Kalimera i Wyspa Trędowatych – czerwiec 2016

30 czerwiec 2016
tani wynajem samochodów Kreta

Kalimera (witam) wywołuje niewymuszony uśmiech na twarzy każdego Greka. Jeśli jeszcze dodasz „jewcharisto”(dziękuję), „parakalos (proszę) masz gwarancję nawiązania sympatycznej rozmowy. Tu nikt nie patrzy na siebie wilkiem, wszyscy są dla siebie mili i sympatyczni. Gdzie można doświadczyć antycznego piękna jak nie na Wyspach Greckich, które przyciągają swoim klimatem i urodą.

Szczególne miejsce zajmuje Kreta. Każdy nowy turysta będzie nią oczarowany. Za każdym razem ma możliwość poznania i odkrycia czegoś nowego, czegoś co na długo pozostanie w pamięci i zachęci do ponownego odwiedzenia.

Chciałbym dziś przybliżyć nieco uroki wschodniej Krety i polecić nie tylko na bazę wypadową Hotel „Almiros Beach” oddalony zaledwie 2km od AGIOS NIKOLAOS, jednego z największych centrów turystycznych położonego nad zatoką Mirabello. Codziennie miałem okazję podziwiać z balkonu (szczególnie podczas wschodu słońca) to urokliwe miasteczko. Z drugiej strony skaliste góry opadające majestatycznie do morza.tani wynajem samochodów

Almiros Beach posiada najładniejszą i najdłuższą piaszczystą plażę w okolicy. Jest to miejsce wymarzone dla ludzi potrzebujących przede wszystkim spokoju i odpoczynku dla: seniorów, seniorów z wnuczkami, młodych par z dziećmi. Cóż więcej potrzeba dla naszych pociech jak ciepłe morze i duża piaskownica (chyba tylko wiaderko i łopatka i można z tatą budować wspaniałe zamki z piasku).  Spotkałem nawet sympatyczną parę w podróży poślubnej, dla których przygoda z Kretą dopiero się rozpoczęła. Taras z basenem i barkiem wykorzystywaliśmy tylko do opalania.

Rytm czasu wyznacza szum morza, grecka muzyka i kieliszeczek ouzo. Dookoła tarasu rosną figi, oliwki a w dole mini rezerwat przez który przepływa krystalicznie czysty potok wypływający spod góry i mający swoje ujście w morzu. Przechodząc kilka metrów wzdłuż potoku przechodzimy przez mały mostek i już jesteśmy na plaży. Większość wolała kąpiele w morzu niż w basenie.

Kuchnia grecka oparta na sałatkach warzywnych, fecie i jogurcie zadowoli chyba każdego. Ponadto szef kuchni starał się codziennie przygotować coś innego (choć to tylko hotel 3gwiazdkowy). Po południu warto wybrać się na spacer do Agios Nikolaos.car hire Agyos Nicolaos Idziemy wzdłuż morza podziwiając panoramę miasta z perspektywy małego klifu. Po drodze mijamy dwie nieduże plaże ale nasza Golden Almiros Beach jest najpiękniejsza. Wzdłuż drogi hotele z przepięknymi ogródkami mogące każdego oczarować. Ale większość chodziła do nas na plażę. Nie zapominajmy, że Agios Nikolaos jest dużym portem, gdzie zawijają turystyczne Cruisy.

W środku miasta możemy podziwiać jezioro zasilane z górskich źródeł. Oczywiście mnóstwo sklepików z tradycyjnymi produktami  z Krety, gdzie prym wiodą oliwki i puszki z oliwą. Po spacerze nie sposób się oprzeć mrożonej kawie „frappe”.(ponoć najlepszej w Grecji).

Chciałbym zaprosić na niecodzienny rejs na tajemniczą wyspę Spinalonga (wyspa trędowatych). Naszą podróż rozpoczynamy w pięknym  portowym miasteczku ELOUNDA. Z tradycyjnej wioski rybackiej stało się mekką dla posiadaczy nieco grubszych portfeli. Okazałe hotele, apartamenty nie przeszkodziły zachować swój unikalny charakter. Statek wycieczkowy osiąga swój cel po około 20 min. Sama nazwa „Wyspa Trędowatych” przysparza o dreszczyk emocji.

Spinalonga jest suchą, jałową i skalistą wysepką o pow. 8,5 ha. posiadającą strategiczne położenie. W starożytności wyspa została otoczona murem by chronić dawne miasto OLOUS. Pod koniec XViw. Wenecjanie zbudowali jedną z najważniejszych morskich twierdz obronnych w rejonie Morza Śródziemnego. cheap car hie cretePrzez wiele lat Wenecjanie bronili wyspę przed atakami floty tureckiej. W 1715r. wyspa w wyniku oblężenia została przekazana Turkom. Wenecki garnizon wycofał się a pozostałych 600 mieszkańców wtrącono do więzienia. Muzułmanie zaczęli budować swoje domy na szczycie fundamentów weneckich domów.

W drugiej połowie XIXw osada stała się największym muzułmańskim centrum handlowym Mirabello. Szacuje się, że osada liczyła około 200 mieszkańców oraz 25 sklepów i warsztatów. Spora liczba dwupiętrowych domów i sklepów zachowała symetryczne proporcje budynków przypominających lokalne zasady bałkańskich tradycji architektonicznych. W celu pozbycia się Turków w 1903r. decyzją władz kreteńskich miasteczko wokół fortecy zostało zamienione w kolonię trędowatych. Pierwszych 251 pacjentów osiedlono w 1904r. Początkowo deportowano trędowatych wyłącznie z Krety ale po 1913r. kiedy wyspa stała się częścią Grecji przenoszono tu pacjentów z całej Grecji.

Rząd przeznaczał skromny dodatek na każdego pacjenta pozwalający na skromne przeżycie. Kolonia trędowatych posiadała własną administrację i personel medyczny. Chorzy przebywali w istniejących budynkach jak również w nowo wybudowanych obiektach i byli zobowiązani zarabiać na swoje utrzymanie.Ograniczenia narzucone przez przepisy i obiektywne trudności nie osłabiło ich chęci do przetrwania. Zaczęli zajmować się uprawą ziemi, zakładali rodziny, posiadali dzieci. Na wyspie możemy również podziwiać dwa kościoły. Podczas II-ej wojny światowej Niemcy rozmieścili ostrzeżenia o zagrożeniu trądem, tak że wyspa została izolowana i wielu pacjentów umarło z głodu. Kolonię trędowatych zamknięto w 1957r. a wysepka pozostała spustoszona i niezamieszkała.

Spinalonga ma znaczenie symboliczne i stała się symbolem cierpienia. Była napiętnowana jako miejsce odosobnienia dla trędowatych, którzy doświadczyli śmierci w izolacji. W głębokiej zadumie opuszczamy to niesamowite miejsce, gdzie ludzie ludziom zgotowali taki los (skąd my to znamy?).

W drodze powrotnej statek zatrzymuje się na kąpiel w krystalicznie czystej zatoce Kolokytha. W międzyczasie załoga przygotowuje na specjalnych grillach na brzegu wspaniałego schabowego z prawdziwą kością (jak w programie Okrasy).

Wracamy popołudniem pełni wrażeń (Kali nichta) żegnamy się i do zobaczenia na szlaku.

Andrzej K.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję