Namioty dachowe- wady i zalety noclegu na dachu samochodu

11 listopad 2020
adventure-3387420_640

Marzy Ci się podróż w nieznane, pełna przygód, bez ograniczeń czasowych, bez „godzin policyjnych” w hostelach lub hotelach, za to pełna swobody i wolności? Możesz to osiągnąć kupując lub wypożyczając namiot dachowy. Sprawdź, jakie zalety ma takie podróżowanie.

Namioty dachowe to namioty, które rozkłada się na dachu samochodu, to one podtrzymują jego większą część. Pozostała, wystająca, opiera się o metalową lub aluminiową drabinkę, dzięki, której można dostać się do środka.

Namioty dachowe- ich zalety i wady

auto-2869101_640Namioty dachowe mają wiele zalet. Pierwsza i najważniejsza to zapewnienie swobody podróżowania oraz brak jakichkolwiek ograniczeń związanych z noclegiem czy postojem. Nie trzeba poszukiwać pola namiotowego, wystarczy zatrzymać się na parkingu czy bezdrożach i rozłozyć w szybki sposób namiot na dachu. Jest on trwały, stabilny i daje poczucie bezpieczeństwa. O to zalety takiego podróżowania:

 • Możliwość bardzo szybkiego i łatwego rozłożenia namiotu, a także złożenia go.
 • Bezpieczne miejsce rozstawienia namiotu, bez względu na warunki atmosferyczne i inne przeszkody związane z naturą.
 • Oszczędność zajmowanego miejsca na polu campingowym lub namiotowym.
 • Wybierając namiot dachowy nie trzeba przejmować się jakością gruntu, na którym się go rozstawia, np. błoto, żwir itp.
 • Brak narażenia na owady ziemne oraz spotkanie z „dzikimi zwierzętami”, np. zaskrońce, żaby, dziki itp.
 • Uniwersalność- można go rozłożyć zarówno na „maluchu”, jak i na jeep.
 • Możliwość zakupu gotowego namiotu lub samodzielnego jego skonstruowania.

Trzeba zaznaczyć, że namioty dachowe mają znacznie więcej zalet jak wad, ale te niestety także występują. Są to:

 • Cena- gotowe namioty dachowe potrafią kosztować nawet około 10-20 tysięcy złotych. Dlatego, nie każdego stać na taki wydatek. Jest on jednak opłacalny jeśli namiot planuje się używać przez długie lata, podczas wielu wypraw.
 • Wielkość- należy wziąć pod uwagę, że nawet po złożeniu taki namiot zajmuje cały bagażnik dachowy.
 • Waga- namioty dachowe zazwyczaj ważą około 50 kilogramów.

Ile kosztują namioty dachowe?

camp-2445212_640Tak jak już wspomnieliśmy, namioty dachowe można kupić gotowe i jest to koszt rzędu od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, jak również wykonać samemu, łączna cena materiałów to około 1,5 tysiąca złotych. Na końcową cenę gotowego produktu mają wpływ:

 • Jego system rozkładania- są namioty rozkładane ręcznie, dzięki drabince, za pomocą pilota czy systemu korbowego.
 • Czas rozkładania- jedne rozkładają się w kilkadziesiąt sekund, inne w kilka minut.
 • Wielkość oraz pojemność- najczęściej wybierane są modele dwu lub cztero osobowe.
 • Wyposażenie- można kupić sam namiot w wersji podstawowej, jak również z serią akcesoriów do niego, na przykład materacem, lampką, moskitierami, pokrowcem czy półkami.
 • Rodzaj zaczepów.
 • Wygląd- im prostsza konstrukcja, tym namiot dachowy jest tańszy.
 • Rodzaj namiotu dachowego.
 • Rodzaju obudowy i materiału z jakiej została uszyta.
 • Ilość wejść- większość modeli posiada jedno, ale są i takie, które mają dwa wejścia do środka.

W zależości od modelu wybranego namiotu, może być on mocowany na bagażniku dachowym, siłownikach gazowych czy belkach przyczepionych do relingów. Rozkładane są do boku lub do tyłu.

Namioty dachowe- zrób to sam

Chcąc zaoszczędzić kilka tysięcy złotych na kolejną wyprawę, namiot dachowy można zrobić samemu. Wystarczy lista potrzebnych rzeczy oraz zapał do majsterkowania. Podczas realizacji planu samodzielnej konstrukcji noclegowej potrzebne Ci będą:

 • Śruby, klej, zawiasy.
 • Aluminiowe rurki, które będa stanowić konstrukcję.
 • Nieprzemakalna plandeka.
 • Skrzynia, kontener lub pojemnik, do której włożysz złożony namiot.
 • Zaczepy, którymi umocujesz namiot do bagażnika dachowego lub relingów.
 • Aluminiowa drabinka.
 • Sklejka lub płyta, z której wykonasz podłogę.

Zamiast rurek i plandeki możesz kupić zwykły namiot turystyczny, który rozłożysz i przymocujesz na dachu samochodu. Jest to opcja ciut droższa niż wykonana od początku do końca samemu, jednak tego typu rozwiązanie ułatwi Ci rozkładanie i składanie miejsca noclegowego. Docenisz je, gdy do celu dotrzesz  późno wieczorem lub podczas ulewy.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję