Dlaczego statki pływają?

26 lipca 2021
sunrise-1014712_640

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego statek unosi się na wodzie, skoro zabiera ze sobą czasem nawet tysiące pasażerów oraz spory ich ekwipunek? Przecież pod ciężarem kilkuset ton, powinien wręcz zatonąć, a on sunie po morskich falach niczym piórko. Zajrzyjmy zatem pod podkład i kadłub różnych rodzajów łodzi.

yachts-5971866_640Łodzie dzieli się najczęściej ze względu na napęd, stateczność, zastosowanie, ilość oraz strukturę kadłubów. Budową łodzi zajmują się szkutnicy, a pierwsze statki powstały w czasach starożytnych.

Rodzaje łodzi

Ze względu na napęd wyróżnia się łodzie:

 • mechaniczne- np. łodzie motorowe
 • wiosłowe- np. kajaki
 • żaglowe- np.żaglówki
 • żaglowo- motorowe- np. jachty

Biorąc pod uwagę stateczność łodzi, wyróżnia się jachty:

 • mieczowe- nie posiadają balastu, a tak zwaną płetwę
 • balastowe- balast pełni rolę obciążenia
 • mieczowo-balastowe

Mając na uwadze zastosowanie łodzi można wyróżnić:

 • turystyczne
 • szkoleniowe
 • ratunkowe
 • regatowe
 • rozpoznawcze
 • rybackie
 • wioślarskie
 • robocze
 • ratownicze

Szkutnictwo

boat-207129_640Może się wydawać, że szkutnictwo jest zawodem już zapomnianym. Nic bardziej mylnego. Nadal poszukiwani są dobrzy fachowcy w tym zawodzie. Tym bardziej, że dwa lata temu ze szkół zawodowych zniknął profil kształcący tych fachowców. Obecnie uczą się monterzy.

Szkutnicy zajmowali i zajmują (ci pozostali) się nie tylko budową różnego rodzaju statków, ale także ich renowacją oraz naprawą, a nazwa szkutnik wywodzi się od szkuty, czyli małego, żaglowego, średniowiecznego statku jednomasztowego.

Budowa łodzi

Jak zbudowany jest:

 • jacht- główne części, z których zbudowana jest ta jednostka pływająca to z przodu dziób, z tyłu rufa, po bokach prawa i lewa burta. Od rufy odchodzi kokpit, a od dziobu maszt. Warto zaznaczyć, że jachty mają różne rodzaje kadłuba. Podzielone są one ze względu na kształt na płasko-, okrągło- i skośnodenne.
 • Motorówka- jednym z głównych elementów łodzi motorowej jest silnik, który ją napędza. Może być on elektryczny, choć częściej spotyka się spalinowy. Zamontowany na stałe bądź zdejmowany, czyli tak zwany przyczepny. Głowne elelmenty motorówki to rufa, dziób, kadłub, burta i tak zwaną sterówka. Mogą posiadać kabinę, ale nie muszą.
 • Statek pasażerski- w tym przypadku najczęściej pojawia się pytanie dlaczego on pływa, skoro zabiera ze sobą często setki a anwet tysiące pasażerów oraz ich ekwipunek. Otóż statki posiadają dużą wyporność. Działa tu prawo Archimedesa. Ponadto tego typu jednostka pływająca ma dużą powierzchnię, przez co jej ciężar jest równomiernie rozłożony, a dodatkowo jest w środku pusta.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję