Kuchnia Wietnamska – najzdrowsza kuchnia świata

13 styczeń 2017
kuchnia wietnamska

Kuchnia Wietnamska to ponoć najzdrowsza kuchnia świata. Króluje w niej ryż, ryżowy makaron, ryby i owoce morza, a także duża ilość ziół. Wszystkie tutejsze potrawy mają wyrazisty smak i aromat. Jednak Europejczycy pewnych dań nie mają chęci próbować. 

Warto spróbować…wietnam kuchnia

Na wietnamską gastronomię wpływ przede wszystkim miała kultura Chin. Można także zauważyć naleciałości z państw sąsiadujących czyli Laosu i Kambodży a także z Europy, pod postacią bagietek, które pozostały tu z czasów, kiedy państwo to należało do francuskiej kolonii. Bazą tutejszych potraw są przede wszystkim ryby, owoce morza, świeże warzywa, ryż, makaron ryżowy i duża ilość ziół, które dodają daniom niepowtarzalnego aromatu. Mimo to tutejsze kulinaria są dość zróżnicowane i zależą od regionu, w którym obecnie się przebywa. Na przykład w północnej części kraju, powszechny jest sos sojowy, węże i żaby, na południu zaś, najczęściej podawane są dania rybne i ostre, a to za sprawą dodawanego w dużych ilościach chili.

kuchnia w wietnamieNajczęściej spożywanym mięsem w Wietnamie jest kurczak i wołowina, choć o wieprzowinie też się tu nie zapomina. Większość dań przygotowywana jest na grillu lub w wokach, a jedzona pałeczkami. Powszechne dodatki to sosy: sojowy oraz rybny, mleko kokosowe, cukier trzcinowy, wspomniane już zioła, trawa cytrynowa oraz sok z limonki.

Wyjątkowym smakiem może zaskoczyć zupa PHO, czyli rosół – PHO jest tutaj potrawą narodową. Jadaną chętnie o każdej porze.Jest to rodzaj rosołu gotowanego na wołowych kościach. wietnamska kuchniaPoczątkowo zupę gotuje się jak nasz tradycyjny wywar wołowy, ale finalnie, głównie dzięki przyprawom bardzo się różni smakiem, aromatem i sposobem podania – opowiada Kamil Ziemniewicz, podróżnik.
PHO jest bardzo sycącą zupą, przez co Wietnamczycy lubią spożywać ją na śniadanie. Oprócz wywaru znajdują się w niej duża ilość zieleniny, makaronu ryżowego i mięsa. Składnikami, które decydują o jej wyjątkowości są bazylia i kolendra.

jedzenie w wietnamieTuryści przyjeżdżający do Wietnamu zachwycają się także niepowtarzalnym smakiem sajgonek, nadziewanych najczęściej wołowiną i grzybami oraz tofu, czyli sojowym twarożkiem, przygotowywanym na różne sposoby. Trzeba przyznać, że wegetarianie również mogą wybierać w tutejszych daniach. A to za sprawą warzyw podawanych na surowo bądź duszonych, soi oraz bogatego wyboru egzotycznych owoców.

Kulinarne polsko – wietnamskie spory

Niestety, nie wszystkie wietnamskie dania są dla Europejczyków, a tym bardziej Polaków, do zaakceptowania. Mieszkańcy tego kraju dość często częstują swych gości ślimakami, suszonymi rybami czy skórami żab. Przysmaki te podawane są także w restauracjach i streetfoodach, czyli na ulicznych stoiskach. Rarytasem jest Balut, czyli kurze, przepiórcze lub kacze jajko z wykształconym embrionem. – Widziałem że moja odmowa wywołuje pewne zdziwienie, gdyż balut jest bardzo cenionym przysmakiem w Wietnamie – opowiada Ziemniewicz.eating in Vietnam

Według podróżnika innym specjałem, szczególnie popularnym w północnej części tego kraju jest psina. W Polsce pies jest uważany za największego przyjaciela człowieka, w Wietnamie natomiast chwytany i zjadany, ma przynieść w życiu szczęście. Zazwyczaj jest pieczony, gotowany, lub podawany jako kiełbasa czy zupa na jego mięsie i kościach. Na straganach i w restauracjach często można zobaczyć przyrządzone zwierzę w całości, które ćwiartuje się przy klientach i gościach. Psinę zjada się głównie na obiad, jest ona w północnym Wietnamie tak popularna, jak w Polsce wieprzowina.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję