Kawałek Polski w Hiszpanii

3 lipca 2017
Polacy w Hiszpanii

Tam dom Twój gdzie serce Twoje, a serca Polaków często są poza granicami kraju. Spora ilość naszych rodaków mieszka w Anglii, Irlandii, ale także na południu Europy, na przykład w Hiszpanii. Tworzą swój kawałek Polski w Hiszpanii , albo po prostu wtapiają się już w ten istniejący tam świat.

Początki stosunków polsko- hiszpańskich

Polacy w HiszpaniiPierwsze kontakty międzynarodowe między Polską a Hiszpanią miały miejsce już w V wieku, 700 lat później zaczęło dochodzić do mieszanych związków małżeńskich na królewskich i książęcych dworach obu krajów. Jako pierwsi zapoczątkowali je hiszpański cesarz Alfons VII i Rycheza, córka Władysława II Wygnańca. W XIV wieku Polacy zaczęli udawać się na pielgrzymki do Grobu świętego Jakuba, a w XIX na Majorce przebywał Fryderyk Chopin, jak również dokonano w tym czasie licznych przekładów literatury polskiej na hiszpański i hiszpańskiej na polski. O pierwszych migracjach naszych rodaków do Hiszpanii mówi się, że nastąpiły w XVI wieku. Były to jednak prawdopodobnie pojedyncze osoby. Masowe wyjazdy nastąpiły dopiero w drugiej połowie XX wieku. Przyjmuje się, że w 1931 Hiszpanię zamieszkiwało 182 Polaków, a na początku lat’90 ponad 8 tysięcy. Przez kolejnych 10 lat liczba ta wzrosła o przeszło kolejne 3 tysiące osób, a obecnie wynosi już około 80 tysięcy.

Co nas tam ciągnie?

Polacy w HiszpaniiWiększość Polaków emigruje za przysłowiowym chlebem, ale Hiszpanię wybierają przede wszystkim ze względu na piękno tamtejszych krajobrazów, wysokie temperatury i przede wszystkim na zupełnie inną i odmienną kulturę. Bardziej przyjazną i otwartą od naszej. Spora ilość osób pozostaje w Hiszpanii już na stałe, są jednak  i tacy, którzy wyjeżdżają tylko i wyłącznie sezonowo.

Polacy najchętniej osiedlają się w Katalonii, Walencji i Madrycie. Sporą ilość naszych rodaków można też spotkać w Alicante oraz jego okolicach.

Jak wygląda życie Polaków w Hiszpanii?

Pomimo, iż większość emigrantów przyznaje, że tęskni za Polską, to mimo wszystko nie chce do niej wracać. Tym bardziej, że w Hiszpanii stworzyli już własną społeczność. Powstały Stowarzyszenia Polonijne, polskie, weekendowe szkoły dla dzieci, organizowane są w naszym ojczystym języku msze święte, spotkania i uroczystości polonijne, a nawet wydawano tam polską prasę.

Polacy w HiszpaniiCelem Stowarzyszeń Polonijnych, a także istniejących na terenie Hiszpanii Instytutów Kultury Polonijnej jest przede wszystkim rozpowszechnianie na terenie tego kraju naszej historii, tradycji i zwyczajów, nawiązywanie kontaktów międzynarodowych w sferze kultury i sztuki, a także łączenie ze sobą Polaków tu mieszkających. W polskich szkołach dzieci uczą się w weekendy, najczęściej tylko w soboty, ale są też takie, w których zajęcia odbywają się w piątkowe popołudnia lub niedzielne poranki. Program nauczania zatwierdziło polskie Ministerstwo Edukacji, a główne przedmioty to język polski, historia naszego kraju oraz jego geografia.

Na początku XXI wieku rozpoczęto wydawać w Hiszpanii polską prasę. Ukazywało się kilka czasopism, w różnych rejonach tego kraju, ale niestety żadne z nich nie przetrwał do dziś. Redakcje zazwyczaj zamykane były po około roku działalności. Gazety pełniły one rolę informacyjno- kulturalną i można je było kupić w polskich sklepach. Najpopularniejsze z nich to Swojskie Strony, Głos Polski na Majorce, Ekspres Polski, Archipelag, Biuletyn Informacyjny w Barcelonie i Kurier Polski. Periodyki zawierały między innymi poradniki, wywiady z polskimi politykami i przedstawicielami kultury, wiadomości o imprezach polonijnych oraz działalności stowarzyszeń, a także kąciki kulinarne i felietony. W gazetach tych można także było znaleźć informacje o wszystkich formalnościach, których należy dokonać chcąc mieszkać i pracować w tym kraju, tj. na przykład jak załatwić numer NIE, jak uzyskać bezpłatną służbę zdrowia itp. Co więcej do Ekspresu Majorki pisał swoje felietony także satyryk Tadeusz Drozda.

Pomimo, iż żaden z periodyków się już nie ukazuje, to stowarzyszenia działają nadal. Jednak choć Polacy biorą udział w spotkaniach przez nie organizowanych to mimo wszystko bardzo chętnie dostosowują się do stylu życia panującego w tym kraju i traktują Hiszpanię jako swój prawdziwy i jedyny Dom.

Beata Smoter (Dymarska)

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję