Gonitwy byków, słupy ognia i deszcz pomidorów czyli najpiękniejsze hiszpańskie fiesty

19 październik 2016
Hiszpańskie fiesty

Za naszymi oknami robi się już mroźno, dlatego dziś pragniemy podarować Wam odrobinę słońca i ponownie zabrać Was w podróż do słonecznej Hiszpanii. Będzie ona niezwykła, jako, że chcemy Was zaprosić do wzięcia udziału w ulicznych zabawach czyli fiestach.

Pierwsza wizyta w Hiszpanii może być dla Polaka szokiem kulturowym. Zdziwieni? A jednak. Hiszpanie to bardzo otwarty i spontaniczny naród. Często zmieniają zdanie, rzadko coś planują, głośno się zachowują i ponad wszystko lubią się dobrze bawić. Dyskoteki, spotkania z przyjaciółmi i fiesty  to ulubione formy spędzania wolnego czasu przez mieszkańców tego kraju.Fiesta

Fiesta jest to rodzaj publicznej zabawy odbywającej się na placach i ulicach miast. Organizowana jest ona z okazji świąt religijnych lub dla uczczenia ważnych wydarzeń narodowych, autonomicznych bądź lokalnych. Na ulicach organizowane są w tym czasie spektakle teatralne, koncerty, tańce, procesje, obrzędy religijne lub pogańskie, sztuczne ognie, jak również wspólne konsumpcje lokalnego jedzenia. Tradycja fiest jest jednak bardzo burzliwa. W historii Hiszpanii były one bardzo często zakazywane, na przykład przez króla Alfonsa X Mądrego czy generała Franco. Przyczyną tego były między innymi zbyt duże skupiska ludzi w jednym miejscu, zakłócanie porządku i nadmierny hałas. Nie przeszkodziło to jednak Hiszpanom w świętowaniu. Robili to zazwyczaj na mniejszą skalę, na własnych podwórkach czy też w domach, wraz z rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami.

Poniżej przedstawiamy Wam Top 5, według nas są to najpiękniejsze hiszpańskie fiesty.

Las Fallas

Las Fallas obchodzone jest w Walencji, między 15 a 19 marca. To święto ognia i oczyszczenia. Na ulicach miasta zaczynają sie pojawiać olbrzymie i naturalnej wielkości, drewniane lalki przypominające ludzi. Największe z nich mają nawet kilkanaście metrów wysokości. Ostatniego dnia Las Fallas zostają one uroczyście spalone w wielkich ogniskach.  Pozostają tylko te najpiękniejsze lalki, które potem można obejrzeć w miejskiej sali koncertowej. W czasie Las Fallas organizowany jest również Królewski Pochód. Jest on pokazem lokalnej kultury i ważnym elementem tego święta.

San Fermines

To święto na cześć patrona wszystkich piekarzy i winiarzy, świętego Fermina. Celebruje się je w Pampelunie, w czerwcu. Przez 8 dni, codziennie o ósmej rano rozpoczyna sie gonitwa byków. Trwa ona tylko 3 minuty, podczas których najwięksi śmiałkowie uciekają przed zwierzętami. Po gonitwie odbywa się uroczysta procesja, która kieruje sie do katedry. Święto kończy się walką byków na arenie, którą prowadzą zawodowi matadorzy.

La Tomatina

To najsłynniejsze święto tego kraju, mianowicie Święto Pomidora. Organizowane jest w Bunol, w Walencji. Bitwę na pomidory poprzedza tygodniowa fiesta, podczas której organizowane są parady, koncerty i pokazy taneczne. W pomidorowej wojnie na ulicach miasta, która odbywa się w ostatnią środę sierpnia, i trwa aż 3 godziny, bierze udział ponad 30 tysięcy osób.

Carnaval de Cadiz

Obchodzony jest w lutym i trwa 10 dni. Przygotowania do niego obejmują przede wszystkim zaprojektowanie i stworzenie przez Hiszpanów, śmiesznych, ciekawych i kolorowych strojów dla siebie i rodziny. Podczas fiesty oprócz kolorowych parad na platformach i tańców, organizowany jest także konkurs COAC. Przebrani muzycy prezentują nie tylko swe stroje, ale także piosenki bogate w satyrę i ironię. Carnaval de Cadiz to największy, najstarszy i najpiękniejszy karnawał w całej Hiszpanii. Doceniony został nawet przez UNESCO, który ogłosił go Niematerialnym Dziedzictwem Kulturowym Hiszpanii.

Santa Semana

Santa Semana czyli uroczystości Wielkiego Tygodnia poprzedzają święto Wielkanocy. Dla Hiszpanów jest to najważniejsze święto religijne, ważniejsze nawet od Bożego Narodzenia. Uroczystości związane z Santa Semana obchodzone są w całym kraju, ale różnią sie w poszczególnych rejonach. W Aragonii słychać rytmy bębnów, w Kastylii można obejrzeć obrazy przedstawiające Chrystusa, a w południowej Hiszpanii uroczystości organizują bractwa. Na ulicach miast organizowane są liczne procesje, podczas których można spotkać zakapturzonych nazarenos i obejrzeć sceny z biczowania i ukrzyżowania Jezusa, które przedstawione są na platformach.tani wynajem aut Hiszpania

Ważne, abyście podczas swego pobytu w Hiszpanii nie oglądali fiest, ale brali w nich czynny udział. To wspaniałe miejsce i czas na poznanie nowej kultury i zdobycie nowych znajomości. Trzeba jednak wiedzieć, że w większości z nich bierze się udział na własne ryzyko, jako, że czasami organizowane atrakcje mogą być niebezpieczne, na przykład w przypadku gonitwy byków czy obrzucania się twardymi landrynkami (podczas jednej z katalońskich fiest). Niczego jednak nie będziecie tak dobrze pamiętać z podróży, jak właśnie udziału w hiszpańskiej fieście. Tym bardziej, że w Hiszpanii, w ciągu roku, organizowane jest podobno, ponad 13 tysięcy tego typu imprez.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję