Ekwipunek plażowy – o tym musisz pamiętać

Synoptycy zapowiadają fale upałów, które mają nadejść nad Polskę. Temperatura powietrza ma sięgać nawet 38 stopni Celsjusza. Wielu z Travellersów na ten czas zaplanowało pobyt nad morzem. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i o zaopatrzeniu się w odpowiedni ekwipunek plażowy. Co włożyć do torby plażowej? Podpowiadamy.
Podstawowy ekwipunek plażowy dla osoby dorosłej obejmuje duże ilości wody, krem do opalania, ochronę głowy i ręcznik. Może się więc wydawać, że nic więcej do szczęścia już nie jest potrzebne, a jednak bezdzietni turyści przyjeżdżają z wielkimi torbami. Co zatem się w nich znajduje?
Nie od dziś wiadomo, że polskie plaże to wystawa parawanów, które dawniej miały chronić przed wiatrem, a dziś wyznaczają „prywatny” teren wczasowiczów. Panuje w ten czas zasada, kto pierwszy ten lepszy. Pierwsze ogrodzenia stawiane są więc nawet o piątej rano. Choć nie popieramy tego procederu, to jednak uważamy, że pierwotna rola parawanu lub namiotu plażowego jest dość korzystna, dlatego warto zaznaczyć go na liście plażowego ekwipunku.
Kolejna rzecz, która powinna się w nim znaleźć to koc, na którym można się położyć. Wprawdzie pamiętamy czasy, kiedy nasi rodzice brali ten z kanapy, gruby i ciężki, aczkolwiek osobiście polecamy koc piknikowy, który łatwo złożyć, jest lekki i zajmuje mało miejsca w torbie. Alternatywą jest cienki pled polarowy, aczkolwiek musimy liczyć się z tym, że nawet delikatny podmuch wiatru sprawi, że nam on „odleci”.
Nie każdy z nas lubi leżeć przez cały dzień tak zwanym „plackiem” na kocu. Dużo wygodniejszą pozycję zapewnia leżak plażowy. W zależności od własnych preferencji mamy do wyboru leżaki aluminiowe i drewniane, rozkładane wyłącznie do pozycji siedzącej, jak i leżącej, długie i krótkie, z lnianym siedziskiem typu „hamak” lub z miękkim, dodatkowym wypełnieniem.
Alternatywą zarówno dla koca, jak i leżaka jest dmuchany materac plażowy. I tu również producenci przedstawiają nam szeroki wybór. Od tradycyjnych dmuchanych siłą płuc lub pompką, do tych nadmuchiwanych wiatrem. W przypadku pierwszej opcji taki materac możemy wykorzystać również do unoszenia się na wodzie.
W słoneczny i upalny dzień odrobinę cienia na plaży zapewni nam parasol plażowy. Współczesne ich wersje są kompaktowe, łatwo się je składa i rozkłada, ze względu na automatyczny mechanizm. Parasol będzie zbędny w przypadku, gdy zamiast parawanu zabierzemy namiot plażowy.
Lodówka turystyczna przydaje się, gdy planujemy całodniowy pobyt na plaży. Można w niej oziębić nie tylko napoje, ale również włożyć delikatne przekąski, które wymagają chłodnych warunków przechowywania, np. jogurty, czy chłodnik. Na plaży sprawdzą się lodówki turystyczne na wkłady, jako, że elektrycznych nie ma możliwości podłączenia do prądu.
Lodówka turystyczna może również posłużyć nam za schowek na pieniądze, klucze lub dokumenty. Inne jego wersje to na przykład zwinięty pampers lub książka, która zamiast kartek z treścią ma wykrojoną dziurę na cenne rzeczy. Schowek można również kupić. Dostępne są w formie sejfów, worków, pojemników na żel pod prysznic, a także w wersji tak zwanych „śledzi”, które wkopuje się w piasek.
Apteczka to podstawowy element ekwipunku każdego turysty, bez względu na to, czy wybieramy się na plażę, czy też w góry. Powinny się w niej znaleźć materiały opatrunkowe, tj. plastry i bandaże, a także opaskę elastyczną, nożyczki, środek dezynfekcyjny, krem do opalania z filtrem (dla dorosłych zalecane są min. 30 SPF), środek owadobójczy, jednorazowe rękawiczki, koc ratunkowy (przy przegrzaniu okrywa się poszkodowanego złotą stroną do ciała), maseczka do resuscytacji.
Ochronę oczu, przed słońcem, zapewnią nam na plaży dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne. O poszczególnych ich rodzajach oraz o tym, kiedy i jakich używać pisaliśmy tutaj. Przypomnijmy, że najlepiej wybierać te z filtrem 400, gdyż dają one gwarancję, że promienie UV nie uszkodzą nam wzroku.
Oprócz skóry i oczu w czasie upałów musimy chronić również naszą głowę. Przegrzanie jej może prowadzić do udaru cieplnego. Dlatego zalecane jest noszenie latem czapki, kapelusza, chustki. Najlepiej, gdyby były one wykonane z cienkiej bawełny, słomy lub lnu.
Nie możemy też zapominać o odpowiednim nawodnieniu. Dorosły człowiek powinien wypijać minimum 2 litry wody w ciągu dnia. W upalne dni, na plażę zaleca się zabierać jednak większą jej ilość. Nie wolno pić wody z morza, nie tylko ze wzlędu na zanieczyszczenia, ale również na zasolenie, z którego filtracją mogą sobie nie poradzić nasze nerki. Warto też pamiętać, że woda mineralna posiada wszelkie minerały, które organizm traci w nadmiarze podczas pocenia się. Powinniśmy też unikać kolorowych napojów i soków, ponieważ słodkie napoje wzmagają pragnienie.
Oprócz wody przydadzą się również przekąski. Choć w ciepłe dni nie chce się jeść, organizm potrzebuje kalorii. Nie muszą to być jednak fast food’y i ciężkie dania obiadowe. Wystarczą jogurty (o ile weźmiemy lodówkę turystyczną), owocowo – ziarniste batony, czy też musy owocowo – warzywne.
UWAGA! Przypominamy również, że w godzinach od 11 do 15 powinniśmy unikać przebywania na słońcu. Jeśli jednak mamy w planach spędzić na plaży cały dzień, to w tym czasie unikajmy kąpieli w morzu (w wodzie łatwiej o oparzenia słoneczne), zadbajmy o dodatkowe nawodnienie, załóżmy lekkie ubranie z długim rękawem oraz nakrycie głowy, pozostawajmy w cieniu parasola lub namiotu plażowego.