Ostatki, czyli koniec karnawału

28 luty 2022
donuts-g230e04b23_640

Jak karnawał to karnawał, czyli huczny bal i dobra zabawa. Jednak wszystko co dobre, szybko się kończy, również ten wyjątkowo radosny i taneczny czas. W tym roku nadejdzie to dość szybko, bo z pierwszym dniem marca. Dzień później, w Środę Popielcową, rozpocznie się Wielki Post poprzedzający Wielkanoc.

Pomimo, że koronawirus w tegoroczny karnawał nie chciał odpuścić, to rok 2022 nie mial tylu obostrzeń w świecie, co wcześniejsze lata. Zatem dał możliwość, choć w minimalnym stopniu, celebrowania tego radosnego i tanecznego czasu. W wielu krajach, osoby zaszczepione mogły korzystać z usług rozrywkowych i gastronomicznych, podobnie jak spotykać się, przy limitach osobowych, w gronie przyjaciół, co dawało możliwość organizowania małych prywatek.

doughnuts-g1b2c29bca_640W Polsce, w tym roku karnawał rozpoczął się 6 stycznia, czyli w Święto Trzech Króli. Potrwa on do końca lutego, a we wtorek, pierwszego marca, oficjalnie się zakończy. Dzień póżniej, Środa Popielcowa zainauguruje okres Wielkiego Postu, poprzedzającego Wielkanoc. W tym czasie, według chrześcijańskiej wiary, należy powstrzymać się od hucznych zabaw, imprez, ale też kameralnych prywatek. Jest to bowiem czas wyciszenia się. W naszym kraju tradycją stało się, że początek końca karnawału rozpoczyna się w Tłusty Czwartek. To dzień, w którym nie można obejść się bez zjedzenia choćby jednego pączka. Panuje bowiem przekonanie, że im więcej się ich zje, tym bardziej obfity i pomyślny będzie cały rok. Stare przysłowie wręcz przestrzega przed ścisłą dietą w Tłusty Czwartek, brak zjedzenia choćby jednego tłustego ciastka, może spowodować lawinę nieszczęść. Należy jednak dodać, że dawniej, dzień ten nie kojarzył się z pączkami, a pożegnaniem się na czas Wielkiego Postu z obfitymi potrawami mięsnymi, dlatego w tym dniu jadano do syta golonki i tęgawe mięsiwa. Wytrawne potrawy w ostatki podawane są do dziś w Islandii, Finlandii i na Węgrzech.

W Wielkiej Brytanii, Niemczech, Danii, Norwegii, Szwecji i na Węgrzech zamiast czwartku świętje się Tłusty Wtorek. Na stołach, jak sie zapewne domyślacie, królują… pączki.

Coraz częściej w ofercie turystycznej naszego kraju można spotkać się też z Balem Weneckim. Jest to tradycja zaczerpnięta z Wenecji, w której to wielka impreza uliczna, z tańcami i karnawalowymi maskami, kończy czas karnawału. Bal ten, co roku (wyłączając okres pandemii), odbywa się na Placu Świętego Marka. Włochy to nie jedyny kraj z tradycją hucznej imprezy plenerowej. Odbywają się one także w Brazylii, Kolumbii, Francji, Hiszpanii czy Szwajcarii.

Warto dodać, że oprócz katolików, ostatki obchodzą również metodyści, luteranie i anglikanie.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję