Kuchnia Nowej Zelandii

12 sierpień 2017
Kuchnie świata

Kuchnia Nowej Zelandii bardzo przypomina tą brytyjską, aczkolwiek można w niej znaleźć także wiele elementów kuchni śródziemnomorskiej i Pacyfiku. Trzeba też zaznaczyć, że szlak kulinarny tego kraju dzieli się na dwa nurty: historyczny czyli kuchnia maoryska i współczesny, który charakteryzują dania europejskie, amerykańskie i azjatyckie.

Szlak kulinarny Maorysów

Kuchnie świataMaorysi to rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii, potomkowie starożytnych Polinezyjczyków. W swojej kuchni wykorzystywali to, co dawała im ziemia i woda. Zajmowali się łowieniem, zbieractwem i uprawą roli. Popularne więc były ziemniaki, ryby i owoce morza, baranina, drób, zioła oraz korzenne warzywa. Charakterystyczne dla tej kuchni były Hangi. To dość specyficzna forma przygotowywania posiłków. Polegała ona na pieczeniu potraw w ziemnych dołach. Po wykopaniu otworu wkładało się do niego drewno, następnie układało gorące kamienie i dopiero stawiało koszyk z liści, w którym były surowe produkty. Wszystko to przysypywane było ziemią. W taki sposób przygotowywano dania zarówno z warzyw, mięs jak i ryb. Dość powszechne wśród Maorysów było również wędzenie i suszenie produktów.

Współczesna kuchnia Nowej Zelandii

Współczesna Kuchnia Nowej Zelandii jest bardzo zróżnicowana. Można tu zjeść zarówno tłuste, jajeczne, brytyjskie śniadanie, dania typu fast food, w których królują hamburgery, a także potrawy typowo chińskie czy tajlandzkie, oparte na makaronach.

Kuchnie świataBardzo popularne w tym kraju są dania rybne oraz owoce morza. Z mięs jada się tu przede wszystkim jagnięcinę, baraninę oraz kurczaka. Częstym dodatkiem do nich są frytki ze słodkich ziemniaków zwanych kumarą, które podawane są zawinięte w gazety. Dzięki temu prostemu trikowi nie tracą bowiem swojej temperatury. Jednym z rarytasów, szczególnie docenianych przez turystów są nowozelandzkie sery, które wyróżniają się swoją łagodnością smaku. Dość często zamawiane są tu także sushi, które jest w tutejszych restauracjach bardzo tanie oraz sałatki z surowych warzyw z dodatkiem awokado. Ulubioną zupą mieszkańców tej wyspy jest pumpkin soup czyli zupa dyniowa. Jak pisze na swym blogu Marek Niedźwiedzki, to najlepsza zupa dyniowa, jaką jadł w życiu.

Podczas obiadu, najważniejszego posiłku dnia, który jada się pod wieczór, obowiązkowo popija się tu wino. Jedne z najlepszych to białe Chardonnay o aromacie tropikalnych owoców oraz czerwony, wytrawny Pinot Noir, w którego smaku można wyczuć nutę czereśni i śliwek, przyprawionych odrobiną wanilii.

Tych dań musisz spróbować

Pancakes– czyli puszyste naleśniki, podawane zarówno na słodko, na przykład z bananami, jak i wytrawnie z boczkiem.

Muffins– słodkie babeczki, najpyszniejsze są te czekoladowe, ale warto spróbować także owocowych.

Hamburgers– hamburgery z jagnięcym lub baranim mięsem i dużą ilością warzyw, szczególnie polecamy te z dodatkiem plastrów buraka.

Pumpkin soup– najlepsza na świecie zupa dyniowa, podawana także z żółtym, tartym serem.

Kai- tradycyjna, maoryska, mięsna potrawa. Przygotowywana z kurczaka, baraniny i dużej ilości warzyw.

Pavlova– deser bez dodatku cukru, ciasto z bezy z bitą śmietaną oraz owocami, głównie z kiwi i truskawkami.

Pie– mała, mięsna tartoletka.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję