ABC Kierowcy na świecie. Nowa Zelandia

15 sierpień 2020
new-zealand-4818865_640

Nowa Zelandia położona jest na dwóch dużych i wielu małych otaczających je wysepkach. Często jest nazywana, przez jej mieszkańców, zielonym zakątkiem świata. Nie ma się co dziwić, obszar ten porastają bowiem unikatowe i charakterystyczne tylko dla tego regionu, gatunki roślin. Kraj ten jest bardzo zróżnicowany, nie tylko pod kątem flory i fauny, ale także religii i kultury, również tej dotyczącej poruszania się po drogach. W kolejnym odcinku ABC Kierowcy na świecie przedstawiamy zasady ruchu drogowego w Nowej Zelandii.

passenger-traffic-122999_640Pobyt turystyczny w Nowej Zelandii, krótszy niż 3 miesiące, nie wymaga starania się o wizę. Wystarczy posiadać paszport, dobrą opinię, bilety wjazdu i wyjazdu z tego kraju, pieniądze, które pokryją całkowity pobyt na wyspach. Wymagany jest też dobry stan zdrowia. Oprócz wynajętego auta, po kraju można poruszać się też autobusem, samolotem i transportem wodnym.

Wypożyczalnie samochodów udostępniają swoje auta tylko osobom, które ukończyły 21 lat, a jeśli są to turyści- to posiadają międzynarodowe prawo jazdy, które należy okazać obsłudze placówki. Zarówno mieszkańcy tego kraju, jak i przyjezdni uważają, że opłata za najem jest dość tania, ale opłacalna tylko wtedy, jeśli podróż nie trwa dłużej niż dwa miesiące. Warto też pomyśleć o kamperze lub większym pojeźdze typu Combi lub SUV, wówczas można zaoszczędzić dodatkowe pieniądze na noclegach. Nowa Zelandia dysponuje wieloma różnorodnymi kempingami, zarówno bezpłatnymi ale też i bez żadnych dodatkowych opcji aniżeli miejsce postojowe, jak i płatnymi- z dostępem do pryszniców, toalet, butli gazowyc,h a nawet w pełni wyposażonych kuchni.

Bez względu na to, czy auto jest wypożyczone czy kupione, należy znać podstawowe zasady obowiązujące na drogach w tym kraju. O to one:

 • Ruch jest lewostronny, dlatego też kierownica w odróżnieniu od samochodów dostępnych w naszym kraju, znajduje się od strony polskiego pasażera
 • Maksymalna, dozwolona prędkość w terenie zabudowanym to 50km/h, poza nim 100km/h. Wyjątkiem są kampery i duże auta, które mogą rozwinąć się na drogach szybkiego ruchu tylko do 80km/h. Jeśli na drogach (bez względu czy są one miastowe czy szybkiego ruchu) występują roboty, należy prędkość ograniczyć do 30km/h, a gdy z daleka widać trójkąt ostrzegawczy to do 20km/h
 • Parkowanie na ulicy jest dozwolone, ale należy zwrócić uwagę na zachowanie 6-metrowej odległości od skrzyżowania, ta sama odległość obowiązuje jeśli chodzi o przejścia dla pieszych
 • Zarówno kierowca, jak i pasażerowie, podczas jazdy muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci jeździć w fotelikach
 • Nie wolno prowadzić pojazdów pod wpływem alkoholu. Niedostosowanie sie do tego przepisu może w najlepszym razie zakończyć się karą grzywny, jednak warto wiedzieć, że złamanie tego przepisu jest ciężkim przestępstwem w Nowej Zelandii i może skończyć się pobytem w więzieniu
 • Nie wolno rozmawiać przez telefon ani pisać sms podczas jazdy
 • Jeśli biała linia na jezdni zmienia się na żółtą oznacza to zakaz wyprzedzania
 • new-zealand-140_640Wymagane dokumenty, które należy wozić ze sobą, to dowód rejestracyjny, ubezpieczenie oraz prawo jazdy
 • Kierowca podczas jazdy nie może trzymać żadnej rzeczy ani zwierzęcia na kolanach
 • Przed podpisaniem umowy wypożyczenia samochodu w Nowej Zelandii należy sprawdzić jego stan techniczny. Jeśli powoduje duży hałas (np. przez zepsuty silnik lub tłumik) powinno poprosić się o inny model. Hałasującym autem nie wolno bowiem wyjezdżać na drogi. Wynajmowany pojazd powinien także zawierać obowiązkowe koło zapasowe
 • W przypadku uczestnictwa bądź bycia świadkiem wypadku rogowego, należy się zatrzymać i udzielić pomocy
 • W Nowej Zelandii są trzy drogi, w przypadku których za jazdę należy uiścić opłatę: Northern Gateway Toll Road (2,40 dolarów za przejazd motocyklem lub samochodem osobowym, 4,8 dolara za np. kamperem), Tauranga Eastern Link Toll Roadm (2,1 dolara samochody osobowe i motocykle, 5,2 dolara kampery i samochody ciężarowe), a także Takitimu Drive Toll Road (1,9 dolara auta osobowe i motocykle, 5 dolarów np. kampery)
 • Należy uważać na przejazdach kolejowych, duża ich ilość jest niestrzeżonych, co więcej nie ma żadnych sygnalizacji informujących o nadjeżdżającym pociągu

Policja nr telefonu 111

Zdarzenia drogowe zgłasza się pod numerem *555

POLITYKA PRYWATNOŚCI

PRYWATNOŚĆ

Jakiego rodzaju dane osobowe może wykorzystywać Travel, Media & Management Group

Gdy odwiedzasz nasze strony internetowe, możemy zbierać pewne informacje jak na przykład adres IP oraz przeglądarka z której korzystasz, lub informacje o systemie operacyjnym Twojego komputera, wersji aplikacji, ustawieniach językowych oraz odwiedzonych stronach.

Kiedy chcesz dodać komentarz pod artykułem lub założyć konto w serwisie aby móc dodawać treści do naszego serwisu możemy prosić Cię o imię i nazwisko, Twój nick, adres mailowy

Kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie oferty na wynajem samochodu, możliwości współpracy, złożenia jakiegokolwiek innego zapytania prosimy Cię o informacje potrzebne aby udzielić Ci pełnej informacji czy informacji niezbędnych do zrealizowania danej usługi.

W przypadku dokonywania rezerwacji samochodu poprzez stronę Travel-Experts.com.pl Twoje dane są administrowane przez Cartralwer, właściciela systemu rezerwacji, którego polityka prywatności określona jest pod tym linkiem https://www.cartrawler.com/ct/privacy-policy/ - dokonując rezerwacji będziesz proszony o zaznaczenie zgody na takie przetwarzanie danych. Podajesz tam dane takie jak imię, nazwisko, wiek, numer karty kredytowej aby dokonać płatności, numer lotu, możesz podawać dane na przykład drugiego kierowcy.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, możemy również zbierać dane dotyczące danego urządzenia, jego ustawień, charakterystyki oraz położenia geograficznego. Możemy również obliczać i przetwarzać dane związane z aplikacjami zainstalowanymi na Twoim urządzeniu mobilnym, np. ich nazwę, opis lub kategorię. Żadna z tych informacji nie zawiera danych mówiących nam o tym, kim jesteś, ale wciąż są to dane, które mogą być uważane za „osobowe”.

Dlaczego Travel, Media & Management Group zbiera, wykorzystuje i udostępnia Twoje dane osobowe?

Korzystanie z serwisu Abyś mógł dodać komentarz do artykuły, stworzyć profil, login aby dodać obiekty turystyczne, którymi zarządzasz.

Dokonanie rezerwacji Przede wszystkim wykorzystujemy Twoje dane osobowe do realizacji i zarządzania Twoją rezerwacją samochodu, jak również do przekazania niezbędnych danych dostawcy pojazdu. Możemy też wykorzystać je do realizacji i zarządzania Twoimi rezerwacjami dowolnych produktów powiązanych (np. ubezpieczenia) oraz do przekazania niezbędnych danych odpowiedniemu dostawcy.

Obsługa klienta Staramy się odpowiedzieć na Twoje zapytania, odnośnie umieszczonych na naszej stronie artykułów, odnośnie możliwości wynajęcia samochodu i związanych z tym warunkami. Również na wszelkiego innego rodzaju zapytania kierowane pod naszym adresem.

Innego rodzaju komunikacja

Od czasu do czasu możemy skontaktować się z Tobą e-mailem, telefonicznie lub SMSem (w zależności od danych kontaktowych, które nam udostępnisz). Przyczyn może być kilka:

Odpowiedż na Twoją prośbę, pytanie lub podjęcie działań aby tę prośbę zrealizować - Dodajesz komentarz do artykułu lub coś jest dla nas nie jasne i chcemy upewnić się z autorem, iż podana przez niego informacja, komentarz jest poprawna - Możemy wysyłać Ci przypomnienia, informacje mailowe o ile na te została wcześniej przez Ciebie udzielona odpowiednia zgoda - W przypadku dokonania rezerwacji ponadto, iż otrzymasz automatycznego maila potwierdzającego rezerwację z naszej strony możemy wysłać również dodatkowe potwierdzenie aby mieć pewność, że ono do Ciebie dotarło

Wykrywanie oszustw i nadużyć: Możemy wykorzystywać dane osobowe do wykrywania i zapobiegania oszustwom lub innym nielegalnym bądź niechcianym działaniom.

Podnoszenie jakości usług: Podsumowując, wykorzystujemy dane osobowe: do celów analitycznych, by podnieść jakość naszych usług, by poprawić doświadczenia naszych klientów, by usprawnić funkcjonowanie i podnieść jakość naszych usług internetowych związanych z podróżowaniem.

Jakie środki bezpieczeństwa stosuje Travel, Media & Management Group w celu ochrony danych osobowych?

Zgodnie z obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych wdrożyliśmy stosowne procedury mające na celu zapobieżenie nieuprawionemu dostępowi do danych osobowych lub ich niezgodnemu z prawem wykorzystaniu.

W celu ochrony Twoich danych osobowych korzystamy z odpowiednich systemów biznesowych oraz procedur. Korzystamy również z procedur bezpieczeństwa oraz ograniczeń technicznych i fizycznych w zakresie dostępu i wykorzystania danych osobowych na naszych serwerach. Jedynie autoryzowany personel ma dostęp do danych osobowych w ramach wykonywania swoich obowiązków służbowych.

KONTAKT

Jak można kontrolować dane osobowe przekazane Travel, Media & Management Group?

Możesz poprosić o wykaz swoich danych wysyłając e-mail na adres kontakt@travel-experts.com.pl (w tytule umieszczając: „Ochrona danych osobowych - pytanie”) lub wysyłając pismo na adres: Travel, Media & Management Group, ul. Wiosenna 61a, 80-178 Gdańsk. W celu ochrony Twoich danych możemy poprosić Cię o dodatkowe informacje w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Jeśli zauważysz jakieś błędy w swoich danych, poinformuj nas (drogą e-mailową lub wyślij nam pismo na ten sam adres), tak abyśmy mogli je poprawić.

Również jeżeli masz pytanie odnośnie polityki i prowadzonych działań prosimy o kontakt jak wyżej.

Akceptuję