Pełna smaków i aromatów kuchnia marokańska

13 styczeń 2017
Maroko kuchnia

Maroko, kraj kontrastów, ale także harmonijnego połączenia kultur śródziemnomorskiej i arabskiej. Dostrzega się to także w tutejszej gastronomii. Na targach, pełnych kolorów i aromatów, królują oliwki, warzywa, owoce i cała gama przypraw, a smaki lokalnych potraw są wyraziste i aromatyczne. Tym razem z serii kuchnie świata przedstawimy co do zaoferowania ma kuchnia marokańska.

Tradycje kulinarne

Wpływ na kulinarny rozwój Maroka miały kuchnie Berberów, Arabów oraz Śródziemnomorska. Bardzo popularne są tu duże ilości nabiału, szczególnie sera FETA, jagnięcina, kurczak, wołowina, ryby i owoce morza, kasza kuskus, bakłażan, cebula, papryka, pomidory, cytryny, oliwki, soczewica, ciecierzyca, imbir, cynamon, curry, kurkuma, pieprz oraz najdroższa przyprawa świata – szafran. Ze względu na religię mieszkańcy tego kraju nie jedzą wieprzowiny. kuchnie świataDo większości potraw oprócz dużej ilości ziół i przypraw dodaje się także bakalie, m.in. orzechy, suszone owoce, migdały itp. Najbardziej popularnym napojem jest słodzona herbata z mięta, którą parzy się w metalowych dzbanuszkach i pije z prostych szklanek, bez ucha.

Nie można przyjechać do Maroka i nie spróbować tradycyjnej potrawy jaką jest Tadżin, gulasz z dużą ilością mięsa i warzyw, duszonych w specjalnym, glinianym naczyniu o tej samej nazwie. Warto zjeść także Harrira czyli zupę z ciecierzycy oraz hummus, pastę z niej. eating in MoroccoDość popularne są również mięsne szaszłyki i ostre kiełbaski. Najważniejszym posiłkiem dnia, w Maroku, jest śniadanie. Zjadane codzienne, przypomina te śródziemnomorskie czyli na słodko. Najczęściej podaje się na nie rogaliki z nadzieniem migdałowym lub naleśniki z marmoladą.

Większość  dań w tym kraju jest duszona lub gotowana, przez co w połączeniu z dużą ilością warzyw, oraz mięsa, które jest źródłem białka, są one zdrowe i dość chętnie polecane przez polskich dietetyków.

Kuchenne zwyczaje

Znajomość tutejszych, kuchennych zwyczajów jest bardzo ważna, gdyż znacznie różnią się one od tych europejskich. kuchnia marokańskaA przecież nie chcemy popełnić faux pas i zostawić po sobie złego wrażenia.
Tym bardziej, że Marokańczycy to bardzo przyjazny naród. Lubią turystów,  chętnie się z nimi zaprzyjaźniają, a nawet zapraszają do swych domów na posiłki. Jeśli przyjmiecie zaproszenie, podczas odwiedzin zwróćcie uwagę na swój ubiór. Zrezygnujcie z krótkich spodenek i bezrękawników, a Panie z krótkich spódniczek i odkrytych ramion.

maroko kuchniaNa marokańskim stole dania nie są dzielone na uczestników posiłku. Leżą w jednym naczyniu, z którego każdy sam sobie nakłada do własnej miseczki. Czyni się to zazwyczaj za pomocą oderwanego kawałka chleba, który potem macza się w sosie, lub ręką. Sztućców używa się tu bardzo rzadko. Ważne jest także, aby posiłek spożywać prawą dłonią, jako, że lewa jest tą nieczystą, z której pomocy korzysta się w łazience. Tym bardziej, że po skorzystaniu z toalety jest ona tylko płukana wodą, bez żadnego dodatkowego środka myjącego.
Podobnie jest z naczyniami, które również są tylko opłukiwane w zimnej wodzie. Być może Was to gorszy i od razu zniechęca do jedzenia, ale jeśli okażecie odrazę, to obrazicie tym gospodarza.

jedzenie w MarokoBrakiem szacunku jest także spożywanie jedzenia na ulicach w trakcie Ramadanu. To muzułmańskie święto, podczas, którego Koran zabrania spożywania przez cały dzień pokarmów. Oczywiście turyści są zwolnieni z tego zakazu, aczkolwiek warto uszanować tradycję mieszkańców i zjeść posiłek w restauracji czy hotelu, zamiast na rynku czy placu.

Podczas zakupów na targach, również tych spożywczych, należy negocjować cenę. Co ważne kupionych owoców czy warzyw nie wolno myć przed spożyciem, ze względu na występowanie w wodzie ameby. Zachęcamy także do zrezygnowania z picia soków, które są rozcieńczane, a wodę spożywać tylko tą oryginalnie butelkowaną i hermetycznie zamykaną.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję