Odświeżanie auta na wiosnę

5 lutego 2020
car-wash-2179231_640

Przygotowując auto do zimy odpowiednio je konserwujesz i zabezpieczasz przez szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Wiosna natomiast to pora roku, kiedy powinieneś pomyśleś o  odświeżeniu swego pojazdu. I mimo, iż na pozór może się ono wydawać Ci czyste, to jednak warto poświęcić jeden weekend na to, aby Twój samochód był odpowiednio zadbany.

  1. Stan techniczny

mechanical-1419946_640Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu to podstawa, która zagwarantuje Ci bezpieczną jazdę po zimowym sezonie. Wbrew pozorom to bardzo istotny element, od którego powinieneś zacząć swoje odswieżanie auta. Tym bardziej, jeśli planujesz długodystansowe wyprawy po bezdrożach. Nie chciałbyś bowiem, aby gdzieś na pustkowiu Twój samochód nagle odmówił posłuszeństwa. Szczególną uwagę zwróć zatem na stan hamulców oraz amortyzatorów. Wsłuchaj się również w dźwięk silnika. Zwróć uwagę czy chodzi miarowo i nie wydaje dziwnych, nieznanych Ci dźwieków. Istotna jest również kontrola wahaczy, sworzni i zawieszenia. Zimowe drogi są śliskie, dziury w tym okresie często pokryte zamarznięta wodą lub przysypane śniegiem, dlatego o uszkodzenia tych elementów nie jest trudno. Warto również zastanowić się nad dalszą żywotnością akumulatora. Jeśli zimą miałeś z nim problemy i często go doładowywałeś, być może czas pomyśleć o jego wymianie na nowy.

  1. Opony

Wczesną wiosną należy także sprawdzić stan letnich opon. Najlepsza pora na ich zmianę to czas, kiedy temperatura powietrza, zarówno w dzień jak i w nocy, nie spada już poniżej siedmiu stopni Celsjusza. Najczęściej ma to miejsce dopiero w kwietniu. I to też nie na jego początku, a dopiero w połowie miesiąca. Zawodowi kierowcy, radzą aby nie spieszyć się z wymianą opon z zimowych na letnie. Lepiej zrobić to bowiem troszkę później niż za wcześnie.

  1. Olej i inne płyny

Odświeżanie auta na wiosnę zawiera także wymianę oleju oraz płynu hamulcowego. Złe, zimowe warunki atmosferyczne mają wpływ na częste łączenie się oleju z paliwem, przez co ten nie spełnia już w 100% swojej roli. Płyn hamulcowy natomiast lubi absorbować wodę, przez co traci swoje właściwości i może być przyczyną wypadku, ze względu na złe działanie hamulców.  Pomyśl też o wymianie płynu w spryskiwaczach na letni i uzupełnieniu płynu w chłodnicy.

  1. Szyby

Zimą bardzo często o odpryski lub mikrouszkodzenia na szkle, które mogą się pogłębiać i prowadzić do pęknięć kwalifikujących do całkowitej wymiany okna lub szyby. Dlatego dobrze się przyjrzyj czy przypadkiem jakiś kamyk, podczas jazdy, nie spowodował małej dziurki, ktorą można w łatwy sposób wypełnić odpowiednim preparatem do szyb. Koszt takiej naprawy to raptem kilkadziesiąt złotych, a za wymianę całej szyby możesz zapłacić nawet do tysiąca. Warto brać to pod uwagę, tym bardziej jeśli na początku wiosny, po pierwszym deszczu chwyci jeszcze przymrozek. Rozwarcie małego uszczerbku gwarantowane.

  1. Karoseria

washing-car-1397382_640Dokładnie sprawdź po zimie swoją karoserię, czy nie ma żadnych rys i uszkodzeń. Jeśli znajdziesz tego typu uszkodzenia, koniecznie je zabezpiecz i polakieruj. Wiosną pogoda nas nie rozpieszcza i funduje nam sporą ilość deszczu, a woda i uszkodzona karoseria równa się korozja. Nie zapomnij też o dokładnym wyczyszczeniu auta na zewnątrz, poprzez umycie go aktywną pianą i dokładne spłukanie,  a następnie zawoskowanie. Nie oszczędzaj na karczerach. Pamiętaj, że zimż na karoserii odkłada się nie tylko brud, ale także sól drogowa, która ma szkodliwe działanie na Twoje auto.  Podczas mycia pojazdu zwróć również uwagę na dokładne wyczyszczenie z błota i piachu podwozia, a przede wszystkim nadkoli oraz felg.

  1. Tapicerka

Tapicerka ma to do siebie, że łatwo i szybko chłonie zimą wilgoć. Wiąże się to nie tylko z licznymi plamami i zabrudzeniami, ale także z nieprzyjemnym zapachem i rozwojem pleśni na niej. Pamiętaj, że tapicerka znajduje się nie tylko na siedzeniach, ale także na drzwiach, oparciach, zagłówkach i podłokietnikach. Te elementy również musisz wyczyścić, mimo, że na pierwszy rzut oka mogą wydawać się czyste. W jaki sposób  zadbać o pokrycia i przywrócić im należyty wygląd? Najpierw dobrze je odkurz. Zajrzyj w każdy zakamarek oraz każda szczelinę między siedzeniem a oparciem, zagłówkiem lub podłokietnikami,  tak, aby usunąć piasek, kurz i drzemiące w ich wnętrzu roztocza. W tym celu skorzystaj z odkurzacza domowego lub tego nieopodal myjnii samochodowej lub stacji benzynowej. Mają one bowiem dużo większą siłę ssania, aniżeli odkurzacze ręczne, które przeznaczone są typowo do czyszczenia samochodów. Potem przychodzi kolej na pranie. Jeśli to możliwe zdejmij pokrowce i włóż je do pralki na maksymalną, możliwą temperaturę, którą dopuszcza ich producent. W przypadku czyszczenia tapicerki wewnątrz auta, warto skorzystać z dostępnych do tego celu preparatów lub odkurzacza piorącego. Po praniu nie zapomnij o dokładnym jej wysuszeniu. Jeśli możesz sobie na to pozwolić pozostaw otwarte wszystkie drzwi do pojazdu oraz bagażnik. Wiatr oraz promienie słoneczne najlepiej zadbają o suchość wnętrza, a przy okazji dobrze je przewietrzą.

  1. Podłogi

car-wash-3960877_640Podłogi również należy dokładnie odkurzyć i wyprać. Te w szczególności zawierają w sobie dużo wilgoci, błota oraz plam. Jeśli nie wymieniałeś jesienią dywaników na gumowe, to koniecznie wypierz je w pralce. Jednak wcześniej, aby jej nie uszkodzić, porządnie wytrzep je z piasku.

  1. Klimatyzacja

Przymrozki, odwilże oraz wilgoć sprzyjają powstawaniu i namnażaniu się grzyba w klimatyzacji. Jego usunięcie wczesną wiosną zagwarantuje zarówno Tobie jako kierowcy, jak i Twoim pasażerom bezpieczne i świeże powietrze, a tym samym ochroni Wasze płuca przed szkodliwymi i chorobotwórczymi zarodnikami. Czyszczenie klimatyzacji możesz powierzyć specjalistom lub wykonać samemu. Jeśli zdecydujesz się na drugą opcję, to najpierw wymień filtr kabinowy, a następnie skorzystaj z odpowiednich preparatów w sprayu do odkażania i czyszczenia klimatyzacji.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję