Paszport Covidowy- co się zmieni?

31 grudzień 2021
coronavirus-g93f509718_640

W związku z mutującym się koronawirusem COVID-19, jego nowymi odmianami, a także najnowszymi badaniami dostępnych szczepionek przeciwko powyższemu wirusowi, zmienia się termin ważności paszportu covidowego.

Czym jest paszport covidowy?

flu-shot-1719334_640Paszport covidowy jest paszportem sanitarnym. Unijny Certyfikat Covid (UCC) otrzymują osoby zaszczepione przeciwko koronawirusowi, który w 2019 roku opanował świat. Dokument zaczął funkcjonować na terenie europejskiej wspólnoty w lipcu tego roku. Posiada on kod QR, który w szybki sposób pozwala sprawdzić, czy osoba się im posługująca jest ozdrowieńcem czy zaszczepiona. UCC nie jest dokumentem obowiązkowym, aczkolwiek bardzo przydatnym dla osób podróżujących. Pozwala on bowiem na nieograniczone podróże po Unii Europejskiej, bez stosowania kwarantanny, limitu osób w restauracji czy instytucji kulturalnej, jak teatr, kino lub muzeum.

Warto wiedzieć! Oficjalna nazwa dokumentu brzmi: Unijny Certyfikat Covidowy. Nazwy potoczne to: paszport covidowy, zielony paszport, zielony certyfikat, paszport szczepienny.

Jak można uzyskać paszport covidowy?

virus-4915859_640Unijny Paszport Covid można pobrać i wydrukować sobie samemu, ze strony Internetowego Konta Pacjenta. W wersji papierowej może go nam wystawić też lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej, popularnie zwany Rodzinnym, a także punkty szczepień. W formie elektronicznej, uzyskuje się go poprzez aplikację mObywatel. Ta opcja dla podróżników wydaje się być dużym udogodnieniem, gdyż dokument można mieć wtedy zawsze przy sobie, w telefonie. Dlatego spontaniczne „wypady” dzięki tanim biletom lotniczym lub weekendowe spacery w jednym z państw europejskich, nie stanowią już problemu. Co ważne, aplikacja działa nawet wówczas, kiedy dana osoba nie ma połączenia z Internetem.

Informacje zawarte w paszporcie covidowym to: zdjęcie jego właściciela (to samo, które znajduje się w dowodzie osobistym), jego dane osobowe (ukryte dla osób postronnych), kod QR, status czyli informacja o zaszczepieniu, przechorowaniu Covid-19, negatywny test.

Dokument jest bezpłatny, a aktualny zwalnia z kwarantanny.

Jakie zasady paszportu obowiązywały do teraz?

Warto zaznaczyć, że posiadanie paszportu covidowego nie jest obowiązkowe. Wprawdzie znacznie ułatwia podróżowanie w dobie pandemii koronawirusa, aczkolwiek nie jest to wymagany dokument. Osoby, które dotychczas otrzymały UCC na podstawie negatywnego testu, mogły z niego skorzystać tylko w ciągu 48 godzin, potem tracił on ważność. Ozdrowieńcy mieli ten czas znacznie dłuższy, od 11 do 180 dnia po otrzymaniu negatywnego testu, a osoby zaszepione od 14 do 365 dnia po otrzymaniu pełnej dawki szczepionki.

Co się zmieni w paszportach covidowych?

Dotychczas osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogli przez długi czas cieszyć się swobodnymi podróżami na podstawie Unijnego Certyfikatu Covidowego. Niestety, Komisja Europejska postanowiła skrócić ich ważność. Przyczyną są kolejne mutacje koronawirusa oraz ograniczone w czasie działanie szczepionki. I tak dla ozdrowieńców i osób podróżujących na podstawie negatywnego testu PCR terminy nie ulegną zmiane. Osoby zaszczepione będa mogły cieszyć się zielonym paszportem już nie rok, a tylko 9 miesięcy. Co ważne, należy wiedzieć, że tak jak prawo nie działa wstecz, tak w tym wypadku wydane dotychczas dokumenty również stracą ważność w momencie upływu tego czasu. Chcąc przedłużyć ważność UCC należy przyjąć przypominającą dawkę szczepionki.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję