Alaska – kraj czarnych dni i białych nocy

Alaska jest największym stanem USA, ale jednocześnie mieszka tu najmniejsza ilość ludności. Większość terenów to góry. To tu znajduje się najwyższy szczyt Ameryki Północnej – Denali, dawniej nazywany McKinley. Również pogoda nie sprzyja tu większemu osadnictwu. Zima trwa tu przez 9 miesięcy, temperatury spadają do nawet -50 stopni. Przez 67 dni w roku nastaje całkowita ciemność, jako, że słońce w tym czasie nie wschodzi, a przez 84 dni nie zachodzi i występują białe noce. Zjawisko to nazywane jest dniem i nocą polarną. Mimo to coraz więcej osób chce poznać tundrę i tajgę tych terenów, sprawdzić czy poradziliby sobie z wydobyciem złota oraz spotkać się oko w oko z Grizzly.
Alaskę odkryli w pierwszej połowie XVII wieku Hiszpanie. Pod koniec XVIII wieku Rosjanie założyli tu pierwszą osadę. Kraj ten należał do nich do XIX wieku, kiedy to w jego drugiej połowie odsprzedali go USA. Jednak dopiero około 100 lat później Alaska stała się ich 49 stanem.
Miejsce to zasłynęło w świecie z wydobycia złota. Jego pierwsze pokłady odnaleziono w Fortymile River, w 1886 roku. Jednak gorączka złota opanowała Alaskę dopiero w 1898 roku, kiedy to olbrzymie ilości tego drogocennego metalu znaleziono w pobliżu miasteczka o nazwie Nome. W ciągu 11 lat szaleństwo dotyczące poszukiwań kruszcu ustało, choć wydobywa się go tu do dziś.
Ludzie mieszkający na Alasce zajmują się głównie eksploatacją złota i ropy naftowej, hodowlą reniferów oraz myślistwem i rybołóstwem. Jada się tu w dużych ilościach ryby i owoce morza, a także mięso reniferów i fok.
Alaska to idealne miejsce do urlopu na łonie natury. Na wyspie Kodiak można spotkać szczególnie niebezpieczną odmianę niedźwiedzia brunatnego. Ich życie obserwuje się ze specjalnych platform, które zapewniają ludziom bezpieczeństwo.
Niewątpliwymi atrakcjami tego miejsca sa także kilkudniowe wyścigi psich zaprzęgów, po trasie o długości 1800 kilometrów, muzeum 1500 młotków, czynne i wygasłe już wulkany oraz Glacier Bay i jego kilkadziesiąt formacji lodowców, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Poszukiwacze złota- amatorzy mogą spróbować swoich sił w dawnej kopalni kruszcu „El Dorado”. Dawniej wydobywano stąd duże jego połacie, dziś stanowi ona głównie atrakcję turystyczną.
Warto także zajrzeć do Muzeum Anchorage, w których znajdują się dzieła sztuki słynnych malarzy oraz artefakty i zdjęcia, oraz Muzeum Pratt z eksponatami sztuki dotyczącymi historii natury i rodzimych kultur. W osadzie Ninilchik od 1906 roku stoi prawosławny kościół, który jest jedną z większych tutejszych atrakcji dla turystów.
Na Alasce swój dom ma też Święty Mikołaj. I tylko można się zastanawiać, który jest prawdziwy, ten tutaj, czy ten w Finlandii. A może to ten sam, tylko posiada dwie zimowe rezydencje? Bo to właśnie na Alasce znajduje się prawdziwy Biegun Północny, miasteczko, w którym mieszka Mikołaj. Co ciekawe ten adres znają też dzieci i często to właśnie tutaj przyjeżdżają z rodzicami w odwiedziny do niego.