Co pić, a czego nie pić podczas upałów

24 czerwiec 2021
cocktail-2585270_640

Wraz z połową czerwca do Polski napłynęła fala upałów. Temperatura powyżej 30 stopni przez jednych była usilnie wyczekiwana, a dla innych stała się zmorą. Osoby mające problemy z chorobami układu krążenia muszą się bardzo pilnować, aby nie dopuścić do zasłabnięcia lub co gorsza utraty przytomności, spowodowanej na przykład zawałem, udarem czy wylewem. Jednym z najprostszych i najszybszych sposobów, a także najzdrowszych jest schładzanie organizmu za pomocą odpowiedniego nawadniania. Niestety, większość z nas wybiera nieodpowiednie płyny. Zatem odpowiadamy na pytanie co pić, a czego nie pić w upały. Niby banalne, a jednocześnie stwarzające problemy niejednej osobie, zarówno starszej, jak i młodej.

Ciało człowieka składa się od 55 do 60% z wody. Jej znaczny ubytek spowodowany poceniem się podczas upałów, może spowodować nie tylko odwodnienie organizmu, ale także doprowadzić do wielu poważnych chorób, a nawet utraty życia.

Jak rozpoznać odwodnienie organizmu?

water-2057924_640Do odwodnienia może dojść z kilku przyczyn, dwie najważniejsze to zbyt mała podaż płynów i zbyt duża utrata wody z organizmu. Pierwszymi objawami tego stanu są: nadmierne łaknienie, suchość w jamie ustnej, wysuszone śluzówki, apatyczność, osłabienie, biały nalot na języku, tachykardia czyli wzrost akcji serca, szybka męczliwość, rozdrażnienie, brak apetytu, nudności a nawet wymioty, które nasilają odwodnienie.

Co pić w upalne dni?

Kiedy temperatura za oknem osiągnie poziom „high”, nie należy zapominać o doustnym nawadnianiu organizmu. Ilość dostarczanych mu płynów powinna wynosić minimum 2 litry na dobę. Najlepiej, gdyby to była czysta woda, bowiem najszybciej gasi pragnienie, jak również wypijana w dużych ilościach nie powoduje otyłości. Idealna byłaby także ta wysoko zmineralizowana, bowiem wyrównuje w organizmie poziom elektrolitów, które tracimy wraz z potem. Jeśli jednak nie przepadasz za jej smakiem, możesz dodać do niej liście mięty, plastry świeżego ogórka, limonki, cytryny, arbuza, jagód, malin, czy innych Twoich ulubionych owoców. drink-1532300_640Elektrolity i witaminy możesz także dostarczyć za pomocą musujących tabletek zawierających wapń, magnez, multiwitaminy, rozpuszczanych w wodzie oraz gotowych napojów wysoko-eletrolitowych, dostępnych w większości sklepów. Szklanka owocowego, wodnego koktajlu, smothie czy naturalnego soku może tez zastąpić jeden z posiłków, na przykład drugie śniadanie czy podwieczorek. Jeśli lubisz podczas upałów pić mrożoną herbatę, wybierz ziołową, na przykład z mięty czy rumianku, lub owocową. Zaleca się tez picie w tym czasie herbat zielonej i białej. Wbrew pozorom, gdy za oknem ukrop warto wypić ciepły (nie gorący) napój. Gasi on pragnienie szybciej, niż ten wyciągnięty z lodówki.

Czego nie pić podczas upałów?

Najczęściej wypijanym przez nas, podczas upałów, napojem jest coca-cola lub pepsi. Kuszą bąbelki, duża ilość cukru i ten uzależniający smak. Niestety, ani te, ani inne musujące, słodkie napoje nie są wskazane w tym czasie. Po słodkim bowiem jeszcze bardziej chce się pić. Ponadto nie mają one w sobie nic czym mogłyby poprawić stan odwodnienia. To tak zwane puste kalorie, które przyczyniają się w szybkim czasie tylko do otyłości. Podobnie jak sklepowe wody smakowe, które zamiast naturalnych składników i witamin, w przeważającej ilości, posiadają prawie pełną tablicę Mendelejewa i różne, tak zwane „E”, czyli ulepszacze smaku.

Warto także odmówić sobie wszelkich napojów pobudzających, które w swoim składzie mają kofeinę i/lub tiaminę. Zazwyczaj są to napoje energetyzujące, kawa i czarna herbata. Przyśpieszają one akcję serca, które i tak już jest wystarczająco obciążone wysokimi temperaturami. Nie wskazany jest również alkohol. Podczas upałów może on inaczej na nas zadziałać niż zazwyczaj.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję