Co zrobić, gdy wpadniesz w poślizg

4 stycznia 2020
driving-1461864_640

Zima to czas śniegu i lodu. Oszronione ulice stwarzają jednak wiele niebezbieczeństw. Szczególnie dla kierowców. O poślizg nietrudno. Należy zatem wiedzieć nie tylko jak mu zapobiegać, ale także co zrobić, gdy już w niego wpadniesz. Dzięki temu zapewnisz bezpieczeństwo sobie, pasażerom oraz pieszym.

Co zrobić, gdy wpadniesz w poślizg

car-904821_640Poślizg samochodu na oblodzonej drodze jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Wiąże się on nie tylko ze znacznym uszkodzeniem pojazdu, ale przede wszystkim z możliwością utraty zdrowia i życia przez kierowcę, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego, zarówno mobilnych jak i pieszych. Co zrobić, gdy jednak nie uda Ci się jemu zapobiec? Jak wyjść z poślizgu bez szwanku?

Poślizg mogą tworzyć dwie sytuacje, pierwsza to kiedy przyczepność do drogi stracą przednie koła (podsterowność), druga gdy przyczepność do podłoża straci os tylna (nadsterowność). Najczęściej do tego typu sytuacji dochodzi, gdy jedziesz z nadmierną prędkością po oblodzonej drodze, i co gorsze nie zredukujesz jej odpowiednio wchodząc w zakręt. Pierwszym objawem poślizgu jest gdy czujesz, że „zarzuca Ci autem”, dodatkowo masz luz w układzie kierowniczym (i nie jest spowodowany on usterką, która dyskwalifikuje auto z jazdy) oraz tracisz panowanie nad samochodem. Uwaga, w tym momencie, który jest dla wielu kierowców bardzo stresujący, nie możesz wpaść w panikę. Musisz wziąć się w garść i zrobić wszystko, aby odzyskać panowanie nad sytuacją.

Kiedy przyczepność straci przednia oś, wtedy powoli zredukuj prędkość i delikatnie wyprostuj koła. Trudniejsza sytuacja następuje, gdy przyczepność do podłoża traci oś tylna. Wtedy powinieneś skręcić kierownicą koła w przeciwną stronę, w „którą Ci zarzuciło tył”. Gwałtowne hamowanie, którego dopuszcza się wtedy znaczna ilość uczestników ruchu drogowego, stwarza dodatkowe niebezpieczeństwo, dlatego doświadczeni kierowcy w tym przypadku ostrzegają przed wciskaniem hamulca.

Jak zapobiegać poślizgom na drodze

road-3976921_640W medycynie istnieje złota zasada: lepiej zapobiegać jak leczyć. Identycznie jest na drodze. Lepiej zapobiegać poślizgom, aniżeli z nich wychodzić. Dlatego zapoznaj się z kilkoma radami doświadczonych kierowców:

  • Dobre opony zimowe to podstawa. Głębokość ich bieżnika nie powinna być płytsza aniżeli 4,5 milimetra, a im głębsze tym bezpieczniejsze. Nowe mają zazwyczaj około 8-10 milimetrów. Dzięki temu zapewnią Ci dobrą przyczepność do podłoża. Nie powinieneś również zapominać o odpowiednim w nich ciśnieniu. Pamiętaj, że jeśli kupujesz używane opony, nie powinny mieć one więcej niż 3 lata, musisz także sprawdzić czy guma nie jest sparciała. Jeśli jest twarda- absolutnie zrezygnuj z ich zakupu. Takie opony nadają się już tylko do utylizacji i nie zapewnią bezpieczeństwa na drodze, podczas jazdy.  Wiecej na ten temat pisaliśmy tutaj.
  • Dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych i sytuacji na drodze. Zachowaj też bezpieczną odległość od pojazdu jadącego przed Tobą.

W miastach bardzo często można spotkać wyświetlacze, na których znajduje się aktualna informacja na temat temperatury i oblodzenia nawierzchni. Niestety, poza terenem zabudowanym oraz w małych mejscowościach, musisz zdać się na własny zmysł obserwacji. Przede wszystkim dobrze abyś znał aktualną temperaturę powietrza. Jeśli jest poniżej zera, możesz spodziewać się na jezdni cienkiej warstwy lodu. Patrz również na znaki drogowe. W miejscach gdzie najczęściej występują oblodzenia  zazwyczaj ustawione są ostrzeżenia, na przykład znak a 32 czyli żółty trójkąt, w którego środku jest czarna śnieżynka. O niebezpieczeństwie poślizgu ostrzega również znak a 31, czyli żółty trójkąt z samochodem wpadającym w poślizg. Warto również, abyś wiedział, że drogi pokryte lodem odbijają światło.

  • Ruszaj z drugiego biegu, a zakręty pokonuj z minimalną prędkością i bardzo spokojnie i delikatnie.
  • Uważaj hamując. Wiekszośc aut ma już ABS, co znacznie ułatwia życie kierowcom, jednak jeśli posiadasz samochód starego typu, może go w nim zabraknąć. Wtedy pamiętaj o hamowaniu pulsacyjnym. Nie zapominaj też o redukcji biegów. Bez względu na wszystko pamiętaj, że na oblodzonej powierzchni długość drogi amowania jest znacznie wydłużona.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję