Kuchnia francuska – rarytas dla podniebienia

28 październik 2016
car hire France

Choć to Katalonia jest kulinarną kolebką Europy, i to z niej wywodzi się najobszerniejsza literatura w tym zakresie, to z Francji pochodzi tak zwana „Kulinarna Biblia”, czyli książka „Larousse Gastronomique”. To właśnie kuchnia francuska uznana została przez Europejczyków za najbardziej elegancką i wykwintną, na Starym Kontynencie. Dominują w niej sery, wino, ślimaki, żabie udka, ale nie tylko. Przeczytajcie jakie dania serwują swym klientom, najlepsi francuscy kucharze i jakie kulinarne zwyczaje panują we francuskich domach.  

Kulinarne zwyczaje Francuzów

Tak jak w większości państw południowej Europy, tak i we Francji najważniejszym i najbardziej celebrowanym posiłkiem jest kolacja. Trwa ona do późnych godzin wieczornych i spożywa się ją w gronie rodziny. Jest to bowiem czas, w którym domownicy rozmawiają i wymieniają się przeżyciami z całego dnia. Kolacja jest obfitym posiłkiem, zawsze podawanym na ciepło. Składa się z przystawek, czyli zup,pasztetów czy wędlin, dania głównego, czyli ryb lub mięsa i słodkiego deseru.

Obiad to posiłek zjadany podczas godzinnej przerwy w pracy, w południe. Kiedyś i on podawany był na ciepło, teraz bywa różnie. Czasem stanowią go tylko kanapki lub sałatka. Najmniej ważnym posiłkiem dla Francuzów jest śniadanie. Zjadane jest na szybko i na słodko. Zazwyczaj stanowi je kawa z mlekiem bądź gorąca czekolada z crossaintem. Popularne są także bagietki, tosty z dżemem oraz sok pomarańczowy. Do każdego posiłku, niezależnie czy spożywany jest on w domu czy w restauracji, pije się także wodę. Nie jest ona ani mineralna ani źródlana, tylko zwykła kranówka, za którą w lokalach się nie płaci.tani wynajem aut francja

Francuzi przestrzegają także kulinarnej etykiety, czyli nie zaczną jeść jeśli, wszyscy obecni przy stole nie dostaną swoich dań, każda potrawa zjadana jest do końca, zawsze chwali się zjedzone dania, w porach posiłków, które są stałe we Francji, nie wykonuje się telefonów, chcąc nalać sobie wina, wody lub soku zawsze pytamy innych uczestników posiłku, czy oni także się napiją, zawsze należy także zapytać, zanim nałożymy sobie dokładkę. Warzywa, owoce, sery i inne świeże produkty Francuzi kupują na bazarach, u swoich ulubionych handlarzy.

Typowe dania francuskie

Kuchnia francuska jest bardzo zróżnicowana na regiony. Dodatkowo podzielona jest na dwa kulinarne nurty. Pierwszy, tradycyjny i przede wszystkim ekskluzywny, to haute cuisine. Są to dania serwowane w eleganckich restauracjach, o małych porcjach i wykwintnym sposobie podania. Drugi nurt jest bardziej nowoczesny, to nouvelle cuisine. Kuchnia ta cechuje się lekkością podawanych potraw. Dania są proste, regionalne i przygotowywane w dość krótkim czasie.

Kuchnia francuska słynie przede wszystkim z serów i win. Tych pierwszych jest około 500 rodzajów. Najbardziej znanymi są pleśniowe takie jak camembert, brie i roquefort. Francuskie wina kojarzą się nam przede wszystkim z Chardonnay. Jednak Francja słynie głównie z win czerwonych i jabłkowego cydru.

Niewielu z Was zapewne wie, że z tego kraju pochodzi też majonez, musztarda i znany wszystkim sos vinegrette. kuchnia FrancjiTypowymi daniami kuchni francuskiej oprócz ratatouille i crème brûlée, są także zupa cebulowa, przegrzebki, najdroższe grzyby świata czyli trufle, tarty, zarówno te na słodko jak i wytrawne, omlety, mięso z sosami, głównie z beszamelem, dania z ryb i homarów. W wielu francuskich restauracjach, na salach, stoją duże akwaria, w których żyją homary. Każdy gość ma prawo wybrać sobie tego, którego chce zjeść.

Francja słynie także z mieszanki ziół, nazwanej ziołami prowansalskimi, jako, że wszystkie one pochodzą z tego regionu. Tutejsze potrawy przyprawia się także lawendą, a do dań podaje oliwki.

Czym są gwiazdki Michelin?

Gwiazdki Michelin to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień, w świecie gastronomii i turystyki. Przyznawane są one według skali

*- miejsce, które jest godne naszej uwagi

**- miejsce, które warto zobaczyć

***- miejsce, które koniecznie należy zobaczyć

Restauracje z całej Europy, którym zostały przyznane gwiazdki, umieszczone zostały w Czerwonych Przewodnikach wydawanych przez francuską grupę Michelin. Ocenie podlegają smak, jakość oraz sposób podawania potraw, jak również styl kuchni i stosunek jakości dania do jego ceny.

W Polsce gwiazdkę Michelin otrzymały do tej pory dwa lokale z Warszawy. Pierwsza uzyskana została w 2013 roku i zdobyło ją Atelier Amaro, należące do Wojciecha Modest Amaro. Drugą w tym roku zdobyła restauracja Senses.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję