Czy Święty Mikołaj istnieje, czyli kto przynosi dzieciom prezenty?

18 listopad 2021
santa-claus-ga688c672e_640

Odpowiedź na pytanie kto przynosi dzieciom prezenty w Boże Narodzenie, mogłaby wydawać się prosta. Święty Mikołaj. Aczkolwiek nie w każdej części naszego kraju dzieci wierzą w Mikołaja. Spora część z nich nie wie o kim mowa, bowiem prezenty pod choinkę podkłada Gwiazdor, Dziadek Mróz, Gwiazdka, a nawet Dzieciątko Jezus. Czy zatem święty mikołaj istnieje i skąd wzięła się jego legenda?

Święty mikołaj to dziwny człowiek, swoje święto obchodzi w różnych dniach, w różnych krajach. W Polsce Mikołajki obchodzi się 6 grudnia, w Holandii i Belgii 5 grudnia, w Syrii 1 stycznia. W wielu częściach świata przyjęło się, że to właśnie on przynosi dzieciom świąteczne prezenty. Jednakże są maluchy, które nigdy o nim nie słyszały, lub jest dla nich jeszcze jednym świętym, o którym uczy się na religii. Bożonarodzeniowe podarki zostawiają bowiem inne postacie, na przykład czarownica, wielbłąd, gwiazdka, Gwiazdor. Co więcej dzieje się tak nie tylko na świecie, ale także i w Polsce. Niby w naszym kraju panuje jedna kultura, jednak tradycja, jedna religia, ale mimo wszystko co region to inne zwyczaje.

Kto rozdaje bożonarodzeniowe prezenty na świecie?

new-year-g3fc103159_640Co kraj to obyczaj. Pomimo, iż w wielu krajach dominuje chrześcijaństwo to tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia są zupełnie różne. Jeszcze inaczej jest w krajach, gdzie wyznawana jest inna religia niż nasza. Miliony dzieci na świecie wierzy w świętego mikołaja, którego wypromował koncern Coca-Cola. Święty zostawia prezenty zazwyczaj w wigilijny wieczór. Podarki rodzina odpakowuje wówczas albo po wigilijnej wieczerzy (Europa) albo w poranek pierwszego dnia świąt (Stany Zjednoczone). Mikołaj zazwyczaj zostawia prezenty pod pięknie ustrojonymi choinkami, ale w niektórych domach wkłada je też do butów, w skarpety zawieszone nad kominkiem oraz pod poduszkę. Święty ma różne nazwy. Mówią na niego Mikołaj, Nicolas, Gwiazdor, Santa Claus. Postać jest jednak jedna. To tęgi starzec, z długą, białą brodą i wąsami, ogromnym brzuchem i szerokim uśmiechem. Ubrany jest na czerwono, w czapce zakończonej białym pomponem, w długich, czerwonych śniegowcach. Na nosie obowiązkowo okulary. Skąd się wziął święty mikołaj? Nawiązuje on do postaci biskupa Mikołaja z Miry, z III wieku, który cały majątek rozdał ubogim.

Ale jak już wspomnieliśmy, mikołaj, to nie jedyna legendarna postać przynosząca dzieciom świąteczne prezenty. U naszych południowych sąsiadów, czyli na Słowacji oraz w Czechach, podarki zostawia Dzieciątko, czyli mały Jezusek. We Włoszech są jeszcze rodziny, które podtrzymują dawną tradycję, kiedy to zamiast mikołaja wizytę w domach, w nocy z 5 na 6 grudnia, składała Befana, czyli złośliwa wróżka o szkaradnym wyglądzie. W Hiszpanii prezenty w styczniu rozdają dzieciom Trzej Królowie, w Szwecji, w połowie listopada, niespodziankę wraz z zagadką do skarpety wkłada troll. W Rosji dzieci odwiedza Dziadek Mróz, który i w Polsce był popularny, w czasach komunizmu. W Holandii dzieci zaś wypatrują postać podobną do mikołaja, ale nazywająca się Sinterklaas. Wraz z nim podróżuje jego czarnoskóry pomocnik Zwarte Piet.

Polscy darczyńcy

angel-ged45a8dba_640Również w Polsce nie wszystkie dzieci wierzą w świętego mikołaja. Świąteczny darczyńca przybiera różne postacie i nazwy. Na Śląsku podarunki rozdaje Dzieciątko Jezus, Gwiazdka i Aniołek, na Kaszubach i Kujawach, jak również w Wielkopolsce- Gwiazdor, a na Podkarpaciu i w Małopolsce- Aniołek. Dziadek Mróz odszedł w zapomnienie.

Beata Smoter

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję