„Nie bierzmy życia zbyt poważnie i cieszmy się z każdej jego chwili”- wywiad z łyżwiarką Natalią Sinkiewicz

15 kwietnia 2017
wywiad z łyżwiarką

Ciężką pracą można spełnić każde marzenie. Nawet to najbardziej nierealne. Wystarczy tylko być zdyscyplinowanym i uwierzyć we własne siły. Tak, jak zrobiła to Natalia Sinkiewicz- łyżwiarka z Gdańska, która swoją dziecięcą pasję zamieniła w zawód. Dzięki temu może realizować się w każdej sferze życia, a także podróżować po całym świecie.  

Trenujesz od dziecka. Brałaś udział w licznych zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych. Pracowałaś jako solistka, z grupą synchroniczną oraz w parach tanecznych. Czy łyżwiarkom trudno jest odnieść światowy sukces?

wywiad z łyżwiarką

Pokaz Pearl Harbor, Gdańsk

Oczywiście. Łyżwiarstwo figurowe to sport, który wymaga wielu poświęceń.To nie tylko trening na lodowisku, ale także ćwiczenia na sali baletowej, gimnastycznej czy siłowni. Niektóre dzieci zaczynają swoją przygodę z łyżwami już w wieku 4 lat. Ich dzień wygląda często tak, że wstają przed 6 rano, idą na lodowisko, później do szkoły, a po niej znowu na trening. Do tego dochodzą jeszcze zajęcia kondycyjne, z baletu, akrobatyki i taneczne. Istotną rolę odgrywają również lekcje z choreografem.

Należy także pamiętać o stosowaniu odpowiedniej diety, gdyż organizm musi być silny i zdrowy, aby wytrzymać tak dużą ilość wysiłku fizycznego. W łyżwiarstwie figurowym wyróżniamy bowiem kilka dyscyplin: soliści, solistki, pary sportowe, pary taneczne i grupy synchroniczne, a każda z nich wymaga innego treningu. Ten sport to po prostu styl życia.

Ja, żeby dotrzeć tu gdzie jestem teraz, pracowałam od 6 roku życia. Na początku brałam udział w zawodach jako solistka, w grupie synchronicznej, która liczy od 12 do 16 łyżwiarzy, a także w parach tanecznych. Po zdobyciu mistrzostwa Polski w 2007 roku, w konkurencji par tanecznych zdecydowałam się na występy w rewiach. Dzisiaj razem z moim partnerem, Adamem, podróżujemy po świecie występując w rewiach łyżwiarskich jako para adagio czyli principal pair-gwiazda.

wywiad z łyżwiarkąJakie wymagania stawia się zawodowym łyżwiarkom odnośnie wyglądu, zachowania i umiejętności?

Łyżwiarka powinna być szczupła, wygimnastykowana, rozciągnięta, silna, zwinna, mieć grację i elegancję. Dziewczyny, które występują w parach, czyli również ja, muszą być także bardzo odważne i darzyć swojego partnera bezgranicznym zaufaniem, gdyż to on je podnosi, wyrzuca i kręci nimi na wszystkie strony.Trzeba także pamiętać o tym, że płozy są ostre jak noże, a lód jest bardzo śliski. Chwila dekoncentracji może mieć poważne konsekwencje. Upadki nie należą do przyjemnych.

Solistki i soliści muszą wykonywać skoki z trzema, a nawet czterema obrotami w powietrzu. Wymaga to niesamowitej siły, szybkości, rotacji, odwagi i odporności na ból. Oprócz czynników fizycznych ważne są również predyspozycje psychiczne oraz zachowanie. Wbrew pozorom podczas występów widownia zwraca uwagę na każdą minę i każdy ruch, a mowy ciała nie da się oszukać. Występujemy więc często pod ogromną presją. Stres i adrenalina są nieodłącznym elementem tego sportu. Trzeba umieć panować nad emocjami. Czasem jednak zdarza się gorszy występ na zawodach czy w show. Czasem coś nie wychodzi tak, jak było zaplanowane. Mimo wszystko trzeba wytrzymać do końca układu, a po występie podziękować publiczności swoim ukłonem.

Wywiad z łyżwiarkąMożna powiedzieć, że łyżwiarstwo figurowe jest bardzo niebezpiecznym sportem…

Tak, jest to bardzo niebezpieczna dyscyplina. Jak już wspomniałam, płozy są bardzo ostre, a lód jest śliski i twardy. Pary sportowe wykonują bardzo niebezpieczne triki. Obustronne zaufanie jest

bardzo ważne. Niestety, jesteśmy tylko ludźmi i wypadki też się zdarzają.

Mówisz o zaufaniu, a jak jest z Tobą i Adamem? Jak układa się Wasza współpraca?

Nie ukrywam, że początki mojej współpracy z Adamem były troszkę przerażające. Wcześniej jeździłam w parach tanecznych, gdzie wysokie podnoszenia i elementy typowo rewiowe są zabronione. A tu nagle musiałam nauczyć się ekstremalnych trików. Wydawało nam się, że problemem będzie również to, że jesteśmy prawie takiego samego wzrostu. Więc trudno mi było sobie wyobrazić wspólną przyszłość. Zaczęliśmy jednak od tak zwanego podnoszenia „na sucho”, na sali, żeby sprawdzić czy nasza ewentualna współpraca na lodzie ma w ogóle sens. Okazało się, że bardzo szybko się zgraliśmy i po kilku treningach wszystkie te trudne figury zaczęły nam wychodzić. Najstraszniejszy jednak moment przeżyłam podczas nauki elementu, który nazywa się bounce spin. Polega to na tym, że mój partner trzyma mnie tylko za jedna kostkę, ja jestem głowa w dół, kręcimy się dookoła,  i w między czasie Adam podrzuca mnie w górę i w dół, a moja głowa jest kilka centymetrów od powierzchni lodu. W dodatku to wszystko odbywa się przy dość dużej szybkości.

Ale łyżwiarstwo to moja pasja, ja kocham to co robię. A nasze występy dają mi bardzo dużo radości i emocji. Dzięki nim czuję się spełniona i szczęśliwa. Uwielbiam też te wszystkie przygotowania do nowych show, ról, charakterów. To, że ciągle się uczymy i wymyślamy nowe triki.

wywiad z łyżwiarką

Port w Cozumel, Meksyk

W swojej karierze miałaś okazję tańczyć na lodzie w formacji Disneya’a. Jak wspominasz tą współpracę?

Disney to dla mnie przede wszystkim magia bajek, powrót do dzieciństwa. Byłam syrenką Ariel i na początku czułam się dość dziwnie w rudej peruce do pasa, ale przyzwyczaiłam się. Oprócz tego że jeździłam na łyżwach, musiałam jeszcze nauczyć się dialogu mojej postaci. Praca w Disney’u to przepiękne kostiumy, cudowna muzyka z bajek, ciekawe układy łyżwiarskie, świetna scenografia i oświetlenie. Myślę, że widzowie, zarówno dzieci jak i dorośli, dzięki nam, na dwie godziny przenoszą się w zaczarowany świat baśni. Ale praca w Disney’u ma również tą zaletę, że można zwiedzić cały świat. Prawie co tydzień jest się w innym miejscu.

wywiad z łyżwiarką

Jamajka

Trzeba przyznać, że kiedy patrzy się na Wasze występy to, aż dech zapiera w piersiach. Wiem jednak, że za kulisami bywa różnie…

Powiem Ci, że za kulisami jest bardzo ciekawie. Podczas show czasem mamy mniej niż minutę na zmianę kostiumu i powrót na tafle.  W zależności od show, jest nas tam około 10-50 osób. Wszyscy biegają, przebierają się, czasem ktoś coś zgubi lub wejdzie nie z tej strony lodowiska, z której powinien. Czasami komuś pęknie sznurówka i spóźnia się na swój występ, komuś pęknie zamek od sukienki. Po prostu dzieje się i to dużo.

Oprócz Disney’a razem z Adamem występujecie także na statkach. Jak na nich wygląda Wasza praca?

Praca na statkach jest nietypowa. Większość z nich jest przepiękna, w środku wyglądają jak małe miasteczka. Dopiero po miesiącu pracy na jednym z nich nauczyłam się, co gdzie się znajduje. Ale niestety, lodowiska na nich są bardzo malutkie, no i czasem kołysze, a występy odbywają się oczywiście na żywo. W  tym przypadku nieuniknione są wypadki.  Ale to jest właśnie urok tego wszystkiego- nieprzewidywalność. Jeżeli coś pójdzie nie tak, trzeba w dalszym ciągu mieć uśmiech na twarzy i dokończyć swój układ. Pamiętam, jak podczas jednego z występów moja spódniczka zaczepiła się o rękaw Adama. Wprawdzie starał się on ją uwolnić, ale szarpnął ręka i rozerwał dolną cześć mojego stroju. To było na początku układu więc musiałam dokończyć nasz 6 minutowy występ w samych złotych majtkach i ze zwisająca z boku  podartą spódnicą. Innym razem, podczas Evity, gorset od mojej białej sukienki zjechał mi prawie do pasa.  Jednak moja praca na statkach ma też bardzo dużo plusów. Zwiedziłam niesamowite miejsca na całym świecie. Najpiękniejsza była plaża na Jamajce i w Hondurasie. Biały piasek, turkusowa woda, przepiękna roślinność. Czułam się jak w raju. Poznałam kulturę mieszkańców poszczególnych krajów, ich zwyczaje, potrawy. Poza tym na statku pracują również inni artyści: piosenkarze, aktorzy, tancerze, muzycy z całego świata. Dzięki temu zawarłam bardzo dużo nowych znajomości. Myślę, że jeśli kiedyś będę chciała gdzieś pojechać na wakacje, to niemal w każdym kraju będę miała znajomych.

wywiad z łyżwiarką

Honduras

Pomówmy zatem teraz o drugiej stronie Twojego życia, czyli podróżowaniu. Trenujesz, występujesz, masz jeszcze czas na zwiedzanie?

Zawsze znajdzie się choć jeden dzień w tygodniu czy w miesiącu, na zwiedzanie. Więcej czasu na tą przyjemność mamy podczas pracy na statkach.

Tak naprawdę Twój cały dobytek mieści się w dwóch walizkach, tej normalnej i podręcznej.Tak jest przez prawie cały rok. Mała ilość rzeczy osobistych, małe kajuty na statkach, różne standardy hotelowe, brak własnego kąta… Rzadko bywasz  domu, rzadko widujesz się z rodziną. Nie męczy Cię to?

Życie na walizkach jest męczące, ale ma też swoje uroki. Kocham podróżować. Ciągle się przemieszczam. Dla mnie życie to droga. Teraz, kiedy jestem jeszcze młoda, jest mój czas na zwiedzanie i spełnianie się zawodowo. Oczywiście często brakuje mi rodziny i tęsknię, zwłaszcza w święta czy urodziny.

wywiad z łyżwiarką

Paryż

Które z odwiedzonych państw stało się najbliższe Twojemu sercu?

Mam kilka takich miejsc. Uwielbiam słoneczna pogodę i naturę, więc zdecydowanie jest to  Acapulco w Meksyku, a także Barcelona w Hiszpanii. Meksykanie i Hiszpanie to bardzo pogodni i przyjaźni ludzie. Są też bardzo rodzinni, a ja pochodzę z bardzo dużej rodziny, więc takie podejście do życia ma dla mnie ogromne znaczenie. Z chęcią wracam tez do Kanady i Toronto. Jeśli jednak miałabym wybrać stałe miejsce zamieszkania to byłaby to Hiszpania lub Kanada.

Nie dziwię Ci się, że polubiłaś Meksyk, bowiem kraje latynoamerykańskie, w tym też Jamajka, charakteryzują się zupełnie innym podejściem do życia niż Polacy. Są tolerancyjni, otwarci, a my odwrotnie- zamknięci w sobie. Według Ciebie czego powinniśmy się nauczyć od tych narodowości?

Na Jamajce jest piękna pogoda, dużo słońca i przepiękne plaże. Myślę, że nam brakuje tej słonecznej witamy D, która daje życiową energię. Z moich obserwacji wynika też, że ludzie żyją tam na większym

luzie. Są mniej zestresowani, życie toczy się tam wolniej, spokojniej, na łonie natury. Dużo tańczą, świętują. Nie jest to kraj tak zurbanizowany i zanieczyszczony, jak inne, choćby europejskie państwa. Może więc powinniśmy się od nich nauczyć, żeby nie brać życia tak zbyt poważnie i starać się więcej cieszyć z małych rzeczy każdego dnia.

wywiad z łyżwiarką

Port w Belize

Podróżujesz przez większą część roku. Zdobyłaś znajomych w różnych częściach świata. Czy łyżwiarce- podróżniczce łatwo jest nawiązywać nowe przyjaźnie? A może nie masz czasu na życie towarzyskie?

Jestem osoba która jest bardzo otwarta i dużo gada. Lubię też słuchać opowieści innych ludzi, dlatego zawsze znajdę choć pół godzinki na rozmowę przy kawie. Zresztą nigdy nie miałam problemów, żeby z kimś nawiązać kontakt. Dla mnie nie ma znaczenia czy dana osoba pochodzi z Filipin, Hiszpanii, Niemiec czy Kanady.

Z jakimi stereotypami na temat Polaków spotkałaś się podczas swoich podróży?

Tak naprawdę mamy dobrą opinię na świecie. Jesteśmy uważani za bardzo gościnnych i sympatycznych ludzi. O Polkach mówią, ze to piękne kobiety. Bardzo dużo Polaków pracuje w Anglii i obywatele tego państwa twierdzą, że zabieramy im pracę. To chyba tylko jedyne negatywne stwierdzenie o nas jakie słyszałam.

A jak w krajach latynoamerykańskich ludzie reagują na blondynkę tańczącą na lodzie?

Trzeba przyznać, że blondynki są dla nich dużą atrakcją.  Wyglądamy po prostu troszkę inaczej niż dziewczyny z tamtych krajów. Ale jest to raczej miłe przyjęcie. Wiadomo, ze w niektórych państwach trzeba uważać i lepiej samej nigdzie nie chodzić. Ale tak naprawdę przecież zawsze i wszędzie trzeba się pilnować.

Dziękuję za rozmowę.

Beata Dymarska

Wszystkie zamieszczone w tekście zdjęcia pochodzą z prywatnego archiwum Natalii Sinkiewicz i zostały udostępnione redakcji za zgodą jej i jej partnera.

wywiad z łyżwiarką

Pokaz w Acapulco, Illusion on Ice

Natalia Sinkiewicz– z wykształcenia dziennikarka, z pasji i zawodu łyżwiarka. Tańczyła między innymi w Gwiazdach na lodzie oraz formacji Disney’a. Kiedy nie podróżuje i nie pracuje, uczy dzieci jazdy na łyżwach oraz zajmuje się swoimi  5 kotami. Niepoprawna optymistka, która potrafi cieszyć się każdą chwilą życia, zarówno tą spędzaną w Polsce, jak i w każdym innym zakątku świata. Uważa, że życie jest darem i trzeba się w nim kierować sercem oraz pasją.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję