Ekspres Polski- polska gazeta wydawana na Majorce

28 lipca 2017
Hiszpania

W dobie internetu, kiedy wszystkie informacje można znaleźć w jednym miejscu, okazało się, że wydawanie polskich gazet na terenie Hiszpanii nie ma już sensu, bowiem nastąpił spadek ich czytelności. Ekspres Polski był jedną z gazet migracyjnych, która pojawiła się w formie papierowej, na Majorce, jako miesięcznik kulturalny.

Był on jednym z kilkunastu periodyków migracyjnych na terenie Hiszpanii, wydawanych w ciągu ostatnich 15 lat. Znajdowały się w nim zarówno wybiórcze informacje z Polski, jak również te dotyczące życia Polaków na wyspie. Jednym z felietonistów, których twórczość była zamieszczana w tej gazecie, był Tadeusz Drozda. Poruszał on tematy dotyczące Polski i wydarzeń z nią związanych, czyli między innymi bezrobocia, Rządu, wojska, ale także i historii naszego kraju. Co więcej, jego artykuły choć dotyczyły tematów bardzo kontrowersyjnych, to zawierały sporo elementów humorystycznych, charakteryzujących ten styl dziennikarski.

Ekspres PolskiOprócz felietonów w czasopiśmie można było znaleźć również inne rubryki, między innymi porady praktyczne, które miały pozwolić, Polakom mieszkającym na Majorce, poruszać się bezproblemowo po hiszpańskiej biurokracji i administracji, a także zaznajomić ich z placówkami, w którym mogą uzyskać potrzebną im pomoc, jak również kącik kulinarny, działy motoryzacja, sport czy galeria Michała Strugalskiego, absolwenta poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, który na swoich rysunkach potrafił w bardzo humorystyczny sposób ukazać sytuacje życia codziennego. W periodyku zamieszczano także wywiady, które zazwyczaj przeprowadzała sama redaktor naczelna czasopisma. Rozmowy prowadzone były zazwyczaj z polskimi emigrantami i dotyczyły ich życia na wyspie, sukcesów, porażek oraz drogi do osiągnięcia określonego celu. Ale był też wywiad z arystokratką Olgą Tyszkiewicz- Bestard oraz jej mężem, emerytowanym Konsulem USA na Majorce.

Analizując archiwalne numery czasopisma można wyciągnąć kilka wniosków dotyczących życia naszych rodaków w tym miejscu. Większość osób, które udzieliły wywiadów, była osobami młodymi, które świadomie wybrały to miejsce na swój Dom i założyły tu swoje biznesy, między innymi gabinet stomatologiczny, firmę transportową czy bar. Jak sami przyznawali, nigdy nie żałowali swojej decyzji o emigracji. Głównym powodem osiedlenia się w tym miejscu był ciepły klimat, a także otwartość do ludzi i zupełnie odmienny styl życia tutejszych mieszkańców. Majorka przez to stała się dla polskich emigrantów miejscem bardzo atrakcyjnym, w którym odnaleźli swoje małe Eldorado.

Ekspres Polski w głównej mierze poruszał życie Polaków na Majorce. Nie komentował natomiast ani wydarzeń politycznych ani gospodarczych, które miały miejsce na wyspie, jak również i w całej Hiszpanii. Znaleźć w nim można też było jednakże informacje o wyjątkowo atrakcyjnych miejscach turystycznych tego kraju, jak również przeredagowywane z innych źródeł (głównie polskich portali i serwisów informacyjnych) wiadomości dotyczące aktualnych wydarzeń w Polsce.

Na podstawie analizy archiwalnych numerów Ekspresu Polski

Beata Dymarska

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję