Nie tylko kebab oferuje kuchnia turecka

12 sierpień 2017
kuchnie świata

Kuchnia turecka Polakom kojarzy się głównie z kebabem, mało kto jednak wie, że z tego kraju pochodzi również chałwa i jogurt. Kulinarny szlak Turcji jest bowiem równie orientalny jak jej zabytki.

Jedzenie stanowi w Turcji istotną część dnia, aczkolwiek wiążą się z nim pewne tradycje. Jako, że kraj ten zamieszkują Muzułmanie, nie wolno w nim jeść lewą ręką, która uznawana jest za nieczystą, przed każdym posiłkiem odmawia się modlitwę, a także zabronione jest spożywanie tu wieprzowiny.

kuchnie świataKebab to najpopularniejsza, mięsna potrawa turecka. Najczęściej robi się ją z baraniny, ale dość często wykorzystywane jest również mięso wołowe. Innym charakterystycznym daniem są kofty, czyli kotlety z mięsa mielonego, formowane często w kulki, smażone i podawane z warzywami. Warto również spróbować wszelkich odmian tureckich serów, peynir. Mają one różną konsystencję, kolor i przede wszystkim smak, choć dominują raczej słone, tak zwane hellim.

Tradycyjnymi potrawami w Turcji są zupy, czyli corba. Jada się je codziennie, często na śniadanie, a także późnym wieczorem i w nocy. Każda z nich jest treściwa oraz pożywna, i zazwyczaj przygotowana ze świeżych produktów. Ulubione zupy Turków to jogurtowa, czyli Yayla Corbassi oraz z suszonej soczewicy, Mercimek Corbasi.

kuchnie świataTrzeba przyznać, że mieszkańcy tego kraju to także wielcy miłośnicy deserów i wszelkiego rodzaju słodkości. Wyjątkowym w smaku specjałem jest baklava, czyli ciasto z różnymi odmianami orzechów, słodzone syropem lub miodem. Równie smaczne jest ciasto migdałowe, acibadem kurabiyesi oraz słodkie kuleczki, lokmy, smażone w głębokim oleju, maczane najczęściej w syropie albo w płynnej czekoladzie.

Do picia podaje się jogurt lub herbatę. Kawa choć jest tu mniej popularna, to nadal bardzo lubiana. Herbatę zarówno w domach, jak i w kawiarniach czy eleganckich restauracjach serwuje się w szklankach, stawianych na spodkach. Co ciekawe, często nie są one od kompletu. Napój przygotowywany jest w specjalny sposób, za pomocą dwuczęściowego czajnika. Dzięki temu klienci sami decydują o sile naparu. Turecka herbata charakteryzuje się tym, że jest bardzo słodka, jako, że dodaje się do niej duże ilości cukru. Najczęściej pija się owocowe, między innymi różane lub jabłkowe, ale także miętowe i ziołowe. Do każdej z nich podawany jest deser.

kuchnie świataNapoje alkoholowe choć są zakazane do picia przez Muzułmanów, to dostępne na tureckim rynku spożywczym. Niestety, w smaku bywają różne. Piwa nie zachwycają, podobnie jak wina. Warto jednak spróbować Raki, czyli alkoholowy napój anyżkowy przypominający wódkę, najczęściej podawany do dań mięsnych.

Kuchnia turecka jest zróżnicowana bowiem wpływ na nią miały inne kultury, między innymi bałkańska, grecka, kaukaska i azjatycka. W zależności od regionu różnią się potrawy i składniki do nich wykorzystywane. W pobliżu Morza Egejskiego i Śródziemnomorskiego dominują dania z ryb i owoców morza, w centrum kraju popularne są różne rodzaje klusek, a w Stambule królują kofty.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję