Covid-19. Polska. Koniec maseczek i kwarantanny

31 marzec 2022
corona-5035180_640

To już pewne. Od 28 marca koniec z maseczkami i kwarantanną w Polsce. Rozpoczynamy życie sprzed pandemii, ale czy jeszcze potrafimy? Decyzja Rządu została ogłoszona przez Ministra Zdrowia 24 marca. Dzień później weszło w życie Rozporządzenie.

Koniec maseczek i kwarantanny

W czwartek, 24 marca 2022 roku, polski minister zdrowia, Adam Niedzielski, podał do wiadomości publicznej, że od poniedziałku, 28 marca br., zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek oraz poddawanie się kwarantannie przy wjeździe do naszego kraju. Już w zeszłym tygodniu można było usłyszeć pierwsze zapowiedzi Rządu dotyczące zakończenia pandemii, jednakże podejrzewano, że Rozporządzenie wejdzie w życie dopiero 1 kwietnia. Nie wiadomo też było, jak dużo restrykcji związanych z pandemią Covid- 19 zostanie zniwelowanych.

Decyzja Rządu nie oznacza jednak, że o zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej możemy całkowicie zapomnieć. Maseczki nadal trzeba będzie zakładać w Zakładach Opieki Zdrowotnej, czyli przychodniach, prywatnych gabinetach lekarskich i szpitalach, aż do końca kwietnia. Ponadto zalecane jest, aby zasłaniać noc i usta w miejscach, w których trudno będzie utrzymać dystans społeczny, na przykład na koncertach czy w środkach transportu publicznego. Oczywiście zalecenie to nie nakaz, więc decyzja będzie należała w tym przypadku do obywateli. Aczkolwiek, w szkołach o konieczności noszenia maseczek przez nauczycieli, pracowników i uczniów, będą decydowali ich dyrektorzy.

coronavirus-g93f509718_640Rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące zniesienia restrykcji związanych z Covid-19, zostało opublikowane 25 marca 2022. Dotyczy ono także uchylenia obowiązku kwarantanny po przyjeździe do kraju oraz wykonywania testów i poddawania się izolacji, w przypadku pozytywnych ich wyników. Od 28 marca o konieczności wykonania testu na Covid-19 będzie decydował lekarz rodzinny. W przypadku zakażenia wystawi on pacjentowi zwolnienie lekarskie i zdecyduje o konieczności odbycia izolacji. Nie będzie już nakładania kwarantanny przez Sanepid i kontroli policji.

Czy to już koniec pandemii Covid-19?

Minister Niedzielski kilkukrotnie w ostatnim czasie podkreślał, że zniesienie większości restrykcji, nie oznacza ogłoszenia końca pandemii Covid-19. Podjęte decyzje związane są ze spadkiem liczby zakażeń, nabytą odpornością społeczeństwa na koronawirusa, ze względu na szczepienia i/lub przechorowanie, a także poprawą sytuacji w polskich szpitalach i mniejszą ilością zgonów. Rozważane jest, w kwietniu, zniesienie stanu pandemii i wprowadzenie stanu zagrożenia epidemiologicznego.

Czy potrafimy jeszcze żyć jak przed pandemią Covid-19?

Pandemia wirusa Covid-19 spowodowała wielkie zawirowania na całym świecie. Wielu ludzi porównywało konieczność noszenia maseczek do kagańców dla psów. Wielu nie umiało zaakceptować faktu, że państwa zamknęły swe granice, aby nie rozprzestrzeniać wirusa, przez co nie było możliwości swobodnego podróżowania. Wprowadzane coraz bardziej bezwzględne restrykcje powodowały, że wśród ludności narastała panika i lęk, potęgowane przez coraz większą liczbę zachorowań i zgonów. Nakaz noszenia maseczek i brak możliwości swobodnego przemieszczania się po świecie to najmniej dotkliwe obostrzenia, jakie zostały na nas nałożone. Limity ilości osób w sklepach, zamknięcie wielu dziedzin gospodarki, brak możliwości spotykania się w grupach, spowodowały przykre i bardzo dotkliwe konsekwencje ekonomiczne, przede wszystkim dla turystyki, sportu, gastronomii oraz transportu. Społeczeństwo podzieliło się na tych, którzy z pokorą znosili kolejne rozporządzenia i na tych, co się buntowali i wszędzie widzieli spisek. Także w kwestii szczepień.

corona-5008824_640Niestety, jak podają psychologowie, ponad dwa lata restrykcji, życia z wielkim znakiem zapytania, kiedy to się skończy, czy ja i moi bliscy przeżyjemy zakażenie, kontrole policji w domu podczas kwarantanny, miały niebagatelny wpływ na naszą psychikę. Wiele osób nie będzie umiało bez strachu wrócić do poprzedniego życia. Wiele osób będzie też musiało poradzić sobie z bakteriofobią i wirusofobią, która powstała u nich podczas pandemii.

Mimo to duża część ludności, zarówno w Polsce, jak i na świecie, z radością przyjęła do wiadomości fakt, że znowu będzie mogła swobodnie podróżować, bez ograniczeń.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję