Jak się przygotować do górskiej wspinaczki?

5 maja 2017
alpinizm

W jaki sposób zdobyć szczyt największej góry na świecie, Mount Everest? Czy wystarczy tylko odpowiedni sprzęt oraz silne ręce i nogi? W jaki sposób przygotować się do wspinaczki, aby zakończyła się ona sukcesem, a nie porażką? Przeczytajcie sami.

alpinizmNiejednemu śmiałkowi marzy się zdobywanie najwyższych gór świata. Jednym z nich jest Jakub Skibicki, który przygotowuje się do wyprawy i wejścia na Broad Peak oraz K2. Jak sam przyznaje, gdyby mu się to udało, byłby pierwszym Polakiem, który dokonałby tego  w jednym sezonie. Za wyprawę Jakuba kciuki trzymają przyjaciele i nasza redakcja. I choć to największe, obecne, marzenie tego mężczyzny, wybrał on najlepszy moment do jego spełnienia, bowiem jego forma jest w tej chwili optymalna.

Zapewne wielu z Was, chciałoby zdobyć choćby tylko Śnieżkę, musicie jednak wiedzieć jak się przygotować do górskiej wspinaczki. Dlatego stworzyliśmy dla Was ten krótki poradnik.

alpinizmZacznijmy więc od nastawienia. Taka wyprawa, to w końcu nie przysłowiowe przelewki. Podczas niej czeka na Ciebie wiele niespodziewanych wydarzeń czy choćby zmienność pogody. Musisz brać także pod uwagę fakt, że tym razem ma prawo się nie udać i będziesz musiał spróbować jeszcze raz za kilka miesięcy. Nie należy jednak tracić swojej pewności siebie i wiary we własne siły, tylko psychicznie przygotować się na każdą możliwą sytuację. Jeśli cierpisz na lęk wysokości to raczej zamiast wspinaczki wybierz trekking górskimi szlakami. Ta niedogodność może bowiem Ci tylko zaszkodzić.

alpinizmPamiętaj, że podczas wspinaczki jesteś zdany na siłę własnych rąk i nóg, dlatego warto przez kilka miesięcy popracować nad rozbudową i siłą mięśni. Wielu trenerów personalnych uprawia wspinaczkę sportową, zatem poproś ich o radę w jaki sposób ćwiczyć, aby nie ponieść na ścianie porażki. Kolejnym etapem jest trening na ściankach wspinaczkowych pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Jeśli razem uznacie, że możesz ruszyć w teren i zdobywać już górskie szczyty, nie porywaj się od razu na te największe. Zacznij od tych najniższych. Pamiętaj, każda zdobyta, nawet najmniejsza góra, to Twój kolejny osobisty sukces, przybliżający Cię do celu głównego, jakim będzie na przykład Mont Blanc w alpinizmAlpach. Poproś także doświadczonego alpinistę, aby towarzyszył Ci i asekurował podczas początkowych wspinaczek. Bezpieczeństwo jest bowiem najważniejsze. Dlatego nie wspinaj się bez odpowiedniego sprzętu. Zawsze miej przy sobie liny , ekspresy, ósemki, karabinki oraz uprząż dostosowaną do miejsca, po którym będziesz się piąć. Na początku przyda się też kask, choć wielu amatorów uważa go za niepotrzebny element, często zapobiega urazom. Nie zapomnij o dobrych i stabilnych butach, w których nie będziesz się ślizgał po skałach, nie mogą one być też luźne.  Wszelka biżuteria powinna zostać w domu, szczególnie ta zakładana na dłonie i nadgarstki. Zastąp ją… magnezją, czyli proszkiem, który pozwoli Ci zwiększyć przyczepność rąk do skały.

Nie zapomnij zabrać ze sobą też zdrowego rozsądku i dużej dawki dobrego humoru. Pamiętaj, zdobywanie przez Ciebie gór ma sprawić Ci radość, a sama droga to już połowa przyjemności.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję