COVID-19. Czy maseczka Cię ochroni?

28 luty 2021
mask-5503418_640

Rządowe restrykcje zabraniają obecnie noszenia samych przyłbic, oraz zasłaniania ust i nosa za pomocą bandan, chust i szalików. Obowiązkowa stała się maseczka. Czy  chroni ona przed COVID-19? Jaką maseczkę wybrać, aby była jak najbardziej skuteczna?

Nowe obostrzenia

W środe, 24 lutego, o godzinie 15.00 odbyła się kolejna Rządowa konferencja, z udziałem Ministra Zdrowia, Adama Niedzielskiego. Spotkanie z mediami trwało prawie 50 minut, przedstawiono na nim nowe obostrzenia związane z kolejnym wzrostem zakażeń koronawirusem. Według Ministra oraz jego rządowych kolegów, nadchodzi do nas trzecia fala COVID-19. Niedzielskiego podczas koferencji wsparli szef MSZ oraz krajowy konsultant epidemiologii Profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz.

mask-5503418_640Do środy trwały spekulacje czy nadal będzie można nosić bawełniane maseczki, czy zostanie nakazane zaopatrywanie się w chirurgiczne ich wersje. Scenariusz ten był bowiem bardzo realny. Jak się okazało, zabroniono tylko zakrywania twarzy szalikami, bandanami, chustami, kominami oraz samymi przyłbicami. Maseczki bawełniane są dopuszczalne, tak samo jak zwykłe maseczki jednorazowe, aczkolwiek Profesor Paradowska-Stankiewicz wyraziła jasno swoje stanowisko, najskuteczniejsze są jednorazowe maseczki chirurgiczne. Jeśli chodzi o przyłbice, można je stosować jako dodatkowy środek ochronny, zawsze wraz z maseczką.

Szacuje się, że obecnie zapadalność na COVID-19 jest na poziomie 12 tysięcy. Dlatego mowa jest o trzeciej fali koronawirusa. Co więcej, można mówić, że atakuje nas jego brytyjska, zmutowana wersja, która ponoć jest jeszcze gorsza, niż ta pochodząca z Wuhan.

Inne obostrzenia zapowiedziane przez Niedzielskiego to obowiązek kwarantanny dla osób, które przekraczają granice z Polską od strony Czech i Słowacji, chyba,że zostanie na granicy przedstawiony aktualny, czyli nie starszy niż z ostatnich 48 godzin, negatywny test na COVID-19. Przypomnijmy, że musi być on wykonany z wymazu.

Jako, że największą zachorowalność obserwuje się w województwie warmińsko-mazurskim, tam właśnie po raz kolejny wprowadzono lockdown, zamknięto szkoły i rozpoczęto zdalne nauczanie, nieczynne są ponownie galerie handlowe, hotele, kina, muzea i teatry. Reszta kraju może funkcjonować jak do tej pory.

Nowe obostrzenia mają obowiązywać od soboty, 27 lutego.

Rodzaje maseczek i ich funkcje

Na rynku dostępne są różne rodzaje maseczek. Każdy ich rodzaj ma inne funkcje i przeznaczony jest do innej ochrony. Jedne mają zastosowanie antypyłowe, inne antysmogowe, a jeszcze inne mają chronić przed wirusami. Dlatego nie powinno się ich stosować wymiennie. Dobierz odpowiednią maseczkę do swoich potrzeb. Pamiętaj jednak, że maseczka nie uchroni Cię przed żadnym wirusem. Jej zadaniem jest ochrona innych, przed wydobywającymi się z Twoich ust i nosa kropelkami śliny i wydzieliny. Zatem, zakładając maseczke chronisz innych.

Najpopularniejsze i najpowszechniejsze obecnie są maseczki bawełniane, które można w kilka minut uszyć sobie samemu, ze starej bawełnianej podkoszulki i gumki. Dostępne są jednowarstwowe, które tak naprawdę nie dają żadnej ochrony, oraz dwu i trzy warstwowe. Te ostatnie posiadają w specjalnej kieszonce wymienny filtr. Maseczki trzywarstwowe są rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia WHO. W sklepach można też spotkać bawełniane maseczki z jonami srebra. Ich zadaniem jest działanie antybakteryjne, jak również pleśnio- i grzybobójcze. Maseczki bawełniane są wielokrotnego użytku. Należy je prać w temperaturze minimalnej wynoszącej 60 stopni.

mask-5503421_640Maseczki z filtrami Hepa są stosowane jako ochrona przeciwpyłkowa. Jednakże w  odróżnieniu od masek z filtrem z aktywnego węgla, który ma działanie antysmogowe, zabezpieczają także przed wirusami, bakteriami i grzybami. Oznaczone są symbolami N95 lub N99, które mówią o tym, że mają 95 lub 99 procent skuteczności.

Zwykłe maseczki jednorazowe są ogólnodostępne. Można je kupić już nawet za kilkadziesiąt groszy za sztukę, w sklepach, aptekach, stacjach benzynowych, kioskach. Są trzywarstwowe i zatrzymują na sobie kropelki śliny. Problem w tym, że po każdym ich użyciu należy je wyrzucać, a wychodząc z domu za każdym razem brać nową. Ponadto, tak jak maski chirurgiczne, szybko wilgotnieją, przez co należy je często wymieniać. Te ostatnie, nawet co kilkanaście minut. Wtedy mają swoją skuteczność. Należy jednak zaznaczyć, że nie są to maseczki antywirusowe. Ich zadaniem jest ochrona przed drobinkami śliny zawierającej wirusy.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję