Jak wygląda stół wigilijny podróżnika?

7 grudzień 2019
table-791149_640

Co roku na tradycyjnym, polskim stole podawanych jest 12 potraw. Przepisy na dania najczęściej są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie może zabraknąć czerwonego barszczu, grzybowej, pierogów z kapustą, karpia czy warzywnej sałatki.  W domach podróżników stół wigilijny wygląda jednak troszkę inaczej,  wprawdzie zwykle jest skromniejszy wybór specjałów, aczkolwiek są one dośc egzotyczne bowiem inspirowane świąteczną kuchnią z całego świata.

Dlaczego 12 potraw?

Dwanaście potraw na stole, w polskiej rodzinie, to tradycja i zwyczaj, który pielęgnowany jest z pokolenie na pokolenie. Nie zawsze tak było, kilkaset lat temu najpierw na stołach pojawiało się siedem a potem dziewięć potraw, następnie, z biegiem czasu, ilość ta się zwiększała, a nawet sięgnęła trzynastu.  Obecna „dwunastka” została kultywowana najprawdopodobniej z końcem XIX i początkiem XX wieku. Jedni mówią, że dwanaście potraw oznaczało taką samą ilośc apostołów, inni, że taka ilość dań na stole, miała przynosić w Nowym Roku szczęście i dostatek w domach.

 Potrawy na tradycyjnym, polskim, wigilijnym stole

cooking-2132874_640Tradycja jasno określa nie tylko ilość dań stawianych na stole podczas wigilijnej wieczerzy, ale także jakie one mają być. Polacy przygotowują:

 • grzybową lub czerwony braszcz z uszkami,
 • pierogi lub paszteciki z grzybami i kapustą,
 • wigilijny bigos (bez mięsa, ale z mieszaniny kapusty słodkiej i kiszonej, z dużą ilością grzybów i suszonych śliwek),
 • Kapustę z grochem- jej głównymi składnikami jest łuskany groch i kiszona kapusta, mocno doprawione różnorodnymi przyprawami. Najczęściej potrawa ta podawana jest w Wielkopolsce,
 • karp w galarecie
 • karp smażony
 • ryba po grecku, która tak naprawdę nie ma nic wspólnego z tym pięknym śródziemnomorskim krajem. Są to filety rybne podawane w sosie z marchwi, pietruszki, cebuli, selera, papryki i pomidorów,
 • sałatka z gotowanych warzyw tk.j. ziemniaki, marchew, pietruszka, seler, a także z surowym porem lub cebulą, ogórkiem kiszonym, groszkiem, kukurydzą, jajkiem i dodatkiem majonezu. Niektóre gospodynie dodają jeszcze do niej surowe jabłko, aby podkreslić smak,
 • do picia obowiązkowo na stole powinien się pojawić kompot z suszonych owoców, takich jak jabłka, gruszki, śliwki, morele. Często gospodynie dokładają do nich także wędzone owoce, dzięki temu napój jest bardziej aromatyczny,
 • christmas-cakes-1107927_640na słodko makaron z makiem, miodem i rodzynkami, a w bardziej tradycyjnych rodzinach (szczególnie na wschodzie naszego kraju, tak zwanych kresach) kutia, czyli ziarna pszenicy z rodzynkami, orzechami, migdałami i skórką pomarańczową,
 • a na deser koniecznie korzenny piernik ze śliwkowymi powidłami,
 • oraz strucla z dużą ilością maku.

Jak wygląda stół wigilijny podróżnika?

Na stołach podróżników rzadko spotkacie dwanaście potraw, a to dlatego, że takie osoby są raz, że oszczędne, dwa widziały zbyt wiele biedy na świecie, aby marnować żywność po świętach, a trzy zazwyczaj nie mają czasu gotować. Jeśli akurat nie spędzają Bożego Narodzenia podczas kolejnej wyprawy, to ich stoły są skromniej udekorowane potrawami niż te w tradycyjnych Polaków. Co nie znaczy, że i dania są skromne. Wręcz przeciwnie, zazwyczaj bardzo egzotyczne. Czego zatem możecie skosztować podczas świątecznej kolacji u podróżnika? Ze słodkości warto spróbować :

 • czeskie Zazvorky czyli kruche ciasteczka z dodatkiem imbiru (zazvor to nazwa imbiru w Czechach),
 • oraz hiszpański Turron, czyli tradycyjny nugat z dodatkiem migdałów, skórek pomarańczy, orzechów lub innych bakalii (niebo w ustach), podawany najczęściej w Boże Narodzenie, choć w dobrych sklepach ze słodyczami można go dostać cały rok,

do picia dorośli zapewne otrzymają

 • niemiecki Gluhwein, czyli grzane wino,

a z potraw wytrawnych możecie spotkać między innymi:

 • lasagna-3344994_640lasagne,  tak jak we Włoszech, najczęściej podawane z owocami morza i prawdziwym serem parmezan,
 • kubański ryż z czarną fasolą, czyli tak zwane arros congri,
 • kanadyjskiego nadziewanego indyka (pomimo, iż jest to Wigilia, czyli według polskiej tradycji na stole nie powinno być mięsa, to u Travellersa możesz się spodziewać wyjątku),
 • soup-4406566_640maltańską zupę rybną aljotta, z dodatkiem dużej ilości czosnku, cebuli, mięty, ostrej papryki oraz pomidorów,
 • tradycyjny grecki chleb christopsomo, ze skórką uformowaną w kształcie krzyża. Do chlebowego ciasta dodaje się między innymi orzechy, anyż, rodzynki, skórkę pomarańczy, goździki, oliwę z oliwek oraz czerwone wino.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję