ABC Kierowcy w Europie – Litwa i Łotwa

8 grudnia 2016
wynajem auta Litwa

Litwa i Łotwa to jedni z naszych najbliższych sąsiadów. Coraz częściej to właśnie te kraje, stają się głównym celem urlopowych podróży Polaków. Wschodnie państwa cieszą się ostatnio dużą popularnością. Dlatego warto przypomnieć sobie zasady ruchu drogowego tam panujące – witamy ponownie w ABC Kierowcy w Europie.

Litwa

Na Litwie nie wolno przekraczać prędkości 50km/h w terenie zabudowanym i 90km/h poza nim. Na drogach ekspresowych można poruszać się do 110km/h, a na autostradach obowiązuje prędkość do 130km/h, aczkolwiek w okresie od 1 listopada do 31 marca jest ona zmniejszona do 110km/h. Uważajcie na drogach, gdyż policja bardzo pilnuje przestrzegania tych norm, przez kierowców.

Podróżując wypożyczonym samochodem na Litwie, czy też swoim swoim własnym, dobrze byłoby abyście posiadali także kartę EKUZ i dodatkowe ubezpieczenie NNW.

W samochodzie obowiązkowo musi się znaleźć kamizelka odblaskowa, apteczka, trójkąt ostrzegawczy i gaśnica, a od 1 listopada do 10 kwietnia także zimowe opony na kołach. Jazda ze światłami jest obowiązkowa przez cały rok, pasy należy mieć zapięte. Dzieci do 12 roku życia (135 cm wzrostu) muszą jeździć w fotelikach dla nich przystosowanych, a te, które nie ukończyły 3 roku życia dodatkowo z tyłu.

Dozwolona ilość alkoholu we krwi to 0,4 promila, a u kierowców ze stażem jazdy krótszym niż 2 lata 0,00 promila.

Za postój na parkingu zazwyczaj trzeba zapłacić. Koszt 1 jego godziny w Wilnie uzależniony jest od strefy miasta w jakiej staniecie. Najtaniej jest w strefie zielonej, a najdrożej w niebieskiej. W strefach żółtej, zielonej i czerwonej, w niedziele można zostawić samochód za darmo.

Jeśli dojdzie do wypadku na drodze, z dwoma lub więcej autami, osobami rannymi lub co gorsza jeśli ktoś zginie na miejscu lub jeden z kierowców jest pod wpływem alkoholu, bezzwłocznie należy powiadomić o tym fakcie policję.

Podróżowanie drogami na Litwie jest bezpłatne.wynajem aut Łotwa

Ważne numery:

Telefon alarmowy 112

Pomoc drogowa 880000000

Łotwa

Na początek dobra wiadomość. Korzystanie z dróg na Łotwie jest bezpłatne. Winiety kupują tylko kierowcy aut ciężarowych. Osoby poruszające się samochodami osobowymi płacą jedynie za wjazd do strefy Jurmały, i to też tylko w sezonie, czyli między 1 kwietnia a 30 września. Jest to tak zwana opłata ekologiczna i wynosi 2 euro. Uiszcza się ją w przydrożnych automatach.

Polskie prawo jazdy jest na Łotwie honorowane. Zaleca się także posiadanie karty EKUZ.

Prędkość z jaką można się poruszać na drogach to: do 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h poza nim, a 110 km/h na autostradach. Auto ma być wyposażone w kamizelkę odblaskową, trójkąt ostrzegawczy, apteczkę i gaśnicę. Dzieci do 150 cm wzrostu powinny podróżować w fotelikach dla nich przeznaczonych, a każdy z uczestników jazdy musi mieć zapięte pasy. Dozwolona ilość alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 promila, ale jeśli posiada on prawo jazdy krócej niż dwa lata, wartość ta zmniejsza się do 0,2 promila.

Spora ilość parkingów na Łotwie jest darmowa. Wyjątkiem jest Ryga, gdzie za postój auta należy zapłacić. Zwróćcie uwagę także na to jak parkujecie, tak aby pojazd stał prawidłowo, mieścił się w wyznaczonym obszarze oraz nie blokował innych samochodów. Policja bardzo tego pilnuje.

Ważne numery:

Numer alarmowy 112

Pomoc drogowa 1888

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję