składają się na nie między innymi świeże owoce, tacos, gorditas czyli bułeczki nadziewane serem bądź mięsem, chalupa- nadziewane kukurydziane ciasto oraz tortilla z różnymi mięsno- warzywnymi dodatkami.

Najpopularniejsze składniki kuchni meksykańskiej

kuchnia meksykańskaNajpopularniejszymi składnikami w kuchni meksykańskiej są fasola, kukurydza, która wykorzystywana jest w większości przepisów i papryczki chiles, zazwyczaj ucierane na pieprz. Z mięs najczęściej jada się tu wieprzowinę, wołowinę i kurczaka, ale także między innymi iguanę czy tapiry. Wśród ryb królują leszcz, tuńczyk oraz pstrąg. Powszechnie wykorzystywane w tym kraju warzywa to cukinia, bakłażany, ziemniaki, kalafior, cebula i pomidory. Docenia się tu także właściwości smakowe kakaowców, awokado, z którego robi się guacamole, orzeszków ziemnych, kaktusów, agawy oraz wanilii.

Trzeba zaznaczyć, że w Meksyku dość popularnym zjawiskiem jest także spożywanie owadów, których główną zaletą jest zawartość dużej ilości białka i składników odżywczych. Bardzo popularne są larwy mrówek guijera nazywane escamoles oraz owad chapulin, który wyglądem przypomina konika polnego.

Tych dań warto spróbować

https://pixabay.com/pl/meksyka%C5%84skie-jedzenie-279892/Chcąc rozsmakować się w tradycyjnej kuchni meksykańskiej warto zrezygnować z jadania w restauracjach i wybrać się w tym celu na jeden z targów, gdzie posiłki na stoiskach zazwyczaj są przygotowywane na oczach klientów. Wszystkie wykorzystywane tu składniki są świeże i dobrej jakości. Soki wyciskane są z surowych owoców i rozcieńczane wodą lub mlekiem.  Popularnym napojem, pitym głównie w godzinach porannych, jest atole, wykonane z mąki kukurydzianej, cukru i wody. Obecnie dodaje się do niego także wanilię, kakao lub owoce. Z alkoholi koniecznie należy spróbować meksykańskiej tequili oraz Margarity.

Czego można spodziewać się na talerzu zamawiając meksykańskie dania?

Burrito– mięsny lub ryżowy farsz z fasolą, zawinięty w pszenną tortillę.

Tacos– mała kukurydziana tortilla podawana z owocami morza, mięsem, bądź warzywami. Dodatkiem często jest sos salsa.

Pan de cazón– danie przypominające lasagne. Zamiast płatów makaronu stosuje się jednak placki tortilli, a nadzienie przygotowuje z fasoli i mięsa rekina. Podawane najczęściej z sosem salsa.

Pollo con mole mexicano– potrawka z kurczaka serwowana z sosem czekoladowo- orzechowym, ryżem i prażonym sezamem.

Sopa de lima– ponoś jest to jedna z zup jadanych przez Majów. Przypomina ona rosół, w którym oprócz mięsa kurczaka znajdziemy również kawałki tortilli i sok z limonki.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję