Gdzie biegać latem?

25 czerwiec 2022
woman-g5cf6b2026_640

Biegi na świeżym powietrzu mają wiele zalet. Dotlenia się organizm, poprawia kondycja, wydolność oddechowa oraz napięcie mięśni, wzmacnia się serce i cały układ krążenia. Biegać można wszędzie, po górach, lasach, łąkach, na plaży lub po miejskich ulicach. Zanim jednak zaczniesz biegać w maratonach, musisz się do nich przygotować. Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak to zrobić. 3… 2… 1… start, zaczynamy bieg po zdrowie.

Zalety biegania

Bieganie to jedna z dyscyplin sportowych, które mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. W pierwszej kolejności odchudza i pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Dziesięć minut truchtu to około stu spalonych kilokalorii. Jeśli zwiększymy tempo, zmienimy teren na ten z przewyższeniami, albo zaczniemy biegać po schodach, ilość ta znacząco wzrośnie. Istotne jest również to, że bieganie pozwala nam zwiększyć pojemność oddechową płuc, a tym samym ich wydolność. Oznacza to, że podczas treningu, do naszego organizmu dostaje się większa ilość powietrza, a tym samym tlenu, co pozwala dotlenić zarówno nasze mięśnie, jak i mózg. Oprócz wydolności oddechowej poprawia się również wydolność krążeniowa, zmniejsza się ilość cholesterolu we krwi, serce staje się mocniejsze, Dzięki bieganiu wyrównuje się poziom cukru we krwi, co jest profilaktyką zespołu metabolicznego i cukrzycy. Nie możemy zapominać również o pozytywnym wpływie tej dyscypliny sportowej na nasze samopoczucie i stan psychiczny. Redukuje ona poziom stresu, wspomaga wytwarzanie hormonu szczęścia, łagodzi wszystkie złe emocje, które w nas się piętrzą, a tym samym zapobiega depresji.

Biegi górskie

woman-ge50ddb8f5_640Biegi górskie nie należą do najłatwiejszych. Wpływ na to ma nierówność terenu, a także przewyższenia i zmienna pogoda w tym regionie. Mimo to mają one wiele zalet. Przede wszystkim ćwiczą naszą równowagę i stabilizację, wzmacniają siłę mięśni naszych nóg oraz poprawiają wydolność oddechowo – krążeniową. Istotne znaczenie ma również ich wpływ na naszą koncentrację, dotlenienie mózgu, zwiększony przepływ krwi przez niego oraz poprawę nastroju. Podczas biegania w górach uwalniania jest serotonina czyli hormonu szczęścia, a także zmniejsza się poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu, a to za sprawa pięknych widoków, które nam towarzyszą. Warto także wziąć pod uwagę, że biegi górskie charakteryzują się poruszaniem po miękkim podłożu, co znacznie zmniejsza możliwość doznania kontuzji.

Biegi plażowe

Biegi po plaży, tak jak biegi górskie, charakteryzują się miękkim podłożem, co zapobiega urazom. Dodatkowo mamy okazję pooddychać powietrzem z dużą ilością jodu, znajdującego się w morskiej bryzie. Podczas biegania bierzemy głębokie wdechy, przez co do naszego organizmu dostaje się większa ilość tlenu wraz z jego dodatkowymi składnikami (np. jodem). Szum fal, skrzeczenie mew relaksują, a bieganie na boso ma dodatkowe, prozdrowotne właściwości. Bieganie po plaży bez obuwia złuszcza martwy naskórek stóp niczym peeling w najlepszym salonie kosmetycznym. Dodatkowo masuje receptory, które znajdują się w stopach i odpowiadają za prace poszczególnych narządów.

Biegi po parku

Bieganie po parku daje nam wiele różnych możliwości. Po pierwsze zmienność terenu, możemy się poruszać zarówno po alejkach, czyli twardym podłożu, jak również po ścieżkach i łąkach, czyli po podłożu miękkim. Ponadto pozwala nam wybrać i zmieniać poziom terenu, biegamy po równej powierzchni lub po niewielkich przewyższeniach, na pagórkach. Warto również skorzystać z możliwości biegu po parkowych schodach, to świetne ćwiczenie na wzmocnienie mięśni nóg, poprawę kondycji i szybkiej utraty masy ciała. Obecność innych ludzi w parku motywuje i wprowadza nas w dobry nastrój, mamy bowiem poczucie przynależności do danej wspólnoty, jaką są spacerowicze. Ma to szczególne znaczenie dla osób samotnych.

Biegi uliczne

man-g91506ba0a_640Bieganie po ulicach miast nie jest korzystne dla naszego organizmu. Oczywiście lepiej biegać w takich warunkach, aniżeli w żadnych, aczkolwiek w każdym mieście znajdzie się choćby mały park, w którym warto potrenować. Brak korzyści związany jest przede wszystkim z zanieczyszczonym przez smog powietrzem, które przedostaje się do naszych płuc podczas biegania w znacznych ilościach. Ponadto biegi uliczne charakteryzuje poruszanie się po twardym podłożu, co jest związane z podwyższonym ryzykiem wystąpienia kontuzji i urazów. Zawodowi biegacze zamiast biegów po ulicach zalecają nam wyjście do siłowni ,na bieżnie. Da nam to ponoć większe korzyści prozdrowotne.

Zanim zaczniesz biegać, o tym pamiętaj

Zanim zaczniemy biegać musimy się odpowiednio przygotować. Dawniej panowało przekonanie, że wystarczy założyć dres, sportowe buty i już można wyruszyć przed siebie. Niestety, najczęściej kończyło się to słomianym zapałem i kontuzjami. Dlatego, jeśli myślimy o trenowaniu biegania na poważnie, planujemy przygotowanie się do maratonów biegowych, w pierwszej kolejności powinniśmy porozmawiać o tym z naszym lekarzem rodzinnym. To on powinien zdecydować, czy nie ma ku temu przeciwskazań zdrowotnych. Być może zaleci nam wykonanie podstawowych badań diagnostycznych.

Ponadto musimy pamiętać, aby treningi zawsze rozpoczynać od rozgrzewki, a potem od małej intensywności biegu i na krótkim dystansie, na przykład 30 minut co 2 dzień, truchtem po miękkim podłożu, aby zapobiec urazom. Tempo i dystans zwiększamy odpowiednio do naszego samopoczucia i możliwości. Jeśli podczas biegania odczuwamy zmęczenie powinniśmy odpocząć. Nie należy jednak w tym czasie stać, rozciągajmy się lub maszerujmy. Trening zawsze kończymy stretchingiem, który pozwoli nam popracować nad elastycznością naszych mięśni.

W czym biegać latem?

Pozostaje jeszcze pytanie, w czym biegać latem? Wszelkiego rodzaju ortaliony możemy schować głęboko do szafy. I wcale nie ze względu na to, że moda na nie zakończyła się już lata temu, ale przede wszystkim dlatego, że ten materiał „nie oddycha”. Powoduje więc nadmierne pocenie się i szybkie zmęczenie. Odzież jaką założymy na jogging powinna być wykonana z materiałów odprowadzających wilgoć i szybkoschnących. W zależności od tego, gdzie biegamy i jaka jest temperatura za oknem, może być ona z długim lub krótkim rękawem i nogawkami. Warto, abyśmy zwrócili również uwagę na obuwie do biegania. Najlepsze jest dedykowane konkretnie tej dyscyplinie sportu, ze względu na odpowiednią sprężystość podeszwy. Ponadto buty do biegania nie mogą nas obcierać, ani cisnąć. Nigdy nie biegajmy w obuwiu, które pierwszy raz zakładamy. Nasi dziadkowie mieli rację mówiąc, że każdą parę obuwia należy najpierw rozchodzić. Niestabilne, za ciasne lub za duże podczas biegania buty prowadzą do kontuzji i urazów.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję