Czy zamkną niebo nad Polską?

24 kwiecień 2022
airplane-983991_640

Jeśli zaplanowałeś lot po 1 maja, może się kazać, że zostanie on odwołany. Pomimo prób dojścia do porozumienia pomiędzy kontrolerami lotów a zarządem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej nadal istnieje duże ryzyko zamknięcia nieba nad Polską.

Europa zamyka niebo nad Polską

Pomimo iż niedziela jest z reguły dniem wolnym, to jednak nie dla wszystkich zawodów. Dla kontrolerów lotów jest to dzień jak każdy inny. To jeden z powodów, dla którego zasiedli dziś z kierownictwem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej do rozmów. Drugi jest znacznie poważniejszy. Już 1 maja może zostać, potocznie mówiąc, zamknięte niebo nad Polską. Co to oznacza? Nad naszym krajem nie będą mogły latać żadne samoloty. Brak kontrolerów lotów na stanowiskach stwarza bowiem ogromne ryzyko licznych katastrof powietrznych. Europol wraz z Komisją Europejską wydały już oświadczenie, że jeśli obie strony nie dojdą do porozumienia, od 1 maja zostaną wdrożone procedury zawieszające zarówno loty z, jak i do Polski, a także nad nią.

O co ten konflikt?

couple-5422795_640Przyczyną paraliżu lotniczego w Polsce jest konflikt pomiędzy kierownictwem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej a kontrolerami lotów, których zatrudnia. I właśnie warunki zatrudnienia stały się kością niezgody pomiędzy tymi dwoma grupami, bowiem tak jak w czasie pandemii obniżka płac była zrozumiała i dotyczyła pracowników w całym naszym kraju, w różnych przedsiębiorstwach, tak dla kontrolerów lotów niezrozumiałe jest, dlaczego po jej ustaniu mieliby nadal zarabiać o 15 tysięcy zlotych brutto mniej, niż mają zawarte w umowach, które notabene PAŻP obecnie postanowiła zmienić na niekorzyść swych pracowników. Kontrolerzy protestują także przeciwko pojedynczym dyżurom, co jest zrozumiałe, jako że ponoszą oni na nich pełną odpowiedzialność za tysiące osób znajdujących się zarówno w powietrzu, jak i na ziemi.

Na czym polega praca kontrolerów ruchu lotniczego?

Stanowisko kontrolera ruchu lotniczego to jeden z najbardziej odpowiedzialnych zawodów na świecie. W Polsce na te stanowiska, rekrutacja odbywa się co dwa lata i jest bardzo wyczerpująca, składa się bowiem aż z 4 etapów. Wymagania jakie stawiane są przed przyszłymi pracownikami PAŻP to: wykształcenie średnie, biegła znajomość języków polskiego i angielskiego, porawna dykcja, brak karalności, bardzo dobry stan zdrowia, a także odporność na stres i umiejętność wspólpracy. To jednak nie wszystko, po pozytywnym przejściu rekrutacji, kandydat musi przejść prawie dwuletnie szkolenie.

Do obowiązków kontrolerów lotów należy między innymi:

  • Kierowanie ruchem lotniczym nad Polską
  • Wydawanie zezwoleń na start i lądowanie samolotu
  • Wydawanie zezwoleń na zmianę kierunku lotu
  • Wydawanie zezwoleń dotyczących zmiany prędkości samolotu
  • Wydawanie zezwoleń na zmianę wysokości samolotu

Dotychczasowe zarobki kontrolerów lotów, oferowane w umowach, opiewały na kwoty brutto około 45 tysięcy złotych miesięcznie. Obecnie wynosza one prawie 15 tysięcy mniej.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję