Koronawirus COVID-19- rodzaje maseczek

18 kwietnia 2020
china-4818089_640

Od 16 kwietnia obowiązuje wszystkich w Polsce nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Wymusił to na nas koronawirus COVID-19 i rozporządzenie Ministra Zdrowia, którego celem jest zwalczanie obecnej pandemii. W jaki sposób zakrywać twarz? Jakie rodzaje maseczek są dostępne na rynku? Gdzie je kupować? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Nakaz zakrywania twarzy

coronavirus-5007852_640Od 16 kwietnia, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia obowiązuje w całej Polsce nakaz zakrywania twarzy, w przestrzeni publicznej. Każdy z nas jest zatem zobowiązany, aby osłaniać nos i usta w miejscach takich jak: środki transportu publicznego, w samochodach, w których jedziemy z osobami spoza rodziny, na drogach, ulicach, placach, targowiskach, w lasach, parkach, sklepach, punktach usługowych, na poczcie, w banku, w Zakładzie Opieki Zdrowotnej, szkołach, na klatce schodowej, wszędzie tam, gdzie możemy spotkać obcych ludzi, nie należących do naszej najbliższej rodziny.

Pamiętajcie, że celem zasłaniania nosa i ust nie jest ochrona siebie samego przed koronawirusem COVID-19, ale innych, tak, aby nie dopuścić do zarażenia osób przebywających w naszej obecności, jeśli będziemy cichymi nosicielami wirusa. Dzięki temu kropelki śliny, które wydzielamy podczas kichania, kaszlenia czy rozmowy pozostają na maseczce, szaliku, apaszce.

Kto nie musi dostosowywać się do rozporządzenia?

Z obowiązku zakrywania twarzy zwolnione są dzieci do 4 roku życia, astmatycy i osoby chorujące na zaburzenia układu oddechowego, osoby w samochodach, w których jedzie tylko najbliższa rodzina, duchowni i rolnicy wykonujący swoje obowiązki, pracownicy zakładów pracy, chyba, że mają bezpośredni kontakt z klientem, osoby niepełnosprawne, które nie mogą zdjąć lub założyć sobie osłony twarzy, żołnierze w trakcie służby, kierowcy transportu publicznego, jeśli są oddzieleni od pasażerów przesłoną.

W jaki sposób zakrywać twarz?

face-mask-4986596_640Twarz może być zasłaniana na różne sposoby, niekoniecznie musi to być maseczka, choć ta jest najwygodniejszą formą. Może to być również szalik, tak zwany komin lub chusta.

Zalecamy Wam jednak kupno bawełnianej maseczki, mamy wiosnę, zaraz przyjdzie lato, a rozporządzenie prawdopodobnie będzie w mocy około roku. Szaliki zatem i chusty mogą powodować wydzielanie przez nas nadmiernego ciepła, potliwośc i przegrzewanie się. Poza tym, po pierwsze bawełnianą maseczkę możecie uszyć sami, a nawet wykonać ją bez szycia, wystarczy Wam kawałek materiału i gumka. Po drugie jest to tkanina, która przepuszcza powietrze, dzięki czemu będziecie mogli w miarę swobodnie oddychać.

Bez względu na to, w jaki sposób zakryjecie nos i usta, należy to zrobić szczelnie. Maseczka czy też inna osłona, musi ściśle przylegać do twarzy.

Rodzaje maseczek

Dostępne są nastepujące rodzaje maseczek:

  • Z tkaniny- jedno, dwu-, trzy- wartwowe, z kieszonkami na filtr lub bez. Najczęściej szyte są z bawełny, czasem z lnu, fizeliny lub włókniny medycznej. Są wielorazowe.
  • Chirurgiczne- to maseczki jednorazowe, składają się z trzech warstw. Nie nadają się na dłuższe wyjścia, gdyż szybko nasiąkają wilgocią (wydychaną przez nas parą).
  • Medyczne z filtrem- to tak zwane półmaski, które oznakowane są według rodzaju filtra jaki posiadają FFP1, FFP2, FFP3. Najlepszą ochronę stwarza półmaska FFP3. Dostępne są zarówno jednorazowe, jak i wielokrotnego użytku, ale Minister Zdrowia prosi, aby zostawić je medykom.

Gdzie kupić maseczkę?

epidemic-4888798_640Maseczkę z tkaniny można zrobić samemu ze starego szalika, apaszki lub t-shirtu oraz gumek recepturek. Ponadto sprzedają je zakłady krawieckie oraz osoby prywatne. Mają tą zaletę, że są ładne, kolorowe. Stanowią nie tylko osłonę, ale i ozdobę twarzy.

Wielorazowe (zazwyczaj białe i do 5 użyć) oraz jednorazowe można dostać w marketach, na poczcie oraz w aptekach. Te z filtrem FFP- w aptekach (sa trudnodostępne, szczególnie FFP3).

Ponownie ruszyła sprzedaż maseczek ochronnych na platformach sprzedażowych i sklepach internetowych. Warto zwrócić uwagę, że ceny maseczek kształtują się na poziomie od kilku do kilkudziesięciu złotych. Wszystko zależy od ich rodzajów, a także w przypadku maseczek bawełnianych od fasonu oraz kolorów i wzorów. Stały się one bowiem szybko jednym z elementów garderoby. Zatem muszą mieć styl i klasę.

Jak dbać o maseczkę lub inną osłonę twarzy

Maseczki jednorazowe zaraz po użyciu powinny być wyrzucane. Bawełniane lub z innej tkaniny  wielokrotnego użytku (a także szaliki, kominy, apaszki) trzeba prać po każdorazowym użyciu, co ważne oddzielnie, bez obecności innych ubrań, ręczników czy ogólnie tkanin. Należy robić to przynajmniej przez 15 minut w temperaturze minimum 60 stopni. Po wypraniu i wysuszeniu powinno się je wyprasować gorącym żelazkiem.

Bez względu na to jakiej maseczki używacie nie wolno dotykać Wam jej zewnętrznej strony, a zdejmujecie ją chwytając za gumki.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję