Koronawirus-aktualne informacje dla podróżujących

13 marca 2020
mouth-guard-4787018_640

Koronawirus nadal się rozprzestrzenia po całym świecie. Liczba nowych zachorowań cały czas rośnie, również w Polsce. Niestety, wraz z ogloszeniem przez WHO światowej pandemii, wrosła panika i lęk przed podróżowaniem. Żywność  i papier znikają, z polskich sklepów, w zastraszającym tempie. Jak się zachować jeśli nie możemy zrezygnować z zaplanowanej podróży, np. biznesowej? Podpowiadamy. Przede wszystkim zachowajcie spokój i zdrowy rozsądek.

Sytuacja w Polsce

Minister Zdrowia wprowadził wczoraj (12 marca) w naszym kraju stan zagrożenia epidemicznego. Obecnie liczba zachorowań w Polsce osiągnęła już prawie 60 osób. Jak podaje prof. Łukasz Szumowski dodatkowo 1200 osób zostaje w domach, gdzie muszą przejść dwutygodniową, obowiązkową kwarantannę. Aby nie dopuścić do nowych zakażeń, podjęto decyzję o zamknięciu wszystkich placówek naukowo-oświatowych, jak również kulturalnych, w naszym kraju. Zamyka się też coraz więcej restauracji oraz klubów sportowych. Wystosowano apel do Polaków, aby w tym czasie zrezygnowali z wszelkiego rodzaju spotkań towarzyskich. Dodatkowo, ministerstwo przekształca część oddziałów szpitalnych w dodatkowe oddziały zakaźne, które będa mogły przyjąć pacjentów, u których zostanie wykryty COVID-19. Zapewnia również, że żywności w sklepach nie zabraknie. Zatem nie ma potrzeby,  aby tworzyć nadmierne jej zapasy w domach.

Jak zapobiegać wirusowi?

 • źródło: Główny Inspektorat Sanitarny https://gis.gov.pl/

  źródło: Główny Inspektorat Sanitarny
  https://gis.gov.pl/

  Przede wszystkim pozostań w domu i unikaj nadmiernego przemieszczania się. Jeśli możesz poproś szefa, abyś mógł pracować zdalnie. Zakupy w sklepach rób w godzinach, w których jest najmniej ludzi. Zamiast koszyków dostępnych w marketach, artykuły lepiej wkładaj do własnych siatek. Zrezygnuj również z wszelkiego rodzaju spotkań towarzyskich, tak zwanych „domówek” i zjazdów rodzinnych. Jeśli wychodzisz na spacer, to idź do lasu, parku, w miejsca, gdzie jest jak najmniej ludzi. Spacer po galerii handlowej jest niedopuszczalny. Unikaj kontaktu, z drugą osobą, bliższego niż 2 metry.

 • Bardzo często myj w ciągu dnia ręce ciepłą wodą z mydłem (w płynie), według schematu podanego przez ministerstwo zdrowia. Ponadto podczas kasłania lub kichania zasłaniaj usta łokciem lub chusteczką higieniczną. Nie witaj się z nikim wylewnie, zrezygnuj też z podawania rąk drugiej osobie. Z pewnością wystarczy zwykłe kiwnięcie głową i słowa „dzień dobry”.
 • Kategorycznie unikaj dotykania twarzy, oczu, nosa i ust.
 • W przypadku zauważenia u siebie niepokojących objawów, zamiast spaceru do najbliższej przychodni, wystarczy jak odbędziesz lekarską konsultację telefoniczną.
 • Najbardziej narażeni na zachorowanie, na ciężką postać COVID-19 oraz na jej powikłania, mają seniorzy, zatem zatroszcz się o tych najbliższych, robiąc im zakupy czy wychodząc z psem.
 • W przypadku obowiązkowego poddania się kwarantannie nie wolno wychodzić Ci z domu!

Jeśli wracasz z kraju, w którym jest wysoka zachorowalność

Jeśli wracasz z kraju, w którym jest wysoka zachorowalność na COVID-19, to już na lotnisku zostanie zmierzona Ci temperatura, zostaniesz zapytany o samopoczucie, jak również będziesz musiał wypełnić ankietę dotyczącą miejsca aktualnego pobytu. Gdy Twój powrót nastapił w ciągu ostatnich 14 dni, a w między czasie wystąpiły u Ciebie takie objawy jak: temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza, duszności, kaszel to nie wychodź z domu do przychodni, nie proś rodziny i znajomych, aby Cię odwiedzili, tylko od razu zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub lekarza rodzinnego i poinformuj go o tym fakcie. Zostaniesz wtedy poinstruowany, w jaki sposób masz się dalej zachowywać i co robić.

Informacje dla podróżujących

Jeśli możesz to lepiej zrezygnuj z wszelkiego rodzaju podróży. Nie ważne czy jest ona krajowa czy zagraniczna. Lepiej nie igrać z koronawirusem. Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze. Gdy jednak musisz ją odbyć,  nie zapomnij o kilku istotnych wskazówkach:

 • train-690200_640W autobusach lub pociągach, jeśli są wolne miejsca siadaj z dala od innych ludzi.
 • Dotykaj jak najmniej rzeczy wokół siebie: barierek, siedzeń, klamek itp. Mamy dopiero pierwszą połowę marca, możesz więc nadal nosić rękawiczki, a potem po przyjeździe do hotelu od razu je uprać w ciepłej wodzie z mydłem.
 • Zachowaj wszelkie środki ostrożności i higieny. Miej stale przy sobie: chusteczki higieniczne w razie gdybyś musiał kichnąć, chusteczki nawilżane do umycia rąk, a także żel antybakteryjny, którym zdezynfekujesz ręce.
 • Jeśli planujesz coś zjeść w kawiarni lub restauracji, wybieraj miejsca te najmniej zatłoczone. Przed posiłkiem udaj sie do łazienki, aby dokładnie umyć ręce, a następnie przy stoliku, przed jedzeniem zdezynfekuj je jeszcze.
 • sink-400276_640W publicznych toaletach nie siadaj na wc, nie korzystaj z automatycznych suszarek (bezpieczniejsze są ręczniki papierowe), zakręć kran łokciem, nadgarstkiem lub przez ręcznik papierowy, po umyciu rąk nie dotykaj klamki od toalety, drzwi otwórz łokciem lub przez chusteczkę higieniczną.
 • Przecieraj specjalnymi do tego chusteczkami swój telefon, tak często jak to jest możliwe.
 • Lepiej miej przy sobie własny kubek termiczny, do którego w kawiarni wleją Ci kawę lub herbatę. Sam będziesz dbał o jego czystość.
 • Przed podróżą dokładnie sprawdż jaki stopień zagrożenia koronawirusem istnieje w kraju, do którego sie udajesz i jakie są zalecenia naszego ministerstwa zdrowia, GIS, Rządu danego państwa oraz WHO.
 • Unikaj w podróży dużych skupisk ludzi.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję