Kwitnąca Wyspa – Madera

27 lipca 2015
Wyspa Madera

Madera jest wyspą na Oceanie Atlantyckim należącą do archipelagu o tej samej nazwie. Portugalska wyspa znajduje się w pobliżu północnego wybrzeża Afryki, a od Portugalii dzieli ją 1000 km.

Kwitnąca wyspa. Ogród na Atlantyku. Nie ma znaczenia, jak ją nazwiemy, ponieważ żadne słowa nie oddają jej urody. Portugalia - Madera - roślinnośćNa Maderę trzeba po prostu przylecieć i poczuć ją wszystkimi zmysłami. Jest fantastycznym miejscem dla tych, którzy w okresie letnim chcą wypocząć, ale za wszelką cenę pragną uniknąć upałów. W lipcu temperatura wynosi około 22°C.

Festiwal Kwiatów

Festiwal Kwiatów odbywa się corocznie na wiosnę, aby uczcić fakt, że przyroda budzi się z letargu i rozkwita feerią barw. Festiwal odbywa się dwa tygodnie po Wielkanocy. Podczas radosnego święta ulice Funchal, stolicy Madery, wypełniają kwiaty. W dzień Festiwalu Kwiatów odbywa się parada. Kwiaty są wszechobecne. Dywany kwiatowe. Stroje i dekoracje z kwiatów.

Madera - kwiatyKwiatowe pokazy i konkursy. A do tego piękna oprawa muzyczna. Naturalne wonie wręcz odurzają, a atmosfera nasuwa na myśl szalony karnawał. Dzień przed festiwalem dzieci, wspólnymi siłami, tworzą z kwiatów tzw. ścianę nadziei, która ma symbolizować nadzieję na lepsze jutro.

Funchal – intrygująca stolica Madery

Nazwa stolicy została zaczerpnięta od portugalskiego słowa funchal, które oznacza koper. Roślina porasta okoliczne pola. Miasto zostało założone w 1421 r. przez odkrywcę Madery, Joao Goncalvesa Zarco – żeglarza i żołnierza służącego Henrykowi Żeglarzowi. Na przedmieściach stolicy Madery w willi Bettencourt przebywał przez krótki czas Józef Piłsudski. Imponującą panoramę całego miasta można zobaczyć ze wzgórza Monte. Podróż można odbyć kolejką linową. Natomiast z powrotem warto skorzystać z niepowtarzalnej okazji zjechania toboganem, czyli saniami z drewna i wikliny, które są kierowane przez dwóch mężczyzn w charakterystycznych strojach: białych koszulach i słomkowych kapeluszach. Sanie ślizgają się po asfalcie. Wrażenia niezapomniane. Na wzgórzu stoi Sanktuarium Matki Bożej, do którego prowadzą długie schody z czarnego bazaltu. W stolicy koniecznie trzeba zobaczyć Katedrę Largo da Se, którą odwiedzali m.in.: Krzysztof Kolumb i Ferdynand Magellan.

Ogród Botaniczny, Ogród Orchidei i Ogród Tropikalny z parkiem papug to miejsca, gdzie roślinność i architektura zagospodarowania przestrzeni zniewalają. Najlepsze świeże smakołyki oferuje hala targowa Mercado dos Lavradores. Na mapie zwiedzania warto zaznaczyć: fort Pico i port Sao Tiago, fortecę Sao Laurento, klasztor Santa Clara, kaplicę Santa Caterina, Muzeum Sztuki Sakralnej, muzeum Quinta das Cruzes, Muzeum Fotografii i Muzeum Historii Naturalnej.

Cabo Girao – monumentalny klif ze szklanym tarasem widokowym

Cabo Girao jest jednym z najwyższych klifów w Europie i jedną z wyjątkowych atrakcji Madery. Jego wysokość wynosi 580 m n.p.m., a taras na szczycie wyposażony w szklaną podłogę sprawia, że widoki zapierają dech w piersiach. Pod stopami kotłują się fale uderzające o skały.

Piesze wędrówki

Madera jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, dlatego w jej krajobrazie malują się wulkaniczne góry. Rozległe wzgórza pokrywa gęsta roślinność o charakterze tropikalnym i śródziemnomorskim. Wszędzie kwitną najróżniejsze gatunki kwiatów w soczystych barwach. Leśny gąszcz przecinają piękne doliny, a ze zboczy wzgórz spływają srebrzyste wstęgi majestatycznych wodospadów.

Portugalia - Madera - Wodospady

W krajobraz wpisują się tarasowe pola i romantyczne wybrzeże ze skałami oraz przejrzystą oceaniczną tonią mieniącą się wszystkimi odcieniami turkusu. Niewielka, chociaż naprawdę urokliwa, piaszczysta plaża znajduje się tylko w Calheta.

Madera to wyspa, której malownicze tereny skłaniają do aktywnego wypoczynku. Przez wyspę przebiegają setki kilometrów tras spacerowych. Wycieczka trekkingowa na Pico Ruvio – najwyższy szczyt Madery o wysokości 1862 m n.p.m. obfituje przepiękne krajobrazy, a na samym szczycie jest taras widokowy.

Lewady

Szlaki są wyznaczane przede wszystkim wzdłuż lewad. Lewady są to kanały, dzięki którym woda z północnych stoków, gdzie panuje większy chłód, jest odprowadzana na stronę południową, Portugalia - Maderana stoki o dużym nasłonecznieniu. Swoisty system nawadniania istnieje od XVI w., czego efektem jest około 1400 km lewad. Lewady wykuwano w skałach, a ich nieduży kąt nachylenia sprawia, że woda niezbyt spiesznie, ale systematycznie spływa na stoki, gdzie uprawia się winorośla, trzcinę cukrową oraz różne owoce i warzywa.

Laurissilva

Laurissilva to las laurowy nazywany także lasem wawrzynowym, który powstał w okresie trzeciorzędu. Unikatowe lasy laurowe można zobaczyć wyłącznie na Maderze, Wyspach Kanaryjskich i Wyspach Zielonego Przylądka. Portugalia - Madera - portLurissilva na Maderze został wpisany na Listę Świtowego Dziedzictwa UNESCO. Teren parku narodowego zajmuje powierzchnię 15000 ha. Dominują trzy gatunki roślinności: Laurus Azorica, Ocotea Foentes i Persea Indica. Lasy wawrzynowe odgrywają znaczącą rolę w ekosystemie, ponieważ w trakcie wegetacji dochodzi do kondensacji pary wodnej. Lasy dostarczają codziennie 15-25 litrów słodkiej wody.

 

Zobacz także

Wynajem samochodów Madera
Wynajem samochodów Portugalia

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję