ABC Kierowcy w Europie – Czechy i Słowacja

20 listopada 2016
tani wynajem aut Czechy

Rozpoczynamy cykl artykułów „ABC kierowcy w Europie”. Zapoznamy Was w nich z podstawowymi zasadami i opłatami, panującymi w różnych krajach Starego Kontynentu, dotyczących podróżowania i w ogóle poruszania się samochodem.  Dziś, na początek, najbliżsi sąsiedzi, czyli Czechy i Słowacja.

Słowacja

Wjeżdżając autem na teren Słowacji należy pamiętać o ważnych dokumentach, czyli prawie jazdy, dowodzie rejestracyjnym wraz z aktualnym przeglądem, dokumencie tożsamości oraz ważnym ubezpieczeniu OC. Dodatkowo należy mieć kartę EKUZ (więcej informacji pod https://www.ekuz.nfz.gov.pl), jako, że słowaccy policjanci często o nią proszą. Warto również zaopatrzyć się w dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli na teren Słowacji wjeżdżacie pożyczonym autem, musicie posiadać upoważnienie do poruszania się nim, od jego właściciela. Taki dokument musi być poświadczony przez Polski Związek Motorowy, inaczej będzie nieważny. tani wynajem samochodów Słowacja

Chcąc poruszać się po słowackich autostradach i drogach szybkiego ruchu należy wykupić tak zwane winiety. Dawniej były one w formie nalepek, obecnie jest to tylko potwierdzenie zapłaty, którego nie trzeba nawet umieszczać za szybą. Jeśli zostaniecie zatrzymani do kontroli, policjanci będą mieli informacje o uiszczonej opłacie w systemie elektronicznym. Winietę można wykupić zarówno na przejściach granicznych, poczcie jak i wielu stacjach benzynowych w całym kraju. Ich koszt to od 10 do 50 euro, w zależności od rodzaju i okresu ważności. Najszybciej chyba jest zakupić w obecnych czasach przez Internet na stronie www.eznamka.sk lub przez firmy pośredniczące w zakupie, których mnóstwo znajdziemy w sieci.

Warto także pamiętać o kilku ważnych przepisach drogowych obowiązujących na terenie tego kraju. Nie różnią się one zbytnio od polskich. W samochodzie obowiązkowo wozimy odblaskową kamizelkę, zapasowe koło i sprzęt do jego zmiany, trójkąt ostrzegawczy, zapasowe żarówki i bezpieczniki oraz w pełni wyposażoną apteczkę samochodową. Dzieci do 12 roku życia muszą jeździć zapięte w dziecięcych fotelikach, a wszyscy pasażerowie są zobligowani do zapięcia pasów.  Nie wolno wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu, nawet po wypiciu kilka łyków piwa- ten zakaz jest na Słowacji bardzo surowo przestrzegany. Światła mijania włączamy przez cały rok, prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, a na autostradzie 130 km/h.

Czechy

Przepisy drogowe w Czechach są bardzo podobne do tych na Słowacji. Dzieci obowiązują specjalne foteliki, wszystkich pasażerów zapięte pasy. Kierowcę w czasie jazdy obowiązuje również bezwzględny zakaz korzystania z telefonu komórkowego, a dopuszczalna dawka alkoholu we krwi wynosi 0,00 promila. Światła mijania należy mieć włączone przez cały rok. Ważna jest także zasada, że na zwężeniach jezdni obowiązuje jazda na zakładkę, a na rondzie pierwszeństwo ma ten, kto się na nim już znajduje. Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym to 50 km/h, a na autostradzie 130km/h. Na autostradzie nie wolno też jechać z prędkością niższą niż 80km/h. Obowiązkowe wyposażenie auta to apteczka samochodowa, trójkąt ostrzegawczy, zapasowe żarówki do wszystkich lamp oraz odblaskowa kamizelka.

Na autostradach i drogach ekspresowych obowiązują winiety. Można je kupić tak jak na Słowacji, na granicznych przejściach, stacjach benzynowych i poczcie. Jeśli chcecie zakupić winietę jeszcze w Polsce możecie to zrobić w biurach turystyki i delegaturach granicznych Polskiego Związku Motorowego. Pamiętajcie, aby na winiecie wpisać numer rejestracyjny pojazdu i umieścić ją na przedniej szybie, po uprzednim ściągnięciu poprzednich nalepek. Jej koszt to od 310 do 1500 CZK.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję