Kuchnia libańska

28 luty 2021
hummus-1057997_640

Kuchnia libańska jest jedną z najpowszechniejszych na świecie. Jak widać zapotrzebowanie na jej dania jest bardzo duże, w każdym zakątku naszego globu. A to dlatego, że jest nie tylko smaczna i zdrowa, ale równiez bardzo różnorodna, lekka, choć syta. Dzieje się tak za sprawą dużej ilości warzyw, mięsa jagnięcego oraz odpowiednio dobranych mieszanek przypraw. Libańczycy mają również swoje nawyki żywieniowe, które pomagają zachować im zdrowie.

Kuchnia libańska swoją popularność zdobyła zarówno wśród osób preferujących dietę roślinną, jak i mięsną. Jednym zdaniem, każdy znajdzie tu danie odpowiednie dla siebie. Tak zwani mięsożercy zajadają się w tych stronach jagnięciną, choć i baranina dość często króluje na stołach. Odpowiednio doprawione mięso i zazwyczaj usmażone, nie jest suche, a wręcz rozpływa się w ustach. Najpopularniejszą potrawą tego typu są kofty czyli szaszłyki zrobione z mięsa mielonego. Wyglądają jak podłużne pulpety nadziane na patyk. Libańczycy przygotowują je nie tylko z baraniny, ale także z wołowiny, dodając do niej pietruszkę, cebulą i przyprawiając tylko solą oraz pieprzem. Warto zaznaczyć, że w tym rejonie świata wiara nie pozwala na spożywanie mięsa wieprzowego.

authentic-greek-1649223_640Potrawy mięsne podawane są zarówno jako danie główne, jak i tak zwane mezze czyli przystawki. W Libanie, niczym Tapas w Hiszpanii, są one ważnym elementem posiłku, ale podaje się je również jako oddzielne wiktuały. Serwowane są na talerzach po 4-5 produktów z jednej grupy, na przykład mięsnej lub rybnej. Wegetarianie z Libanu lubią zajadać, jako przystawkę, posoloną i skropioną oliwą świeżą fasolę, lub pitę z hummus, czyli pastą z ciecierzycy. Trzeba tu zaznaczyć, że libański hummus jest podobno najlepszym na świecie. Oprócz cieciorki zawiera w swym składzie również tahini, czosnek, chili, oryginalną oliwę z oliwek i kilka kropel soku z cytryny. Czasami można wyczuć również smak orzeszków pinii. Takiemu połączeniu trudno się oprzeć. Dlatego wcale nas nie dziwi, że pasta z tego regionu świata zajmuje pierwsze miejsce. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się tabbouleh czyli sałatka z kaszy bulgur, cebuli i zielonej pietruszki. Te trzy produkty również doprawione są przyprawami oraz oliwą z oliwek i sokiem z cytryny.  Dość popularnym, mięsnym mezze jest natomiast shifa czyli chlebowy placek podawany z jagnięciną, cebulą, orzeszkami pinii i pomidorami. Nie można pominąć również falafeli, słynących z ulicznych, libańskich stoisk, czyli fasolowych kulek smażonych w głębokim oleju.

Libańczycy nie stronią też od wszelkiego rodzaju słodkości. Trzeba przyznać, że podróż do tego regionu świata jest ucztą samą w sobie, a już napewno dla naszych kubków smakowych. Warto jednak pilnować tego co się znajdzie na naszym talerzu, bowiem może okazać się po powrocie do domu, że pamiątką z wyjazdu będą nadprogramowe kilogramy, i to nie bagażu, a ciała. Trudno bowiem oprzeć się słodkiej, chrupiącej baklavie czy też posypanego serem, cienkiego ciasta- kanafeh. A jeśli zapytać libańskiego przyjaciela jakich słodkości powinieno się spróbować w pierwszej kolejności, z pewnością poleci również Halewith el Leben czyli nadziewane serem słodkie bułki oraz ryżowy pudding zwany meghli.

Z ryżu produkowany jest także tradycyjny, libański alkohol- Arak. Oprócz Libanu można go również spróbować w Izraelu, Palestynie, Jordanii, Iraku, Iranie i Syrii. To bowiem charakterystyczny trunek dla Bliskiego Wschodu. Jest przezroczysty, ma anyżowy posmak, a zawartość alkoholu w nim, waha się pomiędzy 50 a 80%. Libańczycy rozrzedzają go wodą, ale można zrobić z niego też smacznego drinka.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję