Cypr – wyspa bogini Afrodyty

4 sierpień 2015
Cypr - Wyspa Bogini Afrodyty

Cypr jest wyspą leżącą w basenie Morza Śródziemnego, w jego północno-wschodniej części. Znajduje się na południe od Turcji. Jest to największa wyspa na Morzu  Śródziemnym. Zgodnie z mitycznymi opowieściami Afrodyta narodziła się wynurzając się z morskiej piany u brzegu Cypru.

Do brzegu przypłynęła muszlą zaprzęgniętą w delfiny. Afrodyta jest nie tylko boginią piękna i miłości, ale również opiekunką żeglarzy. Jeśli podczas pobytu na wyspie w miejscu narodzin Afrodyty znajdziesz kamień w kształcie serca, znajdziesz też miłość swojego życia. Bogini wyłoniła się z morskiej toni w pobliżu Pafos i tam w pobliżu Skał Afrodyty należy szukać szczęśliwego kamienia. Według innej legendy opłynięcie skał podczas pełni księżyca czyni człowieka o rok młodszym. Legendy o Afrodycie sprawiają, że Cypr jest owiany mgiełką mistycyzmu, ale przyciąga nie tylko osoby, które pragną się zakochać. Na wyspie przez ponad 300 dni w roku świeci słońce. Na turystów czeka mnóstwo atrakcji: plaże i ciepłe morze, a do tego dogodne warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu oraz możliwość nurkowania. Wioski i nowoczesne kurorty roztaczają niezmienny urok, a kontakt z gościnnymi mieszkańcami kultywującymi tradycję staje się niezapomniany. Ulotne chwile na wyspie warto kontemplować popijając jedno z lokalnych win. Commandaria jest wybornym winem deserowym i jednym z najstarszych win na świecie.

Nie lada gratka dla nurków

Na Cyprze jest około 20 ośrodków nurkowania, w których można rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem lub podszkolić swoje umiejętności i zdobyć licencję. Wypady na nurkowanie są organizowane na różnych stopniach zaawansowania. Największą atrakcję stanowi wrak statku Zenobia oddalony o ok. 1400 m od miejscowości Larnaka. Szczątki szwedzkiego promu spoczęły na dnie Morza Śródziemnego podczas dziewiczego rejsu w 1980 roku. Niesamowite wrażenia czekają w rezerwacie ryb Akriori, ponieważ podczas nurkowania można karmić z ręki takie gatunki jak graniki, okonie i leszcze, a na dodatek obserwować ośmiornice. Nurkowanie jest możliwe przez cały rok. W okolicach półwyspu Akamas oczom ukazuje się najbarwniejsza rafa koralowa Morza Śródziemnego. Mieszkańcami okolicznych wód są żółwie morskie. Miłośnicy bajecznych podwodnych krajobrazów będą usatysfakcjonowani również nurkowaniem w pobliżu Agia Napa, Protaras i Paralimni, ponieważ znajdują się tam podwodne groty i jaskinie.

Nikozja – historyczne miasto pełne zabytków

Nikozja jest stolicą Cypru. Pomimo braku uznania ze strony całego świata jest podzielona na dwie strefy: grecką i turecką. Jednak bez względu na podział całe miasto i cała wyspa jest członkiem Unii Europejskiej. Nikozja stała się stolicą wyspy już w XI w. n.e.. Mur Wenecki otaczający centrum miasta pochodzi z XVI w.. Uwagę przykuwa Brama Famagusty, w której urządzono Miejskie Centrum Kultury. Posąg Afrodyty z Soli można zobaczyć w Muzeum Cypryjskim, gdzie znajdują się też inne starożytne i neolityczne zabytki. Kolejna zabytkowa brama to Kyrenia. Do najstarszych zabytków należy średniowieczny dwór Kasteliotissa.

Buyuk Han jest typowo turecką budowlą z meczetem, która powstała jako miejsce zakwaterowania dla handlarzy podróżujących ze swoimi towarami. Turyści nie tylko mogą zwiedzić budowlę, ale również przysiąść w jednej z kawiarenek, gdzie są serwowane tureckie specjały i odbywają się pokazy kulturalne. Godny uwagi jest meczet Selimiye i klasztor Krykkos. Meczet Arabahmet posiada wspaniałą architekturę pochodzącą z XVII w., ale najważniejszym faktem jest to, że jest miejscem, w którym znajduje się kosmyk włosów Proroka. Zwiedzanie Nikozji nie będzie pełne, jeśli nie odwiedzimy Notre Dame de Tyre czyli XIV-wiecznego monasteru. Cypryjskie Muzeum Historii Naturalnej obrazuje różnorodność świata roślin i zwierząt oraz zawiera kolekcję minerałów. Łącznie mieści 2500 eksponatów.

Larnaka o starożytnych korzeniach

Larnaka jest nowoczesnym kurortem, ale w jej centrum pozostały ślady starożytnego państwa-miasta Kition. Właśnie stąd pochodził grecki filozof głoszący stoicyzm – Zenon z Kition. Cerkiew św. Łazarza powstała w miejscu jego grobu. Jednym z najważniejszych miejsc świętych islamu jest meczet Hala Sultan Tekke. Piękną budowlą jest Klasztor Stavrovouni, do którego wstęp mają niestety tylko mężczyźni. Wznosi się ponad miastem na skalistym szczycie. Słone jezioro w Larnace jest rezerwatem przyrody, w którym występuje unikalna i flora. Nad jeziorem bytują tysiące ptaków, a wokół roztaczają się przepiękne krajobrazy. Wybrzeże zachęca do wypoczynku malowniczymi plażami, nadmorską promenadą z palmami i licznymi kawiarniami oraz tawernami.

Limassol dla amatorów sportów wodnych

Długie plaże Limassol to jedna z wielu atrakcji miejscoLimassol - uliczkawości. Przede wszystkim jest to stolica sportów wodnych, w której bez trudu można wypożyczyć sprzęt. Dostępne są nawet jachty i katamarany. Teren wypełniają winnice, które zapraszają do zwiedzania i degustacji lokalnych win.

Pafos ze Skałą Afrodyty

Pafos jest miastem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zadecydowały o tym zabytki pochodzące z różnych epok: starożytne Grobowce Królewskie i bizantyjski zamek. Park Archeologiczny Kato Pafos odkrywa przed zwiedzającymi kamienne bloki stanowiące pozostałości po szlacheckich willach i malownicze mozaiki. Najpiękniejsze z nich zachowały się w Domu Dionizosa. Do Pafos przyciąga przede wszystkim miejsce, z którego wyłoniła się bogini Afrodyta – Petra Tou Romiou, które jest znane jako Skała Afrodyty. Warto udać się też do Świątyni Afrodyty w wiosce Kouklia oddalonej od Pafos o 14 km.

Zobacz także
Wynajem samochodów Cypr

 

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję