Jak być eko? Podejmij #ekowyzwanie

31 marca 2019
nature-3294632_960_720

Do bycia eko namawiają nie tylko Europarlamentarzyści, ale także znani i lubiani polscy dziennikarze, aktorzy, piosenkarze, celebryci. Nastała bowiem moda na dbanie o naszą planetę. Małymi wyrzeczeniami i zmianami możemy uratować otaczające nas florę i faunę, a przy okazji trochę zaoszczędzić, na przykład na kolejną podróż.

recycle-33605_960_720Nie wiesz jak być eko? Pomożemy Ci wyrobić nowe, lepsze nawyki. Nie musisz od razu robić rewolucji wśród domowników. Tak naprawdę wystarczą małe zmiany.  Przedstawiamy Ci top 10 niewielkich reform poprawiających stan naszego środowiska. Podejmiesz #ekowyzwanie?

 1. Pierwszą z nich jest rezygnacja z plastiku. Włóż do torebki płócienną siatkę. Noś ją stale. W sklepach za kilka złotych można kupić takie, które zwija się w małe ruloniki, zatem nie zajmują w torebce dużo miejsca, jak je rozwiniesz to włożysz do nich najpotrzebniejsze zakupy. Gdy szykujesz dziecku kanapki do szkoły nie wkładaj ich do foliowego woreczka. Wykorzystaj plastikowe, kolorowe pudełka, z motywem z bajki. Będziesz nie tylko eko, ale sprawisz również swojemu potomstwu nie lada radość.Zrezygnuj też z kupowania wody w plastikowych butelkach. Lepiej spraw sobie kolorowy bidon, w który będziesz wlewać wodę z kranu. Z pewnością będzie Ci się z niego milej piło, a starczy Ci on na długo. W domu możesz wlać kranówkę do dzbanka z filtrem.
 2. Kupuj tylko tyle żywności ile potrzebujesz. Nie rób zapasów, bowiem w ten sposób duża ilość jedzenia się psuje i zostaje później niepotrzebnie wyrzucana. Rób mniejsze zakupy raz na dwa dni, aniżeli duże raz w tygodniu.
 3. Zrezygnuj z codziennej kąpieli w wannie, na rzecz prysznica. Zakręcaj kurki kranu, gdy nie korzystasz z bieżącej wody, na przykład podczas mycia zębów czy zmywania naczyń.
 4. Wyłączaj telewizor kiedy go nie oglądasz, nie zostawiaj go na tak zwanym standbye, wyciągnij z kontaktu ładowarki, jeśli nie masz do nich podłączonych urządzeń. Nie pal światła w dzień, odsłoń zasłony w oknach.
 5. garbage-1255244_960_720Pamiętaj o recyklingu. Rzeczy, które Tobie są już niepotrzebne mogą przydać się innym. Zamiast wyrzucać do śmieci stary ale działający tablet czy telefon daj ogłoszenie w Internecie i oddaj go za darmo. Być może komuś jeszcze posłuży. Baterie, plastikowe nakrętki zbieraj do kartonowego pudełka i wynieś do specjalnych miejsc zbiórek. Starą suszarkę, która nie nadaje się już do użytku możesz oddać w sklepie, w którym kupisz nową. Być może sprzedawca w zamian udzieli Ci kilku procentowego rabatu. Niezniszczone ubranka dzieci, gdy z nich wyrosną, oddaj potrzebującym znajomym lub wrzuć do specjalnego kontenera. Pamiętaj też o segregacji śmieci. Statystyki podają, że Polacy rocznie produkują 10 milionów ton odpadów.
 6. newspapers-2586624_960_720Nie śmieć wokół siebie. Idąc ulicą, jadąc do lasu, nad jezioro, rzekę, do parku, nie wyrzucaj śmieci gdzie popadnie. Jeśli nie ma wokół Ciebie specjalnego kosza lub pojemnika na odpady, zabierz je ze sobą. Foliowa siatka biodegradacji ulega nawet przez kilkaset lat, chusteczka higieniczna trzy miesiące, niedopałek papierosa od jednego roku aż do dziesięciu lat, guma do żucia pięć lat, aluminiowa puszka po napojach nawet do dwustu lat, plastikowa butelka po wodzie mineralnej od pięciuset do tysiąca lat, a szklana cztery tysiące lat. Jeśli palisz w piecu, pomyśl o zmianie ogrzewania na miejskie lub korzystaj z ekologicznego biopaliwa. Wiele miast i gmin oferuje dopłaty do zmiany formy ogrzewania na zgodną z aktualnymi normami. Zacznij więc walkę ze smogiem we własnym domu.
 7. Oszczędzaj papier. Produkcja papieru wiąże się nie tylko z wycinką drzew, ale także z olbrzymim zużyciem prądu i wody. Dlatego pomimo, iż zapach książki jest niepowtarzalny i sprawia połowę przyjemności z czytania, to postaw na e-booki, gazetki reklamowe i czasopisma online. W biurze tradycyjne archiwum dokumentacji zamień na elektroniczne.
 8. Przynajmniej raz w tygodniu wybierz się do pracy zamiast autem to rowerem. Porozmawiaj ze znajomymi może zdecydujecie się dojeżdżać do niej jednym samochodem w kilka osób.

battery-22119_960_720Nasze śmieci i zaniedbanie środowiska są śmiertelnym zagrożeniem nie tylko dla ryb czy wielorybów, ale także dla ptaków. Na Czerwonej Liście Ptaków Europy, znajduje się aż 15 gatunków, które mieszkają i wylęgają się w Polsce, a którym grozi szybkie wyginięcie. Są to między innymi Orlik Grubodzioby, Czajka, Turkawka czy Zimorodek.

Bycie eko pozwala także na spore oszczędności. Podamy Ci kilka przykładów:

 • kawa w większości dużych, sieciowych kawiarni, nalana do Twojego prywatnego kubka jest około 2 złotych tańsza niż ta podana w kubku papierowym
 • miesięczny koszt zakupu wody mineralnej w plastikowych butelkach to około 60zł, dobrej jakości bidon ok. 50zł- starcza na wiele miesięcy
 • pendrive 128GB kosztuje ok. 150zł, pomieści przynajmniej trzy razy więcej dokumentów niż 7 ryz papieru. Ponadto pomyśli ile miejsca w biurze zaoszczędzisz. Kolejna korzyść z dokumentacji online jest taka, że masz wszystkie dokumenty zawsze przy sobie, w biurze, na szkoleniu, konferencji, w domu- wszędzie tam gdzie akurat jesteś i ich potrzebujesz
 • dzięki wyjmowaniu ładowarek z kontaktu i wyłączaniu telewizora zamiast wprowadzania go w opcję standbye, rocznie zaoszczędzisz około 200zł

Jak widzisz bycie eko nie jest trudne, a przynosi wiele korzyści. Jeśli nie wiesz co zrobić z zaoszczędzonymi w powyższy sposób pieniędzmi, wybierz się z nami w kolejną podróż.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję