Na kulinarnym szlaku Malty

27 maj 2017
kuchnia Malty

Jedną z najprzyjemniejszych form podróży jest podążanie szlakiem kulinarnym różnych państw świata i próbowanie tradycyjnych potraw, które tworzą kulturę danego kraju. Dziś znajdziemy się na kulinarnym szlaku Malty, jednego z najmniejszych państw Europy. Spróbujemy pysznych potraw z ryb i królika, ale także nieziemskich deserów.

kuchnia MaltyMalta pomimo, iż jest jednym z najmniejszych państw europejskich, to posiada bogatą historię oraz tradycje. Także te kulinarne. Jedną z nich jest sposób przygotowywania potraw, bowiem wszystkie dania przyrządzane są tu ze świeżych produktów. Na gastronomię tego kraju wpływ miały kuchnie arabska, brytyjska, sycylijska, francuska, włoska ale także hiszpańska i grecka. Głównymi składnikami tutejszych potraw są ryby, mięso, lokalne warzywa i owoce oraz produkty zbożowe. Wszystko obrabiane jest w konkretnych temperaturach, a dzięki odpowiednim mieszankom ziół, dania przybierają wykwintne kompozycje smakowe.

Prym wiodą tutaj potrawy z ryb i owoców morza oraz królika. Fenek (czyli królik) jest bowiem ulubionym mięsem mieszkańców Malty. Serwuje się go tu na różne sposoby: jako mięsno- warzywny gulasz, pieczony, długo gotowany z kuchnia Maltypomidorami i czerwonym winem lub podawany z sosem czosnkowym. Z ryb na stołach króluje Dorada, typowo śródziemnomorska ryba, znana na Malcie także jako Lampuki. Tradycyjny przepis na nią można znaleźć na fartuchach kuchennych sprzedawanych w niedzielę na targu w Marsxaxlock. Oprócz Lampuki popularne są tu również tuńczyk, miecznik, a także inne owoce morza, jak na przykład ośmiornice czy kałamarnice.

Na maltańskich stołach często goszczą też Kapunata, która jest tutejszą wersją ratatouille oraz Timpana, czyli zapiekanka z makaronu (rurek), różnych rodzajów mielonego mięsa, dwóch gatunków sera, w tym parmezanu, jaj oraz warzyw, czosnku i przypraw.

kuchnia MaltyZ kuchni włoskiej najczęściej można tu spotkać spaghetti oraz pizzę. Nie trzeba jednak zjadać jej całej, w wielu barach, podobnie jak we Włoszech, kupuje się ją na kawałki. Dzięki temu możemy podczas jednego posiłku spróbować różnych jej rodzajów. Na śniadanie podaje się zazwyczaj słodkie bułki lub tak zwane pastizzi z serem ricotta lub pastą z grochu. Pastizzi często traktowane są także jako przekąski, podobnie jak kozie sery czy Hob ż biż-żejt, czyli tutejszy chleb  nacierany oliwą i pomidorami, z dodatkiem czosnku, cebuli, kaparów, oliwek lub tuńczyka.

kuchnia MaltyMaltańskie desery nie mają sobie równych. Nugat zwany Qubbajt rozpływa się w ustach, a czekoladowy pudding stał się ulubionym smakołykiem większości mieszkańców tego kraju. Tradycyjnymi deserami są też Helwa tat-Tork, czyli mieszanka migdałów oraz Figolli- ciasto nadziewane masą migdałową, które wypiekane jest głównie w okresie wielkanocnym.

Konkurencją dla popularnej na całym świecie coca-coli stał się się konwencjonalny napój maltański, Kinnie. Ma on słodko- gorzki smak, w którym wyczuwalne są aromaty ziół i pomarańczy. I choć jest to najczęściej wypijany tutaj napój, to wielu turystom on nie smakuje. Najlepszy jest jednak mocno schłodzony i podany z plastrem cytryny.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję