Kulinarne specjały polskich miast

31 grudnia 2018
breakfast-690128_960_720

Kulinarna przygoda to jeden z najsmaczniejszych i najciekawszych sposobów na zwiedzanie naszego kraju. Polska ma bowiem wiele regionalnych smakołyków, dla których przyjeżdżają tu turyści z całego świata. O to specjały polskich miast, w których z pewnością się rozsmakujesz.

Kulinarną wyprawę wskazane jest, aby zacząć na północy Polski, na Kaszubach. Tu najczęściej, na stół gościom, podaje się śledzie po kaszubsku. Solone ryby „pływają” w pomidorowym sosie z dodatkiem cebuli, mielonej i słodkiej papryki, oraz octu i oleju. Śledzie te można serwować na każdy posiłek, zarówno na śniadanie, obiad i kolację, a także jako przystawkę, np. do alkoholu. Na zakąskę często podaje się tu także pajdę świeżego chleba z leberką czyli wątrobianką. Jest to pasztet robiony z mielonej wątróbki, serc, ozorków, cebuli  oraz przypraw. Na deser gospodynie  w tych stronach częstują ruchankami, czyli placuszkami z ciasta chlebowego.

christmas-3006410_960_720Toruńskie pierniki to ikona miasta wielkiego, polskiego  Astronoma. Te oryginalne ciastka wraz z Katarzynkami są wyrabiane w jednym, jedynym zakładzie w Polsce, Fabryce Cukierniczej Kopernika. Niezmienna receptura przekazywana jest z pokolenia na pokolenie od ponad 700 lat, i co ważne: jest ona bardzo ściśle strzeżona.

Prawie 170 kilometrów od Torunia, w Poznaniu, wśród deserów królują Rogale Świętomarcińskie. Aby je wyrabiać i sprzedawać pod tą nazwą, cukiernia musi otrzymać specjalny certyfikat od Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego. Czym charakteryzuje się ten wielkopolski przysmak? Rogal wypiekany jest z półfrancuskiego ciasta, wypełnionym po brzegi nadzieniem z białego, mielonego maku, bakalii, orzechów, kandyzowanych owoców i  migdałów.

bagel-3280611_960_720Jadąc dalej, na południe, warto zatrzymać się w Krakowie na śniadanie z Krakowskim Obwarzankiem. Ten okrągły precel sprzedawany jest nie tylko w najlepszych miejskich piekarniach, ale także na stoiskach ulicznych, przeznaczonych tylko i wyłącznie dla tego pieczywa. Wypiekany jest z wytrawnego ciasta drożdżowego, posypywany makiem lub sezamem. Idealny do porannej kawy na dobre rozpoczęcie dnia.

Podhale może pochwalić się moskolami. Są to placki ziemniaczane pieczone na blasze. To bardzo proste danie, z kilku zaledwie składników (ziemniaki, odrobina mąki, sól i woda), robi furorę wśród zagranicznych gości. Jest to bowiem jedna z najczęściej zamawianych w restauracjach i karczmach potraw.

eating-3240882__340W Zakopanym króluje oscypek, czyli wędzony, owczy ser. Zazwyczaj wyrabiany jest na kształt podwójnego stożka, a na skórce ma rzeźbione, za pomocą drewnianych form, wzory. Dzięki nim, Oscypki przyciągają nie tylko swym smakiem i zapachem, ale także i wyglądem. Wyrabianiem tych tradycyjnych serów zajmują się w Zakopanem Bacowie i ich żony. Pilnują oni aby produkt był zawsze świeży. Warto też wiedzieć, że ten polski specjał chroniony jest przez Unię Europejską.

Lublin posiada aż 177 regionalnych smakołyków, ale najbardziej znanym i lubianym jest cebularz lubelski, czyli duży, pszenny placek obłożony i pieczony ze sporą ilością cebuli  i dodatkiem czarnego maku. Warto wspomnieć, że przysmak ten jest znany w całej Europie.

Nie pozna się prawdziwej Suwalszczyzny jeśli nie skosztuje się prawdziwego sękacza, który jest kulinarną ikoną tego regionu. Technika jego pieczenia jest długotrwała i wymaga precyzji. Składa się on z wielu warstw, powstających podczas polewania ciasta, w czasie pieczenia. Po przekrojeniu przysmak ten przypomina sęki drzewa.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję