Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu

Komedię wszech czasów o Kargulu i Pawlaku pamiętają wszyscy. „Sami Swoi”, „Nie ma mocnych” oraz „Kochaj albo rzuć” oglądały miliony Polaków, a słowa „podejdź no do płota” znają już nawet dzieci. Kargul i Pawlak to idealny przykład na to, że „kto się czubi, ten się lubi”. Jako że wszystkie trzy części filmu podbiły serca widzów, w Lubomierzu Sandomierskim, utworzono muzeum słynnych sąsiadów. Jeśli jeszcze tam nie byłeś, z pewnością przekonamy Cię do wizyty w nim w te wakacje.
Muzeum Kargula i Pawlaka

W Lubomierzu wszystko zaczęło się od ukazania się czasopisma „Sami Swoi”, na początku lat ’90. Trzy lata później powstało słynne muzeum. Oczywiście to nie przypadek, że doszło do tego akurat w tym mieście. W końcu lubomierski Rynek został wielokrotnie pokazany w filmie. Mieszkańcy Lubomierza, jak również reżyser filmu „Sami Swoi” Sylwester Chęciński, wielokrotnie określali to miasto „polskim Hollywood”.
https://www.lck.org.pl/muzeum-kargula-i-pawlaka/
Miejsce, które upamiętnia komedię spodoba się całym rodzinom. To muzeum, które łączy pokolenia. Trylogia bowiem choć ma już kilkadziesiąt lat, nadal podbija serca kolejnych, coraz to młodszych widzów. Siedziba Muzeum Kargula i Pawlaka znajduje w najstarszym domu tego miasta, Domu Płócienników, a w jego wnętrzach można obejrzeć rekwizyty filmowe.
Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych w Lubomierzu
Muzeum Kargula i Pawlaka to nie jedyna atrakcja w Lubomierzu związana z komedią. Kolejną jest Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych, który co roku odbywa się w tym mieście. W tym roku będzie obchodził on swój jubileusz – XXV – lecie istnienia. Scena Główna stanie na miejskim Rynku już niedługo, bowiem festiwal będzie odbywał się w dniach od 5 do 7 sierpnia. Przewidzianych jest mnóstwo atrakcji na terenie całego miasta. Jedną z nich jest pokaz konkursowych filmów komediowych, kolejną Parada Komediantów, której będzie towarzyszyć muzyka z najważniejszego filmu miasta – „Sami Swoi”. Nie zabraknie też spotkań ze znanymi aktorami. Jedną z osób, które potwierdziły swoją obecność na tegorocznym festiwalu jest Andrzej Zaborski.
Co jeszcze warto zobaczyć w Lubomierzu?
Weekendowy spacer po Lubomierzu nie może zakończyć się tylko w Muzeum Kargula i Pawlaka. Warto też zwrócić uwagę na inne, liczne atrakcje tego regionu. W pobliżu Lubomierza, we wsi Pławna, znajduje się Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych. Usytuowane jest w Dworku z XVIII wieku, który należał kiedyś do rodziny Dietrich. Ta wystawa to idealne odwzorowanie życia ludzi sprzed II wojny światowej, jak i zaraz po niej. Kolejnymi atrakcjami w Pławnej, których nie można pominąć są Gród Rycerski z … drewnianym koniem, który stał się jego symbolem, Zamek Legend Śląskich, który jest miejscem pełnym magii oraz baśni za sprawą teatru kukiełkowego oraz Arka Noego, na której można spotkać drewniane zwierzęta naturalnych rozmiarów. Miłośnicy natury z pewnością zaś docenią trekking szlakami Dzikiego Wąwozu, czy też Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.