Ciekawostki kaszubskie

5 listopada 2020
poland-5328328_640

Szwajcaria Kaszubska jest jednym z najpiękniejszych terenów naszego kraju. Nazwa Kaszuby najprawdopodobniej pochodzi od ukształtowania terenu, który przypomina fałdy i fale. Inna teoria mówi o tym, że tutejsi mieszkańcy nosili w dawnych czasach suknie układające się w charakterystyczne fałdy. Jakie jeszcze tajemnice kryje ta cudowna Szwajcaria? Poznaj ciekawostki kaszubskie.

lake-2134181_640 (1)Tereny Kaszub to tereny polodowcowe. Jak twierdzą naukowcy wszystkie jeziora znajdujące się na tym terenie to pozostałość po lodowcu połnocnopolskim. Uroku krajobrazom dodają nie tylko wodne akweny,  ale także ukształtowanie terenu. Można tu zaobserwować moreny, równiny i pradoliny. Najwyższym kaszubskim szczytem jest Wieżyca.

Tradycje kaszubskie

Kaszuby mogą szczycić się nie tylko bogactwem różnorodnej flory i fauny, ale także wielorakością tradycji i ludowych obrzedów. Poczynając od stroju, hymnu, mnogości ciekawych i tajemniczych legend, a kończąc na uroczystych ceremoniach. Do tych ostatnich koniecznie należy zaliczyć pogańskie rytuały czynione podczas Nocy Świętojańskiej, a także chociażby z okazji Wielkanocy, a dokładniej Lanego Poniedziałku. Noc Świętojańska na Kaszubach znana jest jako Noc Kupały. Tereny te zamieszkiwali bowiem kiedyś Poganie. Do dnia dzisiejszego w Węsiorach odprawiane są co roku obrzędy z tej okazji. Spotkanie współczesnych Pogan zazwyczaj odbywa się przy Kamiennych Kręgach. Miejsce to nazywane jest polskim Stonehenge. Noc Kupały to święto ognia i wody, a także słońca i księżyca. Podobno bardzo trudno trafić na obecne świętowanie współczesnych Pogan w tym miejscu. Krąży jednak legenda, że spotykają się tu oni co roku, aby najpierw tańczyć w kręgu, przy olbrzymim ognisku znajdującym się przy kurhanach, a następnie puszczać wianki na jeziorze, które znajduje się w pobliżu. To nie jedyna legenda związana z magicznymi kręgami. Jeśli chcecie poznać inne, koniecznie odwiedźcie Węsiory i ich mieszkańców.

Na Kaszubach również Boże Narodzenie jest wydarzeniem bardzo podniosłym. Mieszkańcy tego regionu bardzo ten czas celebrują i trzymają się tradycji. Już podczas adwentu wystrzega się tu wszelkich nadmiernych uciech w postaci hucznych zabaw. W Wigilię, przed wieczerzą przestrzegany jest natomiast ścisły post. Stroi się też kolorowe choinki, organizuje kuligi ciągnięte przez konie, a na stołach znajdują się między innymi domowej roboty chleby i ciasta, są śledzie przygotowywane na różne sposoby, a także sianko pod obrusem. Po domach chodzą kolędnicy, przebrani za śmierć z kosą, policjanta, skaczącego kozła, a także dziada i babę oraz diabła i bociana. Nie zapomina się tu również o pasterce oraz żywych szopkach. Warto dodać, że na Kaszubach dzieci oczekują Gwiazdora, a nie Świętego Mikołaja.

summer-2314678_640Równie kolorowa jest tu Wielkanoc poprzedzona obrzędami Wielkiego Tygodnia, a jeszcze wcześniej Wielkim Postem. Charakterystycznym elementem tego święta jest Śmingus Dyngus czyli Lany Poniedziałek. Jeśli liczycie tu na lekkie pokropienie wodą z małego platikowego jajka, to … miło się rozczarujecie. Czekają na Was za to wiadra wody, a kobiety smaganie po nogach mokrymi, jałowcowymi witkami. Atrakcją przygotowywaną specjalnie dla najmłodszych domowników jest szukanie ukrytych w ogrodzie kolorowych jajek.

Kultura Kaszub

Charakterystycznym elementem kaszubskiego stroju jest kolorowy haft, który zdobi kamizelki, serdaki i czepce. Kobiety na głowie noszą czepce, a na ciele koszulę i serdaki oraz obszerne, długie spódnice, pod którymi kryją się nie tylko halki, ale także majtasy sięgające kolan. Podstawowymi elementami stroju ludowego mężczyzn zamieszkujących ten region, podobnie jak u kobiet, są białe koszule, kamizelki oraz płócienne spodnie. Głowę zdobi kapelusz.

Do dnia dzisiejszego w kaszubskich szkołach, dzieci uczą się nie tylko hymnu placówki, ale także tego regionalnego. Choć wielu Travelersom kojarzy się on z pieśnią „Kaszubskie Nuty”, to jednak nie ona stanowi najważniejszy element Kaszubskiej Szwajcarii. Hymn Kaszub napisał Hieronim Derdowski, a muzykę do jego słów skomponował Feliks Nowowiejski, na podstawie melodii hymnu narodowego naszego kraju. Pieśń do dziś budzi pewne kontrowersje wśród dużej części Kaszubów, gdyż została napisana poprawnie politycznie, to znaczy wykazuje związek regionu z całym naszym krajem, a zaznaczyć należy, iż Kaszubi od wieków czuli się odrębnymi jednostkami, i najchętniej utworzyliby własne państwo. Uważają się bowiem za odrębny naród.

Pierwsze pozostałości po zapiskach w języku kaszubskim datuje się na początek XV wieku, zaś pełne teksty etnolektu na koniec XVI wieku. Dziś języka kaszubskiego uczą się uczniowie w około 400 szkołach w Polsce.

Znani Kaszubi

Choć na codzień głośno nie rozgłaszają tego faktu, wszem i wobec, to wierni fani polskich Celebrytów znają ich kaszubskie pochodzenie. W swoich drzewach genealogicznych znajdą je między innymi były Premier Polski Donald Tusk oraz aktorki Danuta Stenka czy choćby Marta Żmuda- Trzebiatowska. Warto wspomnieć także o niemieckim pisarzu, który urodzil się w Wolnym Mieście Gdańsk, a którego znamy przede wszystkim jako twórcę Blaszanego Bębenka. Mowa oczywiście o Gunterze Grassie.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję