Jak się chronić przed kleszczami?

18 czerwiec 2022
tick-gf55d87f36_640

Sezon letni, to również sezon na kleszcze. Te drobne pajęczaki, choć nie wyglądają groźnie, stwarzają wysokie ryzyko zagrożenia zdrowia. Przenoszą dwie poważne choroby: boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Sprawdź, jak się chronić przed kleszczami.

Kleszcz – mały, groźny wróg

Kleszcze to pajęczaki, które żywią się krwią ssaków. Co ciekawe, sklasyfikowano ich 900 gatunków, z czego 70 żyje w Europie, a 19 w naszym kraju. Zazwyczaj ich wielkość osiąga 1,5 centymetra, ale można spotkać osobniki nawet dwa razy większe. Głodne są spłaszczone, a gdy napiją się krwi, stają się kuliste. Kleszcze stanowią duże zagrożenie zdrowotne dla człowieka. Mogą wywołać boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.

forest-g5a3164c85_640Panuje przekonanie, że pajęczaki te spadają na człowieka z liści drzew. Jest ono nieprawdziwe. Kleszcze najczęściej żyją w trawach, na niskich krzakach, w zaroślach. Nie wchodzą powyżej 1,5 m nad ziemię. Mimo to, należy pamiętać, że bytują one zarówno na wsiach, łąkach, polach, jak i w miastach. Polski Zakład Higieny ostrzega, że licznie spotyka się je również w parkach miejskich.

Kiedy kleszcze dostaną się pod skórę człowieka, pozostają tam od kilku dni, do nawet trzech tygodni. W tym czasie może dojść do zarażenia chorobą. Dlatego ważne jest oglądanie ciała po każdym spacerze i ewentualne usunięcie pajęczaka.

Borelioza

Borelioza jest choroba zakaźną, która przenoszą kleszcze. Powodują ją bakterie Borellia Burgdorferi. Pierwszym objawem jest rumień w miejscu ugryzienia, ale należy brać pod uwagę, że bakteria atakuje przede wszystkim układ nerwowy i tkanki. Stąd też mogą wystąpić bóle głowy, mięśni, zawroty, osłabienie, przewlekłe zmęczenie, a w późniejszym stadium niedowład jednej strony twarzy.
W przypadku ugryzienia kleszcza i pojawienia się objawów boreliozy należy jak najszybciej udać się do lekarza, najlepiej neurologa. Diagnostyka polega na wykonaniu panelu badań serologicznych ELSA. W przypadku potwierdzenia choroby, leczy się ją antybiotykoterapią. Należy jednak zaznaczyć, że rumień występuje tylko u około 6 na 10 zakażonych.

Kleszczowe zapalenie mózgu

tick-g50aa2b139_640To choroba, którą, pomimo że w ostatnim czasie sporo się o niej mówi, wiele osób ignoruje. Jej skutki są jednak bardzo groźne. Powoduje zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych, zapalenie mózgu, niedowłady ciała, padaczkę, problemy z pamięcią i koncentracją, może prowadzić nawet do śmierci. Nie ma leku, który zwalczyłby w organizmie wirusa kleszczowego zapalenia mózgu. Antybiotykoterapia jest nieskuteczna. Leczy się objawy, a nie przyczyny, na które nie ma medykamentów.

Jak się chronić przed kleszczami?

Najskuteczniejsza ochroną jest unikanie miejsc, w których mogą one przebywać. Dobrze jednak wiemy, że jest to niemożliwe. Szczególnie latem, kiedy jako travellersi, chcemy pojechać nad jezioro, na ryby, opalać się na łące. Niemożliwe wydaje się również zasłanianie części ciała długimi spodniami, skarpetami i wysokimi butami, choć taka ochrona również ma wysoką skuteczność. Dlatego pierwszą rzeczą, o jaką powinno się zadbać jest szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Składa się ono z trzech dawek, a cena każdej z nich wynosi od ok. 100 do 150zł. Z jednej strony to duży koszt, z drugiej… zdrowie nie ma ceny. Jest bowiem najważniejsze. Ponadto warto stosować spray’e przeciw kleszczom i wszelkiego rodzaju bransoletki chroniące przed nimi. Można też spryskać się naparem lub olejkiem z tymianku, mięty lub goździków. Kleszcze nie lubią również zapachu czosnku.

Postępowanie po ugryzieniu kleszcza

W przypadku ugryzienia kleszcza, należy jak najszybciej usunąć go z ciała. Nie wolno smarować go masłem, ani wykręcać. Należy złapać go specjalnymi szczypczykami lub lassem dostępnymi w aptekach, albo pęsetą, jak najbliżej skóry. Następnie zdecydowanym ruchem pociągnąć w górę, tak, aby usunąć go w całości. Miejsce po ugryzieniu zawsze trzeba zdezynfekować. Kleszcza zaś warto włożyć do słoika i oddać do badania. Zazwyczaj jednak, jeśli nie występują objawy chorobowe, lekarze nie wypisują skierowań na badanie pajęczaka, do laboratorium. Można jednak wykonać je prywatnie.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję