Paszport Covidowy- co się zmieni?

W związku z mutującym się koronawirusem COVID-19, jego nowymi odmianami, a także najnowszymi badaniami dostępnych szczepionek przeciwko powyższemu wirusowi, zmienia się termin ważności paszportu covidowego.
Czym jest paszport covidowy?
Paszport covidowy jest paszportem sanitarnym. Unijny Certyfikat Covid (UCC) otrzymują osoby zaszczepione przeciwko koronawirusowi, który w 2019 roku opanował świat. Dokument zaczął funkcjonować na terenie europejskiej wspólnoty w lipcu tego roku. Posiada on kod QR, który w szybki sposób pozwala sprawdzić, czy osoba się im posługująca jest ozdrowieńcem czy zaszczepiona. UCC nie jest dokumentem obowiązkowym, aczkolwiek bardzo przydatnym dla osób podróżujących. Pozwala on bowiem na nieograniczone podróże po Unii Europejskiej, bez stosowania kwarantanny, limitu osób w restauracji czy instytucji kulturalnej, jak teatr, kino lub muzeum.
Warto wiedzieć! Oficjalna nazwa dokumentu brzmi: Unijny Certyfikat Covidowy. Nazwy potoczne to: paszport covidowy, zielony paszport, zielony certyfikat, paszport szczepienny.
Jak można uzyskać paszport covidowy?
Unijny Paszport Covid można pobrać i wydrukować sobie samemu, ze strony Internetowego Konta Pacjenta. W wersji papierowej może go nam wystawić też lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej, popularnie zwany Rodzinnym, a także punkty szczepień. W formie elektronicznej, uzyskuje się go poprzez aplikację mObywatel. Ta opcja dla podróżników wydaje się być dużym udogodnieniem, gdyż dokument można mieć wtedy zawsze przy sobie, w telefonie. Dlatego spontaniczne „wypady” dzięki tanim biletom lotniczym lub weekendowe spacery w jednym z państw europejskich, nie stanowią już problemu. Co ważne, aplikacja działa nawet wówczas, kiedy dana osoba nie ma połączenia z Internetem.
Informacje zawarte w paszporcie covidowym to: zdjęcie jego właściciela (to samo, które znajduje się w dowodzie osobistym), jego dane osobowe (ukryte dla osób postronnych), kod QR, status czyli informacja o zaszczepieniu, przechorowaniu Covid-19, negatywny test.
Dokument jest bezpłatny, a aktualny zwalnia z kwarantanny.
Jakie zasady paszportu obowiązywały do teraz?
Warto zaznaczyć, że posiadanie paszportu covidowego nie jest obowiązkowe. Wprawdzie znacznie ułatwia podróżowanie w dobie pandemii koronawirusa, aczkolwiek nie jest to wymagany dokument. Osoby, które dotychczas otrzymały UCC na podstawie negatywnego testu, mogły z niego skorzystać tylko w ciągu 48 godzin, potem tracił on ważność. Ozdrowieńcy mieli ten czas znacznie dłuższy, od 11 do 180 dnia po otrzymaniu negatywnego testu, a osoby zaszepione od 14 do 365 dnia po otrzymaniu pełnej dawki szczepionki.
Co się zmieni w paszportach covidowych?
Dotychczas osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogli przez długi czas cieszyć się swobodnymi podróżami na podstawie Unijnego Certyfikatu Covidowego. Niestety, Komisja Europejska postanowiła skrócić ich ważność. Przyczyną są kolejne mutacje koronawirusa oraz ograniczone w czasie działanie szczepionki. I tak dla ozdrowieńców i osób podróżujących na podstawie negatywnego testu PCR terminy nie ulegną zmiane. Osoby zaszczepione będa mogły cieszyć się zielonym paszportem już nie rok, a tylko 9 miesięcy. Co ważne, należy wiedzieć, że tak jak prawo nie działa wstecz, tak w tym wypadku wydane dotychczas dokumenty również stracą ważność w momencie upływu tego czasu. Chcąc przedłużyć ważność UCC należy przyjąć przypominającą dawkę szczepionki.