ABC Kierowcy w Europie. Andora

30 sierpień 2020
andorra-3036176_640

Najmniejsze państwo świata można zwiedzać na trzy sposoby: pieszo, autobusami lub własnym albo wypożyczonym samochodem. Poznaj zasady ruchu drogowego w Andorze, przedstawione w kolejnym odcinku naszego cyklu ABC Kierowcy w Europie.

andorra-729795_640Andora to jedno z najmniejszych państw świata.Wypoczynek wśród górskich szczytów cenią sobie w szczególności Francuzi i Hiszpanie. Jednak coraz więcej Polaków próbuje swych sił na stokach Pirenejów. Kraj ten jest tak mały, że spokojnie można zwiedzić go pieszo. Wystarczy na to raptem kilkudniowy pobyt tutaj. Jednakże dużym ułatwieniem będzie z pewnością wynajęcie auta. Warto jednak wcześniej zapoznać się z zasadami ruchu drogowego panującymi w Andorze, bowiem o mandat tu nie trudno, co gorsze są one bardzo wysokie. Szczególnie często są wystawiane kierowcom za złe parkowanie (parkować wolno tylko w wzynaczonych miejscach) oraz przekroczenie maksymalnych prędkości, to jest 50 km/h w terenie zabudowanym i 90 km/h po za nim. Warto jednak zwracać uwagę na znaki drogowe, gdyż na niektórych drogach poza miastami, ograniczenie zmniejsza się z 90km/h na 60km/h. W Andorze bardzo często można spotkac fotoradary.

Chcąc prowadzić samochód w tym kraju należy mieć ukończone 18 lat, jednakże osoby planujące wynająć auto będa musiały udowodnić pracownikowi wypożyczalni, że są trzy lata starsze. Samochody prywatne, które wjeżdżają na teren Andory muszą mieć z tyłu auta naklejoną naklejkę z oznakowaniem kraju, z którego pochodzą. Akceptowane jest zarówno polskie jak i międzynarodowe prawo jazdy, a ruch, tak jak w większości państw Europy, jest prawostronny. Ceny paliwa są podobne do tych w Polsce. Aczkolwiek trzeba uprzedzić kierowców, że poruszającsię własnym pojazdem z napędem na gaz , będą mieli trudności z zatankowaniem go. Nie jest bowiem dostępny na stacjach. Zanim wypożyczy się auto należy sprawdzić czy posiada ono aktualny dowód rejestracyjny, OC, a także obowiązkowy trójkąt ostrzegawczy, zapasowe żarówki do świateł oraz odblaskową kamizelkę, a jeśli podróż odbywa się pomiędzy 1 listopadem a 15 maja, to również zimowe opony i łańcuchy. Zaleca się także, aby na wyposażeniu samochodu znajdowały się apteczka i gaśnica.

Podczas jazdy nie wolno rozmawiać przez telefon komórkowy, chyba, że ma się zestaw głośnomówiący, jak również należy mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Dzieci poniżej 10-roku życia nie mogą  jeździć na przednim siedzeniu, ponadto powinny być zapięte w odpowiednich fotelikach. Limit alkoholu we krwi kierowcy to 50mg alkoholu na 100ml krwi. Drogi w Andorze są bezpłatne, aczkolwiek pobierana jest opłata za przejazd tunelem Envalira.

Numer telefonu alarmowego 112.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję