Ach te ukąszenia…

10 lipca 2019
komar-2437897_960_720

Lato w pełni, a jak lato to i… ukąszenia- komarów, os, muszek, pająków, kleszczy i innych owadów. Można się albo przed nimi chronić, albo łagodzić ich objawy. Podpowiadamy co zrobić gdy swędzi i piecze po bliskim spotkaniu z małym, polskim „szkodnikiem”.

Objawy ukąszeń

hornet-3724948_960_720Objawy ukąszeń są różne, w zależności z jakim owadem bądź zwierzęciem będziemy mieć do czynienia. Czasem jest to swędzący bąbel jak w przypadku komarów, a czasem wstrząs po ukąszeniu pszczoły lub osy ( w przypadku gdy jesteśmy uczuleni na jad). Poniżej zatem lista objawów ukąszeń:

Żmija- ukąszenia żmii są dość charakterystyczne. Rozpoznać je można dzięki dwóm położonym obok siebie czerwonym punktom. Dodatkowo miejsce to zazwyczaj robi  się czerwone bądź sine, opuchnięte i bardzo bolesne. Ponadto mogą wystąpić duszności, znacznie podwyższona temperatura ciała, rumieńce, bóle głowy, nudności i wymioty, przyśpieszona akcja serca oraz zaburzenia świadomości.

Komar-najczęstszym objawem ukąszenia komarów jest swędzący bąbel. Jak się jednak okazuje coraz więcej osób jest uczulonych na ich jad. Bąbel zamienia się wtedy w silne opuchnięcie ugryzionego miejsca, do tego dochodzą też  bóle głowy i nudności.

Osa, pszczoła, szerszeń – gdy ukąsi jeden z tych owadów, to każdy o tym wie od razu, ból jest bowiem okropny. Potem przechodzi on w silne swędzenie bądź pieczenie. Ugryzione miejsce mocno puchnie i jest zaczerwienione. U osób uczulonych na jad tych latających stworzeń może dojść do zaburzeń oddychania, gorączki, bólu i zawrotów głowy, przyśpieszonej akcji serca, nudności, wymiotów, dreszczy, biegunki, a nawet wstrząsu anafilaktycznego.

Kleszcz- kleszcz gryzie i… zostaje w ciele człowieka jako pasożyt, żywiąc się jego krwią i wpuszczając do niej swój jad. Po 7 dniach od ugryzienia może pojawić się rumień wędrujący, następnie uczucie rozbicia, bóle mięśni, objawy grypopodobne, gorączka, ciągłe zmęczenie i senność. Wtedy należy szybko udać się do lekarza w celu wykluczenia boreliozy bądź rozpoczęcia leczenia.

Meszka- meszki posiadają bardzo niebezpieczny dla człowieka jad. Dlatego należy wystrzegać się kontaktu z tymi owadami. Ich ukąszenia powodują nie tylko silny ból i opuchliznę, ale również znaczne podwyższenie temperatury ciała. W przypadku ukąszenia w okolicy oczu, może dojść do zaburzeń wzroku. W szczególności należy chronić przed meszkami niemowlęta.

Pająk- choć pająki w Polsce gryzą niezwykle rzadko, to niestety bardzo dotkliwie. Warto jednak podkreślić, że nigdy nie atakują człowieka jako pierwsze. Zazwyczaj zdarza się to w nocy, kiedy podczas naszego snu zostają przygniecione np. ręką. Jak podaje Państwowa Inspekcja Sanitarna  W Polsce gryzą: żyjący w wodzie Topik, Kolczak Zbrojny, Tarantula ukraińska, Bagnik Przybrzeżny. Najbardziej jadowitym pająkiem zamieszkującym nasze tereny jest według w/w Organu Sieciarz jaskiniowy. Objawami ukąszeń pająków są  zaczerwienienie, opuchnięcia, ból miejsca, w którym nastąpiło ukąszenie, a także stawów oraz głowy, świąd, pieczenie, a nawet nudności i wymioty.

Jak się chronić przed ukąszeniami

mosquito-2382016_960_720W aptekach dostępne są różnego rodzaju preparaty chroniące nas przed owadami. Odstraszają je one zapachem i działają nawet do kilku godzin. Mają postać aerozoli, opasek lub plastrów. W domach warto rozprzestrzeniać na noc olejek cytrynowy lub ten z mięty pieprzowej, mają one bowiem działanie odstraszające dla większości owadów i pająków. Warto także w oknach i drzwiach pozakładać moskitiery, a do kontaktów włożyć preparaty odstraszające. W trakcie spacerów po łąkach czy lasach, należy zadbać o odpowiedni ubiór, tj. długi rękaw i spodnie, oraz pełne buty. Nie wolno zapominać również o okryciu głowy.

Pierwsza pomoc w przypadku ukąszeń

Po ukąszeniu żmii pierwszym krokiem jest telefon na 112. Następnie należy ułożyć kończynę tak, aby była poniżej poziomu serca i założyć opaskę uciskową powyżej zranienia, tak, aby uniemożliwić rozprzestrzenianie się jadu po całym układzie krwionośnym.

Osy, szerszenie, pszczoły- w przypadku pszczół należy ostrożnie wycisnąć żądło. Jeśli użądlona osoba nie jest uczulona na jad żadnego z tych owadów, wystarczy umyć i zdezynfekować ranę oraz założyć okład chłodzący. Jeśli jednak dojdzie do zaburzeń ze strony układu oddechowego lub zaburzeń świadomości trzeba jak najszybciej podać domięśniowo (najlepiej w udo) zastrzyk z adrenaliną, oczywiście gdy osoba poszkodowana posiada takowy, i/lub szybko zadzwonić po lekarza lub ratownika medycznego. Po karetkę należy również zadzwonić gdy człowiek zostanie ofiarą ataku stada szerszeni. I tak jak jeden szerszeń nie jest groźny, to ich wielokrotne użądlenia mogą doprowadzić nawet do utraty  życia.

snake-2889619_960_720Na swędzące bąble powstałe na skutek ukąszenia komarów pomagają okłady z cebuli, przemywanie sokiem z cytryny lub colą.

W przypadku ugryzienia przez kleszcza należy go jak najszybciej usunąć. Lepiej jednak zapomnieć o domowych metodach stosowanych przez nasze babcie, i posłużyć się specjalnymi narzędziami do tego typu czynności, dostępnymi w aptekach. Po usunięciu pajęczaka pozostałą ranę należy przemyć preparatem dezynfekującym i obserwować przez następne 7 dni. Gdy pojawi się rumień koniecznie trzeba udać się do lekarza. Zachęcamy też, aby usuniętego kleszcza schować do słoika i w razie pojawienia się skórnych następstw ugryzienia, zabrać go ze sobą do badania.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję