Ceremonia parzenia herbaty na świecie

28 luty 2022
hill-gd6fdbe5c2_640

 

Herbata to jeden z najbardziej cenionych napojów na świecie. Jej przygotowanie i zaparzanie to w wielu krajach specjalny rytuał, który trwa od kilkudziesięciu minut, do nawet kilku godzin. Sprawdź na czym polega ceremonia parzenia herbaty.

Historia herbaty sięga czasów Starożytnych Chin. Szacuje się, że pierwsze napary z liści, parzono niespełna trzy tysiące lat przed naszą erą. W Japonii herbata pojawiła się dopiero na początku IX n.e. wieku, i to właśnie w tym kraju po raz pierwszy rozpoczęto celebrację jej zaparzania i picia. Do Europy liście napoju przywiezione zostały dopiero w pierwszej połowie XVII wieku n.e., najpierw do Holandii, a następnie do Wielkiej Brytanii. W drugiej połowie XVII w. przybyła ona zaś do Polski, na dwór Jana II Kazimierza.

Zalety picia herbaty

Picie herbaty ma wiele zalet, choć mało się o tym mówi. Panuje bowiem powszechna opinia, że napój ten raczej szkodzi niż pomaga. Nic bardziej mylnego. Najzdrowsza jest oczywiście herbata zielona, ale inne również mają właściwości prozdrowotne:

 • herbata zielona – działa antyoksydacyjnie, przyśpiesza proces przemiany materii, obniża poziom cholesterolu we krwi, działa przeciw-nowotworowo, zwalnia proces starzenia się, dodaje energii
 • herbata czarna – zwalnia proces starzenia się, dodaje energii, działa antypróchniczo, prawdopodobnie spowalnia proces rozrostu komórek nowotworowych, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, normalizuje ciśnienie krwi
 • herbata czerwona – wspomaga walkę z nadmiernymi kilogramami poprzez przyśpieszenie przemiany materii i wspomaganie spalania tłuszczu, dodaje energii, wspomaga koncentrację, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi
 • herbata biała – zwana jest herbatą na urodę, ponieważ dzięki regularnemu jej piciu, skóra staje się oczyszczona i nabiera blasku, ponadto obniża ciśnienie krwi, działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, zalecana jest do spożywania przy zakażeniach układu moczowego, gdyż zawiera w sobie dużą dawkę witaminy C, dodaje energii
 • herbata owocowa lub ziołowa – w zależności od jej składu ma różne działanie, np. herbata z malin lub lipy działa napotnie i warto ją pić w czasie przeziębienia, herbata z wiśni wspomaga leczenie chorób reumatycznych, herbata z pigwy zalecana jest w chorobach układu pokarmowego, melisa uspokaja, a napar z pokrzywy wspomaga odchudzanie
 • yerba mate – reguluje ciśnienie krwi, poprawia koncentrację, wspomaga relaksację, dodaje energii

Jak prawidłowo parzyć herbatę?

W Polsce najbardziej popularną herbata jest czarna, w torebkach. Ma ona swoje zalety. Można ją zabrać w każda podróż, zalać szybko gorącą wodą i już można pić. Oczywiście każdy z nas ma swoje ulubione smaki, jedni lubią czarną, gorzką, bez dodatków, inni earl grey, a jeszcze inni tak zwany ulepek, czyli z dużą ilością cukru i kilkoma kroplami cytryny. Są jeszcze herbaty owocowe, zielona i yerba mate. I choć każda z nich wymaga odpowiedniego czasu i temperatury wody parzenia, to Polacy niestety rzadko przykładają do tego wagę. Przypomnijmy:

 • herbata czarna – temperatura wody 100 stopni Celsjusza i czas parzenia 3-5 min.
 • herbata zielona – temperatura wody 90 stopni Celsjusza, czas parzenia 1 – 5 minut
 • herbata biała – temperatura wody 90 stopni, czas parzenia 5 minut
 • herbata czerwona – temperatura wody 95 stopni, czas parzenia 3 – 7 minut
 • herbata owocowa – temperatura wody 60 – 90 stopni, czas parzenia 5 – 15 minut
 • yerba mate – temperatura wody 80 stopni, czas parzenia 5-7 minut.

Więcej na temat prawidłowego parzenia herbaty znajdziesz tutaj.

Wbrew pozorom, choć jest to w naszym kraju bardzo popularny zwyczaj, nie powinno się pić herbaty z cytryną. Jest to bowiem bardzo szkodliwe dla zdrowia. Dlatego dodając sok z cytrusa trzeba pamiętać, aby przelać najpierw napój do filiżanki lub innej szklanki, tak, aby listki czy granulki herbaty nie miały z nim kontaktu. Herbata nie powinna być też podawana do popijania mięsnego obiadu.

Ceremonia parzenia herbaty w Chinach

japan-1750129_640W Chinach herbata jest jednym z najważniejszych napojów, dlatego każdy jej łyk jest szczególnie doceniany. W kraju tym nie ma możliwości wypicia jej na szybko przed pracą, albo pomiędzy jednym, a drugim klientem. Nie pija się tu też tak zwanej ekspresówki. Można rzec, że herbata w torebkach jest zwykłą profanacją.

Herbatę po Chińsku zaparza się w specjalnych dzbankach jej dedykowanych. Zanim włoży się do niej liście (nie ekspresówkę i nie granulki), należy je opłukać i podgrzać, a następnie zalać w nich herbatę zagotowaną wodą. Czas parzenia zależy od rodzaju herbaty. Gdy proces ten się już zakończy, napar przelewa się do filiżanek. Cały proces jest powolny, tak jak niespieszne jest picie tego napoju. Chińczycy rzadko piją herbatę w samotności.

Japonia i ceremonia parzenia herbaty

Ceremonia parzenia i picia herbaty w Japonii nazywana jest Sado oraz Chanoyu. Podobnie jak w Chinach, napój ten pija się wraz z gośćmi. Przed ceremonią wszyscy zaproszeni muszą umyć ręce i usta wodą ze źródełka znajdującego się ogrodzie, a następnie wybierają gościa honorowego. Cały obrządek jest dokonywany w specjalnych pomieszczeniach, w ogrodowym pawilonie, w których wyeksponowane są drogocenne, japońskie akcesoria. Goście siadają na podłodze, na poduszkach i rozpoczyna się rytuał pełen powagi, koncentracji i skupienia. Gospodarz sproszkowaną herbatę wsypuje do porcelanowej czarki, następnie ją zalewa gorącą wodą i zaczyna mieszać bambusową miotełką, po czym podaje naczynie pierwszemu z gości. Ten miesza napój obracając czarkę dwa razy, w prawo, a następnie wypija napój, wyciera czarkę jedwabną chusteczką i oddaje gospodarzowi. Z tej samej czarki herbatę wypijają wszyscy goście, jeden po drugim.

Jak celebrują picie herbaty Brytyjczycy?

tea-g734dc3071_640Czas na herbatę w Wielkiej Brytanii wybija wraz z nadejściem godziny 17.00. Wówczas wraz z gorącym napojem podawane są do niego ciastka. Jest to odpowiednik polskiego podwieczorku. Herbatę w Anglii pija się wyłącznie czarną, liściastą, zawsze w filiżankach, bez cukru, ale z dodatkiem mleka. W Polsce napój ten nazywany jest bawarką.

Jak parzy się herbatę w Turcji?

Również Turcja jest krajem, który bardzo docenia walory smakowe herbaty, a jej zaparzanie stanowi ważny obrządek w ciągu dnia. Co więcej, napój ten jest tu bardzo popularny i stanowi dodatek do każdej czynności wykonywanej w ciągu dnia. Dzieci piją ją w trakcie zabawy, a dorośli w domu, na spotkaniach z kontrahentami czy znajomymi. Turecką herbatę spożywa się w małych szklankach. Napar jest mocny i bardzo słodki. Do zaparzania herbaty potrzebny jest podwójny czajniczek, w dolnej części znajduje się woda, a w górnej liście herbaty, które najpierw się opłukuje, a następnie zalewa zagotowaną w dolnym czajniczku wodą, po czym uzupełnia się wodę na dole i gotuje dalej. Po ponownym zagotowaniu należy pozostawić napar na pół godziny, aby nabrał odpowiedniego smaku.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję