Dzień Dziecka – Top 10 pomysłów na to, aby dziecko na długo zapamietało ten dzień

Dzień Dziecka to jeden z najważniejszych dni w roku. Dlatego należy spędzić go tak, aby 1 czerwca dzieci mogły czerpać radość z życia, garściami. Musicie pamiętać, że maluchy są najsurowszymi recenzentami, na jakich moglibyście trafić. Przedstawiamy Wam top 10 pomysłów na to, aby Wasze pociechy na długo zapamiętały ten dzień.
Wizyta w Rodzinnym Parku Rozrywki
Dzień Dziecka w Rodzinnym Parku Rozrywki to z pewnością marzenie każdej naszej pociechy. Karuzele, Rollercoster, Diabelski Młyn, trampoliny, żjeżdżalnie, baseny, wahadła, kolejki górskie, pokazy ognia, ścianki wspinaczkowe, dmuchańce, poszukiwanie złota, strefy laserów, strefy iluzji , parki linowe, mini zoo, makiety dinozaurów – to nie jedyne atrakcje w takich miejscach. Można w nich spędzić cały dzień i nadal nie mieć dosyć. Dlatego oprócz stref zabawy w parkach rozrywki znajdują się również rozbudowane bazy gastronomiczne, w których można zjeść i odpocząć. Pobyt w tym miejscu nie tylko spowoduje, że będziecie się świetnie razem bawić, ale spędzicie też czas na aktywności fizycznej, na świeżym powietrzu.
Wizyta w ZOO
Nie ma chyba dziecka na tym świecie, które nie lubi chodzić do ZOO. Oglądanie zwierząt naszym pociechom z pewnością nigdy się nie znudzi. Lwy, małpy, tygrysy, żyrafy, hipopotamy za każdym razem robią na najmłodszych ogromne wrażenie. Dodatkowo z okazji Dnia Dziecka polskie Ogrody Zoologiczne szykują dla swych małych gości dodatkowe atrakcje. Oprócz otwartej bogatej bazy gastronomicznej, gdzie będzie można zjeść zarówno ciepły posiłek, jak i lody oraz gofry z dużą ilością bitej śmietany, w większości placówek zorganizowane będą rodzinne festyny. Choć i bez nich spacer po ogrodzie to niecodzienna atrakcja, którą pamięta się długo.
Wizyta w niecodziennym muzeum
Muzea to najmniej lubiane miejsca przez dzieci. Kojarzą się zazwyczaj z nauką historii. A gdyby tak zmienić myślenie naszych pociech? Są przecież muzea niecodzienne,niezwykłe, takie, w których możemy przenieść się do innego wymiaru. W Gdańsku zapraszamy Was do Galerii Starych Zabawek znajdującej się przy ulicy Piwnej 19/21. Znajduje się tam bogaty zbiór przedmiotów, którymi bawiły się dzieci w latach 1920-1989r. W Bydgoszczy Waszym dzieciom z pewnością spodoba się w Muzeum Mydła i Brudu, gdzie będą mogły samodzielnie wykonać własne mydło i zobaczyć, w jaki sposób dawniej myli się ich rówieśnicy. W Poznaniu nie można pominąć Rogalowego Muzeum, czyli Żywego Muzeum Rogala Świętomarcińskiego, w którym warto wziąć udział w warsztatach edukacyjnych i pokazach rogalowych. Muzeum Domków, Lalek, Gier i Zabaw to jedna z najchętniej odwiedzanych przez dzieci, placówek kulturalnych w Warszawie. Warto jednak pamiętać, że zostało ono przeniesieone z Pałacu Kultury na ulicę Podwale 15 do Pałacu Bazylianów, a wystawy czasowe na ul. Krzywe Koło 2/4 do Kamienicy Rogozińskiej. Kinomanów zapraszamy do Muzeum Dobranocek PRL-u w Rzeszowie, gdzie będziecie mogli opowiedzieć dzieciom o bajkach, które Wy oglądaliście wieczorami będąc dziećmi.
Skacząc na trampolinach
W większości dużych miast funkcjonują Parki Trampolin. To idealne miejsce na integrację dzieci z rodzicami i wspólne spędzenie czasu na aktywności fizycznej. Te miejsca gwarantują udaną zabawę zarówno małym, jak i dużym dzieciom, nie zapominając też o ich opiekunach. Głównymi atrakcjami tutaj są zróżnicowane trampoliny (tradycyjne, skośne, sportowe), możliwość zabawy w Gladiatorów, Jump Wall, baseny z gąbkami, tory ninja, ścieżki akrobatyczne, małpi gaj. Wszystkie one sprawią, że czas spędzony w tym miejscu będzie niezapomniany. Możecie skakać, turlać się, biegać, wspinać, robić salta, odbijać się od trampolinowych ścian – ograniczać Was będzie wyłącznie Wasza wyobraźnia i możliwości kondycyjne. To również idealne miejsce na spalenie nadmiaru dziecięcej energii i kalorii u dorosłych.
Rodzinny Festyn
Rodzinny miejski festyn to kolejna propozycja niskobudżetowa (tak, tak, wiemy, że wakacje i wydatki z nimi związane są tuż, tuż).W wielu miastach z okazji Dnia Dziecka Włodarze, Domy Kultury, Fundacje Dziecięce organizują festyny. To wspaniała okazja do spedzenia czasu i wspólnej zabawy na świeżym powietrzu. Na festynach dziecięcych z pewnością nie zabraknie zdrowych i niezdrowych przekąsek, tanecznej muzyki oraz atrakcji. Najczęściej są to malowanie buzi, pokazy dmuchania dużych baniek mydlanych, nauka pierwszej pomocy, przejażdżki kucykami, koncerty dla dzieci, konkursy, możliwość zabawy na dmuchańcach, pokazy taneczne, zajęcia sportowe i wiele innych. Z pewnością w takim miejscu nie będziecie się nudzić.
Dzień dziecka w wirtualnej przestrzeni
Wiemy, że wielu rodziców robi wszystko, aby ich dzieci, jak najmniej czasu spędzały w wirtualnej przestrzeni. My również wolimy podróżować w realu, ale… marzenia należy spełniać i właśnie po to jest Dzień Dziecka, a które dziecko odmówi wizyty w studio VR czyli w Centrum Wirtualnej Rzeczywistości? Dzięki specjalnym googlom, w jednej chwili możecie przenieść się do każdego miejsca na świecie i zwiedzić Luwr, pobawić się w Legolandzie, a nawet wcielić się w postać swojego ulubionego bohatera. Takie seanse trwają od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i w każdej chwili można je przerwać. Są w pełni bezpieczne i zapewniają ciekawą rozrywkę dla całej rodziny.
Podwieczorek z kotami
Wizyta w kociej kawiarni to opcja niskobudżetowa i nie wymagająca dużej ilości czasu. Na podwieczorek do tego miejsca możecie wybrać się po pracy i zajęciach w szkole. Sok, kawa, pyszne ciasto w towarzystwie kotów z pewnością będzie atrakcją dla małych miłośników tych zwierząt. Musicie jednak pamiętać, że w kocich kawiarniach obowiązują pewne zasady. Po pierwsze nie można do nich zapraszać dzieci młodszych niż 10 lat (w niektórych kocich kawiarniach, dla najmłodszych, czyli od 3, a w niektórych od 6 do 9 roku życia są organizowane specjalne zajęcia, można też przyjść z rodzicem wcześniej rezerwując miejsce), ponadto nie wolno budzić śpiących kotów, karmić tych zwierząt, nie można brać kotów na ręce i kolana, jeśli chcecie zrobić zdjęcie to bez lampy błyskowej. Z kotami można się bawić tylko zabawkami, które udostę pnia kawiarnia.
Na zwierzęcej farmie
Miłośnicy zwierząt z pewnością docenią dzień na zwierzęcej farmie. To miejsca bardzo popularne w ostatnim czasie. Duża ilość gospodarstw rolnych i agroturystycznych przekształciła bowiem część swojej powierzchni w miejsca przyjazne zwierzętom i dzieciom. Atrakcje, jakie czekają na maluchy, na zwierzęcych farmach, to przede wszystkim bliskie spotkania ze zwierzętami wiejskimi, a także strusiami. Wasze pociechy między innymi będą mogły się bawić z psami, kotami, królikami, jeździć na kucykach, spróbować wydoić krowę lub kozę, nakarmić strusia. Nauczą się szacunku do zwierzątb, zobaczą skąd się biorą warzywa i owoce w supermarketach, jak się je uprawia. W niektórych miejscach organizowane sa też warsztaty np. wyrabiania masła czy pieczenia chleba.
Wyprawa w kosmos czyli wycieczka do Planetarium
Wycieczka do Planetarium to połączenie zabawy z nauką. Jedną z największych atrakcji w tym miejscu dla dzieci jest trwający kilkadziesiąt minut pokaz astronomiczny. Dzięki specjalnym projektorom i kopule, na której wyświetlany jest seans, można podziwiać całe niebo i wszystkie jego konstelacje, a także aż 6500 gwiazd, fazy księżyca, zaćmienia. Pokaz w Palnetarium to wycieczka w kosmos, którą z pewnością docenią dzieci już od 4 roku życia. Ponadto w Planetariach dostępne są również wystawy tematyczne, na których Wasze pociechy będą mogły na przykład zobaczyć, jak wygląda prawdziwy skafander astronauty.
Planetarium znajdziecie między innymi w Toruniu, w Centrum Kopernika w Warszawie, w Olsztynie, Grudziądzu, Chorzowie i Łodzi.
Dzień Dziecka w domu nie musi być nudny
W tym roku pierwszego czerwca wypada w środę. Nie każdy rodzic ma możliwość wzięcia dnia urlopu, aby od rana spędzać czas ze swoimi pociechami w rodzinnym parku rozrywki. Jeśli jesteście takimi rodzicami lub szukacie pomysłu niskobudżetowego, gdyż akurat oszczędzacie na wakacyjny wyjazd, możecie urządzić Dzień Dziecka w domu. Wystarczy kilka pomysłów i trochę Waszego zaangażowania, aby 1 czerwca pozostał niezapomniany. Do takich będzie należał wieczór:
- z grami planszowymi,
- wspólny maraton bajkowy przy popcornie i soku owocowym,
- mini sesja zdjęciowa w Waszym wykonaniu, na przykład podczas spaceru w parku, na plaży, czy na lodach w mieście
- domowe zajęcia z sensoplastyki – za pomocą barwników spożywczych, dzień wcześniej, pomaluj makaron, do tego przygotuj różnego rodzaju kasze, mąki, wodę, barwniki spożywcze, spożywcze olejki aromatyczne, rozłóżcie folie na podłodze w kuchni, na balkonie, na trawie na podwórku i… bawcie się,
- wspólne przygotowanie elganckiej kolacji – wspólne gotowanie łączy pokolenia, warunek koniecznie przygotujcie potrawy, ktore zaproponują Wasze dzieci. Dajcie im też pole do własnej inwencji,
- zabawa piniatą – możesz ją wykonać wcześniej samodzielnie. Uderzanie piniaty, aby ją rozwalić i sprawdzić, co jest w środku (zazwyczaj słodycze, ale możesz włożyć balony, mini-pieczątki, klocki lego itp.) to marzenie każdego dziecka, i małego, i dużego,
- bal z innymi dziećmi – dziecięcy bal przygotowany wraz z rodzicami z sąsiedztwa, z tortem i wspólnymi zabawami z pewnością także na długo pozostanie w pamięci Waszych pociech.