Najstarsze drzewo w Polsce

2 październik 2021
lone-tree-ge2907ab71_640

Czy wiesz, że Dąb Bartek wcale nie jest najstarszym drzewem w Polsce? Jan Kazimierz jest od niego starszy o kilkadziesiąt lat. Ale do zacnego tytułu brakuje mu jeszcze wiele wiosen. Ten bowiem posiada Cis Henryk, który ma już około 1300lat.

Cis Henryk

european-yew-gab7983abf_640Cis Henryk rośnie w Henrykowie Lubańskim. To niewielka wieś w województwie podlaskim, a słynne drzewo jest dumą jej mieszkańców. Co więcej, najstarsze drzewo to nie jedyny tytuł tej rośliny, bowiem otrzymała ona też status Pomnika Przyrody. Najstarsze drzewo w Polsce ma około 1300 lat i wiele przeszło już w swym życiu. Henryka okaleczono szablami, pokonał niejedną wichurę, w tym tą z 1989 roku, która znacznie zmniejszyła obwód drzewa, bo aż o 3,5 metra (z 5 metrów na 1,5 metra). Zapewne, gdyby nie starania i zabiegi pielęgnacyjne dobrych ludzi, Cis dawno już by obumarł. Jednakże dziś nadal cieszy się zdrowiem, pomimo iż korzysta z pomocy kilku podpór i rusztowań. Ważną i radosną informacją jest to, iż w momencie kiedy już przyszła fala zwątpienia, czy uda się go uratować, ten w 2020 roku wypuścił zielone pędy.

Dąb Jan Kazimierz

Przy dzisiejszej drodze z Warlubia do Rulewa, w obecnym Bąkowie, około 750 lat temu, zaczął kiełkować Dąb Szypułkowy. Dziś nazywamy go Janem Kazimierzem Wielkim i niestety, pomimo że jest jednym z najstarszych drzew w naszym kraju, to pamięć o nim ginie wśród sławy Bartka, Henryka czy Chrobrego. Ma 20 metrów wysokości, a obwód pnia w najszerszym miejscu wynosi ponad 10 metrów. Dzięki temu nosi miano najgrubszego drzewa w województwie kujawsko- pomorskim, a także i całej Polsce. To kolejny Pomnik Przyrody. Niestety, potrzebuje dokładnychacorn-gd61796201_640Chrobry jest najstarszym Dębem Szypułkowym w naszym kraju. Jego sława znacznie przyćmiewa inne, równie imponujące i wiekowe drzewa. Od około 770 lat rośnie na Dolnym Śląsku w okolicach Borów Tucholskich. Łatwo w swoim życiu nie miał, ponieważ na początku XXI wieku, w 2014 roku uległ ciężkim obrażeniom, w czasie rozległego i celowego pożaru (to nie jedyny pożar, który trawił to drzewo, ale wcześniejsze nie były tak rozległe). Na szczęście pozostał niepokonany, choć jego stan nie budził nadziei. Dziś Leśnicy obawiają się, że Chrobry jednak obumarł, pomimo wcześniejszych oznak, że uda mu się przetrwać. Ogień oraz środki gaśnicze spowodowały osłabienie rośliny i atak różnych chorób. Rok temu Dąb po raz pierwszy nie wypuścił ani jednego liścia, w tym roku sytuacja niestety się powtórzyła. Wysokość Chrobrego to 26 metrów, a obwód pnia 10 metrów.

Dąb Bartek

Dąb Bartek jest jednym z najsłynniejszych i najbardziej znanych drzew w Polsce. Krążą o nim legendy. Jedna z nich głosi, że Polska będzie istnieć na mapach świata dopóki drzewo nie obumrze, inna, że w środku drzewa znajduje się skarb. Obecnie Bartek ma ponad 680 lat, około 30 metrów wysokości, i niecałe 10 metrów obwodu pnia. Ze względu na swe imponujące rozmiary, ten Pomnik Przyrody w województwie świętokrzyskim, nosi miano najbardziej okazałego drzewa w naszym kraju. Niestety, drzewo podobnie jak jego koledzy, nie jest w najlepszym stanie. Ze względu na próchnienie pnia został podparty, w odzyskaniu zdrowia nie pomagają mu też zmieniające się warunki pogodowe, na przykład wichury, które znacznie go osłabiają. Warto wspomnieć, że podobnie jak jego kolega Dąb Jan Kazimierz Wielki, Bartek uległ pożarowi na początku XX wieku, a pod jego koniec, uderzył w niego piorun. Co dalej będzie z Dębem? Czy to już powolny koniec jego żywota, a także jak głosi legenda i Polski? Bez względu na to co głoszą gusła i przesądy, leśnicy, jak i Ministerstwo Środowiska zdecydowanie chce ratować drzewo.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję