Jak się ubrać na jesienny trekking?

13 października 2017
odzież górska

Jesień to idealna pora na górskie wypady trekkingowe. Nie ma już dokuczających upałów, ani jeszcze szczypiących w uszy mrozów. Jednak ta pora roku jest bardzo przebiegła i nieodpowiednie przygotowanie się do wędrówki, pod względem ubioru, może zakończyć się przeziębieniem. Dlatego warto wiedzieć jak się ubrać na jesienny trekking, tak aby do domu wrócić bez kataru i bolącego gardła.

Najlepszym sposobem ubioru na górskie trekkingi jest tak zwane „na cebulkę”, czyli warstwowo. Dzięki temu, gdy będzie zimno można założyć na siebie dodatkową bluzę lub polar, a gdy za gorąco, to je zdjąć. W ten sposób zmiany pogody nie straszne są wędrowcom. Istotną sprawą jest także dobór jakościowy ubrań, nie wskazane są bowiem bluzki i t-shirty ze sztucznych materiałów, przez które człowiek się poci i nie odprowadza wilgoci na zewnątrz. Dużą rolę odgrywają także odpowiednie buty, skarpety, a nawet bielizna. Poniżej przedstawiamy zatem  elementy ubioru, na które powinieneś zwrócić uwagę przed wyprawą w góry.

Buty

trekking2Nie mogą powodować obtarć ani odparzeń. Najlepiej, aby były za kostkę, dzięki temu nie tylko zapewnią ciepło, ale także odpowiednią stabilność na nierównym podłożu. W ten sposób wyeliminowana zostanie możliwość skręcenia kostki bądź upadku. Dużą rolę odgrywa tu także gruba i gumowa podeszwa o nieproporcjonalnych żłobieniach. Warto także wybrać wodoodporne obuwie, które sprawdzi się podczas wędrówek w czasie deszczu jak również, gdy trzeba będzie przejść przez płytki strumyk. Nie należy jednak zapominać, przed wyruszeniem w drogę, o ich zaimpregnowaniu.

Skarpety

Najlepsze skarpety do trekkingu to te uszyte z naturalnych materiałów, takich jak wełna, które nie dość, że są ciepłe to także pochłaniają i odprowadzają wilgoć. Dodatkowym atutem jest bezuciskowość skarpet, dzięki czemu przepływ krwi w stopach nie zostaje zaburzony oraz brak szwów, które często powodują otarcia.

Kurtka

Kurtka do trekingu powinna być wodoszczelna, ale także oddychająca, dlatego w tym przypadku sprawdzi się ta z membraną. Zalecane jest również, aby posiadała ona kaptur i była lekka. Nie może być bardzo obcisła, bowiem nie powinna nigdzie uciskać ani opinać. Ruchy w niej powinny być swobodne.

Bluza lub polar

odzież górskaBluzy i polary to warstwa odzieży, którą nakłada się na T-shirty bądź podkoszulki z długimi rękawami. Zapewniają one wtedy dodatkowe ciepło, a w razie potrzeby zawsze można je zdjąć. Jeśli bluza to najlepiej stretchowa, jest rozciągliwa przez co nie krępuje ruchów oraz cienka, dzięki czemu z powodzeniem zmieści się pod każdą kurtką i zapewni odpowiednie ciepło. Polary mają tą zaletę, że są grube, przez co bardzo ciepłe. Oba warianty powinny być zapinane wysoko pod szyję.

T-shirt lub podkoszulek z długim rękawem

T-shirty i podkoszulki z długim rękawem powinny być kupowane na dziale bielizny termoaktywnej. Jest ona „oddychająca”, odprowadza wilgoć i zapewnia ciepło, bowiem jest dobrym termicznym izolatorem. Często też nie posiada szwów, dzięki czemu nie obciera. Dobrej jakości bielizna termoaktywna posiada także właściwości bakteriobójcze.

Spodnie

Podobnie jak inne elementy odzieży trekkingowej powinny być przeciwdeszczowe, „oddychające” oraz swobodne, tak, aby nie krępowały ruchów. Dodatkowymi atutami, idealnie dobranych spodni do trekingu, jest szybkoschnący materiał oraz ściągacz w nogawkach. Wiele osób zwraca także uwagę na to, aby ten element garderoby posiadał dużą ilość kieszeni.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję