Kuchnia Holenderska

16 styczeń 2020
brussels-sprouts-261794_640

Już nie Holandia, a Niderlandy. Mimo zmiany nazwy, a także wpływów kolonialnych, tradycyjna kuchnia tego kraju pozostała w dużej mierze bez zmian. I choć nie zachłysnęła się sławą, warto się jej przyjrzeć. Jest pełna smaków, a jednocześnie bardzo oszczędna. Co więcej jest bardzo podobna do polskiej kuchni, jaką znany ze stołów naszych babć i dziadków.

bitterballen-3733357_640Dzisiejsza kuchnia holenderska ma wiele naleciałości z czasów kolonialnych. Wpływ na nią miały między innymi kulinaria Indonezji, Chin, Włoch, Turcji, Surinamu czy Maroka. Na Niderlandzkich stołach często goszczą zatem potrawy z ryżu, makaronu, serów i manioku. Są szybkie i proste w przygotowaniu, co oczywiście stało się dużym atutem dla młodych mieszkańców tego kraju.

brussels-sprouts-74321_640Warto jednak przypomnieć tradycyjną kuchnię holenderską, która jest nie tylko równie prosta i szybka, ale także, a może i przede wszystkim, bardzo zdrowa. A to za sprawą tego, że w każdym daniu obiadowym zawiera dużą ilość warzyw. Co więcej, pomimo, iż kulinaria Holandii, są niedoceniane, zarówno przez turystów odwiedzających ten kraj, jak i jego mieszkańców, to jednocześnie są też one bardzo podobne do polskich potraw, które często pojawiają się na codziennych stołach naszych babć i dziadków. Głównymi ich składnikami są bowiem ziemniaki (oczywiście tłuczone i sowicie okraszone zawiesistym sosem), mięso i warzywa. Te ostatnie podawane są ugotowane. Najczęściej są to brukselka, czerwony burak, kalafior lub rzepa. Z dań mięsnych, na holenderskich stołach, przeważnie króluje mielony kotlet lub pieczona kiełbasa. Dawniej podawano przede wszystkim wieprzowinę i wolowinę, dziś jednak coraz częściej są one zastępowane kurczakiem lub rybą. Warto również wspomnieć, że w odróżnienu od Polaków Holendrzy nie mają żadnych skrupułów przed zjadaniem koniny. Z ryb Holendrzy, jak i Polacy, przede wszystkim doceniają słonego śledzia z cebulką, makrelę oraz dorsza. Ze względu na wygodę, prostotę oraz szybkość przygotowania, na obiad bardzo często podawane sa też dania jednogarnkowe. Charakteryzują się one tym, że zawierają nie tylko mięso, ziemniaki i warzywa, ale także dużą ilość tłuszczu. I tak, będąc w kraju tulipanów i wiatraków, warto zamówić stamppot, do którego dodawany jest boczek, boerenkool stamppot z wędzoną kiełbasą rookworst, charakterystyczną dla tego regionu Europy i jarmużem, hete bliksem, rozgotowaną pulpę z ziemniaków, która wyglądem bardzo przypomina polską parzybrodę, tylko słodką, bo zamiast kapusty w Holandii do pyr dodaje się gruszki i jabłka, a odrobiny ostrości temu daniu nadaje cebula. Jako, że tradycyjny, rodzinny, holenderski obiad jest trzydaniowy, nie może zabraknąć w nim również zupy. I tu także widać podobieństwa do kuchni polskiej, te bowiem są zawiesiste, gotowane na roztworze z mięsa i  warzyw. Najpopularniejsze to grochowa oraz zupa z brązowej fasoli. Oczywiście nie może zabraknąć i tych bardziej wykwintnych, jak rybna czy serowa, ale te podawane są rzadziej.

beer-1763122_640Popularne, szczególnie na śniadania i kolacje, są różnego typu sery: wędzone, żółte, pleśniowe, dojrzewające, z dodatkami oraz dania mleczne. Mleko jest bowiem najczęstszym napojem podawanym holenderskim dzieciom. Nie gardzą nim jednak również i dorośli, choć Ci zdecydowanie wolą napoje trunkowe, jak piwo i wino, a w ciągu dnia herbatę i kawę. Dania mleczne, w postaci owsianki, puddingów, kaszek, z dodatkiem owoców, stanowią także poobiednie desery

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję