Nowe przepisy drogowe w Polsce

25 listopad 2019
highway-3392100_640

Końcówka roku 2019 i początek roku 2020 wprowadzają wielkie zmiany dla kierowców. Nie wszystkim kierującym pojazdami podobają sie jednak nowe przepisy drogowe, a w szczególności bardzo wysokie kary pieniężne za niedostosowanie sie do nich. Jak uzasadniają funkcjonariusze Policji oraz Inspektorzy Nadzoru Ruchu Drogowego, mają one usprawnić poruszanie się na drodze, zmniejszyć ilość wypadków, ułatwić dostęp służbom do ofiar wypadków oraz polepszyć jakość i szybkość kontroli drogowych.

Kontrola drogowa- co się zmieniło?

road-771728_640Nowe przepisy drogowe są wprowadzane stopniowo od 7 listopada. Jako pierwsze zmieniono zasady kontroli drogowej. Mają one na celu szybsze i sprawniejsze badanie stanu technicznego pojazdu jak i trzeźwości kierowcy. Należy pamiętać, aby się zatrzymać na każde żądanie funkcjonariuszy. Co więcej obecnie mogą oni stać w miejscach niedozwolonych. Po zatrzymaniu się do kontroli nie należy gasić silnika, tylko otworzyć okno i położyć ręce na kierownicy. Nie wolno wykonywać żadnych ruchów bez konkretnych poleceń osoby kontrolującej. Ta nie musi się nam już przedstawiać ani legitymować. Taka szybka kontrola ma trwać do kilku minut. Funkcjonariusz ma prawo w tym czasie sprawdzić trzeźwość kierowcy, ale także stan silnika, stan przebiegu licznika, stan techniczny pojazdu oraz jego zawartość (tak, tak, obecnie może skontrolować to co przewozimy wewnątrz samochodu lub bagażnika, co więcej może zerwać zabezpieczenia przewożonego towaru). Nie zalecamy wdawać się w jakiekolwiek dyskusje z kontrolującymi, bowiem Ci, za niewykonanie poleceń, mogą wystawić nam mandat od kilkudziesięciu do nawet 500 złotych. Ułatwieniem dla kierowców ma być natomiast to, że takową opłatę będzie można uiścić kartą płatniczą od razu u funkcjonariusza. Obecnie, według nowych przepisów, oprócz Policji, do kontroli, może nas zatrzymać również Straż Miejska, Inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna lub Straż Celno-Skarbowa.

Nowe przepisy drogowe a bezpieczeństwo jazdy

highway-1767107_640Nowe przepisy ruchu drogowego mają także na celu zadbać o bezpieczeństwo jazdy oraz szybką akcję ratunkową dla ofiar wypadków. W tym celu obowiązkowe ma być tworzenie korytarza życia oraz jazda na suwak. Zacznijmy od tego pierwszego. Podczas jazdy, gdy zauważymy lub usłyszymy pojazd ratunkowy, musimy jak najszybciej pomiędzy pasami utworzyć miejsce, którym on szybko i bezpiecznie przejedzie. W praktyce wygląda to tak:

Droga jednopasmowa- kierowcy zjeżdżają maksymalnie na prawą stronę

Droga dwupasmowa (kierowcy jadący w jednym kierunku)- kierowcy z prawego pasa zjeżdżają maksymalnie na prawą stronę, kierowcy z lewego pasa maksymalnie na lewą stronę.

Droga trzypasmowa (kierowcy jadący w jednym kierunku)- kierowcy z prawego pasa zjeżdżają maksymalnie na prawą stronę, kierowcy z lewego pasa maksymalnie na lewą stronę, kierowcy ze środkowego pasa zjeżdżają jak najbliżej nich.

Jazda na suwak lub inaczej zamek, ma natomiast usprawnić włączanie sie do ruchu i bezwypadkową zmianę pasa przy kończącej się jezdni. W tym celu pojazdy, którym kończy się pas ruchu muszą dojechać maksymalnie do jego końca, włączyć kierunkowskaz i poczekać, aż zostaną wpuszczone. Kierowcy pasa prowadzącego dalej, mają natomiast obowiązek wpuścić auto z pasa obok, czyli jeden samochód wpuszcza jedno auto, i tak na zmianę. Jeśli jednak droga jest trzypasmowa, a tylko środkowy pas prowadzi dalej, auto z niego najpierw wpuszcza pojazd z prawego pasa, nastepnie z lewego, a potem jedzie dalej sam.

Niedostosowanie się do tych przepisów, podobnie jak utrudnianie kontroli drogowej, grozi mandatem o wysokości do 500 złotych.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję